امتیاز مثبت
۰
کدام واحدهای مسکونی ظرفیت گران شدن دارند؟
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۷
کد مطلب: 329285
 
تسنیم به نقل از مشاور وزیر راه با اعلام شتابان شدن سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم، گزارش داد :‌تشخیص بازار این است که نرخ ارز امکان افزایش دارد و روی آن حساب می‌کند، در این صورت دولت باید کمک کند تا ارز به وسیله‌ای برای پس‌انداز تبدیل نشود.

 
حسین عبده‌تبریزی در جمع خبرنگاران گفت: در رابطه با نرخ ارز بازار تشخیص این است که نرخ ارز امکان افزایش دارد و روی آن حساب می‌کند، اگر تشخیص دولت این باشد که بازار چنین گرایشاتی دارد باید کمک کند ارز به وسیله‌ای برای پس‌انداز تبدیل نشود. یعنی دولت باید حباب منفی بازار ارز را خالی کند تا وسیله‌ای جهت پس انداز نشود.

 
وی با بیان این که درباره نرخ ارز پیش‌بینی انجام نداده‌ام، افزود: تشخیص بازار این است که از تمام چیزهایی که وجود دارد ارز زیر قیمت است، برای همین هم در بورس فقط تمام سهام تحت تاثیر ارز بیشترین رشد را داشته‌اند، مانند پتروشیمی‌ها، خودروسازی، فلزات و... . حتی در بورس نیز تعدیل قیمت‌ها از قیمت ارز هم فراتر رفته است.

 
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص که برنامه‌های دولت برای بخش مسکن با اتکا به توسعه‌ای شدن بانک مسکن، گفت:‌ تشخیص بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی درست است؛ اگر قدرت خرید ایجاد شود مردم می‌توانند مسکن خریداری کنند.

 
مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ مسکن، به ویژه مساکن ارزان‌قیمت جای رشد قابل ملاحظه‌ای دارد همین الان تقاضا برای این مسکن‌ها به طور مداوم در حال افزایش است. در حال حاضر سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم به صورت هفتگی سه برابر سال گذشته است.

 
عبده‌تبریزی اظهار کرد: این مسئله باعث شده که بانک مسکن نگران کسری منابع خودش شود چون با شتاب زیادی سپرده‌گذاری می‌شود به این امید که متقاضیان بتوانند تسهیلات را دریافت کنند.

 
وی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر این‌که نگرانی بانک مسکن باید چگونه برطرف شود، گفت: بانک مسکن برای این کار یک راه دارد؛ کافی است بانک مرکزی بپذیرد که مطالبات ناشی از وصول تسهیلات مسکن مهر را در زمان طولانی‌تر دریافت کند. بانک مسکن نمی‌خواهد در این وضعیت دولت هیچ کمکی کند یا این‌که بخواهد از منابع بانک مرکزی استفاده کند بلکه درخواست این است که خط اعتباری برگشت پول مسکن مهر طولانی تر شود تا بتواند به تقاضاها پاسخگو باشد.

 
وی با اشاره به این‌که بانک مسکن در بین بانک‌های کشور سالم‌ترین بانک است، افزود: این بانک مشکلی برای وصول وام‌های پرداخت شده به مردم را ندارد و این بانک با بانک‌های دیگر که تسهیلات آنها برنمی‌گردد و پول‌های کلان وام داده‌اند.

 
وی با بیان این‌که بانک مسکن در شرایطی خوبی قرار دارد که دولت به آن کمک کند، اظهار کرد:‌ بخشی از این حمایت می‌تواند از مسیر افزایش سرمایه‌ انجام شود، در این راستا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که بخشی از این افزایش سرمایه را حاضر است از سرمایه این وزارتخانه تامین کند.

 
عبده‌تبریزی ادامه داد:‌ این کار منوط به این است که بانک مسکن مسئولیت توسعه‌ای را بر عهده بگیرد، حتی وزارت راه و شهرسازی این آمادگی را دارد که از املاک و زمین‌هایش این کار را انجام دهد.

 
وی با بیان این‌که 120 میلیارد دلار سرمایه حبس شده از وجود خانه‌های خالی در بازار مسکن داریم در پاسخ به پرسش تسنیم در رابطه با پیش‌بینی مسکن، اظهار کرد: تقاضا برای مسکن گران‌قیمت همچنان محدود خواهد بود، ضمن این‌که مساکن خالی از سکنه به سرعت نمی‌توانند تبدیل به فروش شوند.

 
وی در عین حال با اشاره به این‌که بازار واحدهای ارزان‌قیمت رشد می‌کند، گفت:‌ وام‌های بانک مسکن به این قضیه کمک کرده است.