امتیاز مثبت
۰
مثبت، منفی های بازار سرمایه در هفته ای که گذشت
شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: 343856
 
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات چهارشنبه (25 اردیبهشت) به عدد 211 هزار و 17 واحد رسید که در مقایسه با هفته سوم این ماه 326 واحد افت را تجربه کرد.
محسن رحمتی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه حجم معاملات در هفته ای که گذشت افت زیادی را تجربه نکرد، گفت: وجود التهاباتی که در بازار هفته گذشته رخ داد طبیعی بود، به همین دلیل می توان روند معاملات را مساعد ارزیابی کرد که این موضوع نشانه بسیار خوبی برای بازار سرمایه محسوب می شود.

وی ادامه داد: بهتر است اکنون شاخص بورس در حال نوسان باشد تا ضمن استخراج اطلاعات بنیادی شرکت ها، فعالان بازار دید بهتری نسبت به بازار پیدا کنند.

 
* روند شاخص بورس افزایشی است

رحمتی افزود: پیش بینی ما بدین صورت است که اگر در بازار ریسک سیاسی خاصی اتفاق نیفتد روند شاخص بورس در سال ٩٨ صعودی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: انتظارها این است که بازار در کوتاه مدت در محدوده های فعلی در نوسان باشد ولی در بازه زمانی ٦ ماه دوم سال بازار به طور حتم رشد خواهد داشت.

وی معتقد است، در صورتی که ریسک های سیاسی از محدوده های فعلی بیشتر نشود بازار سرمایه در سال ٩٨ نسبت به دیگر بازارهای سرمایه گذاری بهترین بازدهی را تجربه می کند.

رحمتی روند معاملات در بازار هفته جاری را این گونه پیش بینی کرد: شاخص بورس در بازار هفته جاری مشابه هفته گذشته در نوسان است.

 
* ریزش شاخص بورس غیرطبیعی نبود

رحمتی به ریزش چند هزار واحدی شاخص بورس که بازار طی هفته گذشته تجربه کرد اشاره و بیان کرد: افت بازار سرمایه چندان غیرطبیعی نبود، همیشه بعد از رشد های چشمگیر، بازار برای ایجاد تعادل نیازمند منفی های سنگین است بنابراین ریزش بازار نگران کننده نیست و طبیعی است که بازار به همین مسیر برود.

وی با بیان اینکه اکنون بازار به دنبال تعیین تکلیف دو نکته است، گفت: اولین موضوع سیاست اقتصادی دولت در رابطه با ارز شرکت ها است، شرکت هایی مانند شرکت های فلزی، معدنی و خودروسازی در رابطه با نگه داشتن سطح تولید خود تردید دارند و نگران تاثیر تحریم و رکود بر سطح تولید خود هستند.

این کارشناس بازار سرمایه نکته دوم موثر در بازار سرمایه را به ریسک های سیاسی کلان مربوط دانست و افزود: این موضوع باید روشن شود که آیا این ریسک ها بیشتر از وضع کنونی می شود یا به همین روال باقی می ماند، اگر مشخص شود که ریسک ها بیشتر از موقعیت کنونی نمی شود برای بازار کفایت می کند و به روند خود ادامه می دهد.

 
* چشم انداز 6 ماهه برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه

رحمتی اظهار داشت: افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند باید با یک چشم انداز ٤ تا ٦ ماهه وارد این بازار شوند فقط در این صورت بازار سرمایه می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

وی معتقد است که اگر چشم انداز فعالان بازار برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه کوتاه مدت باشد این احتمال وجود دارد که نوسان های موجود در بازار به ایجاد ضرر و زیان برای این افراد منجر شود.

رحمتی با بیان اینکه همیشه بعد از صعود سنگین شاخص، بازار به طور حتم یک نوسانی را تجربه می کند، افزود: افرادی که در اواخر دوران صعود شاخص وارد بازار می شوند احتمال اینکه ضرر سنگینی را تجربه کنند زیاد است.

 
* درجا زدن سهم های بزرگ در بازار هفته گذشته

علی صادقین، کارشناس بازار سرمایه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به وجود اخبار سیاسی در بازار هفته گذشته حمایت هایی از سهم های بزرگ از سوی حقوقی ها صورت گرفت اما عمده سهم های بزرگ به نوعی وضعیت رو به پایین را تجربه کردند.

وی افزود: اکنون سهم های بنیادین یا سهم هایی که از نظر قیمتی بسیار جذاب هستند با عدم جذابیت تقاضا در بازار مواجه شده اند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در هفته ای که گذشت سهم های بزرگ و شاخص کل به دلیل نیاز به نقدینگی تا حدودی درجا زدند و روند منفی را در پیش گرفتند.

 
* جذابیت سهم های کوچک در بازار سرمایه

صادقین پیش بینی کرد که بازار تا یک یا دو هفته با همین روند ادامه دار است و سهم های کوچک با جذابیت بیشتری نسبت به سایر سهم ها مواجه خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه به طور حتم سال ٩٨ سال سرمایه گذاری در بازار سرمایه است، گفت: وضعیت شاخص های اقتصاد کلان مانند نرخ ارز و تقاضای سفته بازی گویای آن است که صنایع مختلف موجود در بورس امسال با رشد معناداری برای تقاضا مواجه می شوند و نقدینگی خوبی را وارد بازار سرمایه می کنند.

صادقین با بیان اینکه بازار سرمایه از چند جهت می تواند برای سرمایه گذاری ایجاد جذابیت کند، افزود: بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها مانند طلا، ارز و مسکن رشد کمتری را تجربه کرد بنابراین از نظر بازدهی بازار سرمایه باید رشد بیشتری را در بازار سال جاری به دست آورد.

 
* ورود پول های خرد به بورس

وی با تاکید بر اینکه روند معاملات هیچ بازاری به اندازه بازار سرمایه قابل نظارت نیست، گفت: پول های خرد می توانند جذب این بازار شوند، حتی با ١٠٠ هزار تومان می توان در این بازار اقدام به سرمایه گذاری کرد در حالی که در دیگر بازارها مانند بازار طلا و مسکن سرمایه گذاری با چنین رقمی غیرممکن است.

صادقین افزود: با توجه به اینکه بازار سرمایه نسبت به وقایع، اخبار و شایعات عکس العمل شدیدی را نشان می دهد اما در مجموع این بازار می تواند جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری با خود برای فعالان بازار به همراه داشته باشد.

 
* بورس تحت تاثیر هیجانات منفی

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار ایرنا گفت: اوایل هفته گذشته بازار تحت تاثیر هیجانات منفی ناشی از تنش های سیاسی قرار گرفت و سرمایه گذاران نسبت به این موضوع واکنش شدیدی را از خود نشان دادند.

وی ادامه داد: ریزش شاخص بورس بیش از آنکه تحت تاثیر عوامل تحلیلی سیاسی قرار گیرد ناشی از عوامل احساسی سیاسی بود که تا حدودی ریسک سرمایه گذاری در بازار را برای سرمایه گذاران و زمینه افت قیمت سهام را افزایش داد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه به شدت نسبت به ریسک های سیاسی حساس است، گفت: با توجه به اینکه روند معاملات در اواسط هفته گذشته به حالت عادی خود بازگشت اما همه صنایع قادر به استفاده از این آرامش نبودند.

 
* راه صنایع از یکدیگر جدا شد

امیرباقری با تاکید بر اینکه اتفاقات اخیر زمینه جدایی راه صنایع از یکدیگر را فراهم کرده است، گفت: اکنون توجه بیشتر به سمت صنایعی است که بازدهی و چشم انداز بهتری نسبت به دیگر صنایع دارند.

وی افزود: اکنون برخی صنایع بزرگ که در انتظار تایید شورای نگهبان برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی هستند از توجه بیشتری نسبت به دیگر صنایع برخوردارند. این صنایع به لحاظ ترازنامه از دارایی هایی برخوردارند که از این طریق می توانند تورم را پوشش دهند.

به گفته امیرباقری، سهام کامودیتی ها با توجه به مطرح شدن بحث بازار متشکل ارزی که احتمال دارد قیمت تعیین شده در این بازار ١٢ تا ١٣ هزار تومان باشد با اقبال همراه شدند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در هفته ای که گذشت یک حرکت رفت و برگشتی را در بازار دلار و طلا تجربه کردیم که این موضوع تاثیر چشمگیری بر روی بازار سرمایه گذاشت.

 
* مسابقه رالی در معاملات بازار سرمایه

امیرباقری اظهار داشت: اگر قرار باشد حرکت رالی جدیدی را در بازار سرمایه شاهد باشیم به نظر می رسد که دیگر به شدت رالی سری قبل نباشد اما کماکان این بازار با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی جای رشد دارد.

وی ادامه داد: نه تنها در سال ٩٨ بلکه تمامی سال ها سال سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. این موضوع را از دو جهت می توان مورد ارزیابی قرار داد. زیرا بازار سرمایه تحت نظارت سازمان بورس و وزارت اقتصاد و دارایی در حال فعالیت است که با توجه به چنین موضوعی معاملات این بازار به طور کامل قانونی است، همچنین تحولات در این بازار نه تنها به اختلال در عوامل اقتصادی منجر نمی شود بلکه زمینه رشد و پویایی اقتصاد کشور را فراهم می کند.

 
* بازار سرمایه قابل گسترش است

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه همچنان ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد، گفت: یکی از مهمترین اهداف این بازار که هنوز راه زیادی را برای تحقق کامل آن در پیش دارد، بحث افزایش سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی است، در سال های اخیر بازار سرمایه برای رسیدن به این هدف مهم راهکارهای خوبی را طراحی و تدوین کرده است.

وی اظهار داشت: توسعه تامین مالی و افزایش سرمایه در گردش بنگاه های حاضر در بازار سهام به کمک ابزارهای متنوع مالی حاضر در این بازار محقق می شود، هر چقدر ابزارهای متنوعی به بازار معرفی شود، تامین مالی نیز از بستر بازار سرمایه گسترش می یاید.

امیرباقری تاکید کرد: تنوع ابزارهای مالی همچنین باعث می شود سرمایه گذاران با انواع سلیقه و درجه ریسک پذیری مختلف وارد این بازار شوند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در اوج ریسک های سیاسی که طی دو هفته گذشته بازار تجربه کرد، دلار نتوانست مقاومت ١٥ هزار و ٦٠٠ تومان را بشکند در حالی که بانک مرکزی در این زمینه فعالیت چشمگیر و اقدامات خوبی را انجام داد.

وی گفت: بازار ارز در زمینه عرضه و تقاضا با قیمت های کنونی ضعیف شده است و با توجه به اینکه بازار طلا در ایران با بازار ارز نگاه یکسانی دارد بنابراین این بازار هم بازده چشمگیری را از خود نشان نداد.

 
* معاملات هفته جاری هیجانی نیست

امیرباقری اظهار داشت: به نظر می رسد به دلیل وجود ابهامات سیاسی و ابهام نسبی در راه اندازی بازار متشکل ارزی روند معاملات بازار سرمایه در هفته جاری چندان هیجانی نباشد، اکنون بدترین اخبار سیاسی در بازار سرمایه هضم شده و خبری که بتواند بازار را شوکه کند برای بازار این هفته متصور نیستیم.

امیرباقری با تاکید بر اینکه اکنون هیچگونه ریسک داخلی و خارجی را برای بازار متصور نیستیم، گفت: بیشترین موضوعی که بازار سرمایه را از لحاظ سیاسی تهدید می کند سیاست اشتباه و تمامیت خواه رئیس جمهوری آمریکا است که سیاست تزریق قطره چکانی اخبار و التهاب دائمی در بستر سیاسی و اقتصادی ایران را در دستور کار خود قرار داده است.