امتیاز مثبت
۰
قیمت فرآورده‌های نفتی مرغوب نسبت به سایر محصولات متفاوت می‌شود
شنبه ۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب: 218314
 
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور از تفاوت قیمت فرآورده های نفتی تولیدی پالایشگاه های کشور به تناسب کیفیت آنها خبر داد.
عباس کاظمی در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه به این منظور یک آیین نامه اجرایی در تاریخ سی ام آبان به واحدهای ذیربط شرکت ملی پالایش و پخش ابلاغ شده است، گفت: این قانون در سال ٩٢ اجرایی می شود.

وی افزود: در این آیین نامه به تفکیک قیمت محصولات با کیفیت های متفاوت و بر اساس استانداردهای مختلف درج شده است.

او با بیان این که بهای ٦ فرآورده اصلی پالایشگاه ها که به شرکت ملی پخش تحویل داده می شوند، بر اساس قیمت های مشخص شده در این آیین نامه محاسبه خواهد شد، ادامه داد: همچنین اگر تفاوتی میان کیفیت فرآورده های فرعی پالایشگاه ها که در بورس عرضه می کنند وجود داشته باشد، بورس قیمت آن را تعیین خواهد کرد.

پالایشگاه های خصوصی و دولتی در برابر جامعه مسئولند

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور با بیان اینکه شرکت های پالایشی خصوصی تنها از منظر مسائل مالی مستقل هستند، تاکید کرد: از نظر قوانین حاکمیتی و تنظیم مقررات همه شرکت های خصوصی و دولتی برابرند و همه در قبال جامعه مسئول هستند.

کاظمی تصریح کرد: به همین منظور مواردی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش و وزارت نفت تهیه شده که قرار است به تصویب هیئت دولت برسد که از آن طریق بتوان نظارت دولت بر بخش خصوصی را به نحو بهتر و صحیح تری به انجام رسانید.

وی از سیاست و امنیت انرژی، کارایی انرژی، بازرسی های فنی، اچ اس یی و پدافند غیرعامل به عنوان مسائلی نام برد که نظارت بر آن ها از سوی حاکمیت ضرورت دارد.

کاظمی پالایشگاه ها را مصداق عینی سرمایه های ملی دانست و اعلام کرد: هم اکنون نیز شرکت ملی پالایش و پخش بر این پالایشگاه ها نظارت دارد و بعد از مصوبه هیات دولت این نظارت کامل و قانونی ادامه خواهد یافت.
مردم نگران سفرهای نوروزی نباشند

ذخیره سوخت افزایش یافت

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه مصرف بنزین کشور در حال حاضر روزانه ٦٦ میلیون لیتر است، گفت: از این میزان ٥٨ میلیون لیتر از سوی ٩ پالایشگاه کشور تولید می شود و ٨ میلیون لیتر باقی مانده آن از تولید پتروشیمی ها و از طریق واردات تامین می شود.

عباس کاظمی با بیان این که در حال حاضر این شرکت به واردات بیش از ٨ میلیون لیتر بنزین از خارج اقدام کرده است، ادامه داد: این امر به منظور افزایش ذخیره بنزین برای سفرهای نوروزی و تابستانی مردم از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حال انجام است.

ساخت پالایشگاه های جدید نفت جان می گیرد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی همچنین از تعیین تکلیف پالایشگاه های آناهیتا، هرمز، پارس و شهریار خبر داد و گفت: هیئت مدیره هریک از این پالایشگاه ها در حال شکل گیری است و منابع مالی آن ها نیز قرار است از طریق وام، ایجاد فاینانس و صندوق توسعه ملی تامین شود.

عباس کاظمی با بیان اینکه قرار است پیمانکار اجرایی این طرح ها به زودی مشخص شود، افزود: ساخت این پالایشگاه ها در مراحل اولیه پیشرفت قرار دارد و در حال حاضر زمین استحصال و منابع تامین آب مشخص شده است.

وی با اشاره به سهم زیر ٢٠ درصدی شرکت ملی پالایش و پخش در هر یک از این طرح های پالایشی، تصریح کرد: سهم کمتر از ٢٠ درصدی دولت در این طرح ها اینست که بخش خصوصی بتواند از وام صندوق توسعه ملی استفاده کند و این طرح ها هرچه سریعتر به نتیجه برسد.

کاظمی اظهار کرد: شرکت ملی پالایش و پخش متعهد شده است که خطوط لوله انتقال و خوراک پالایشگاه های مذکور را تامین نماید.

وی در رابطه با ساخت پالایشگاه خوزستان نیز گفت: ساخت این پالایشگاه نیز پس از حل مسائل حقوقی فعلی آن آغاز خواهد شد.

وی فلسفه اصلی ایجاد پالایشگاه در کشور را جلوگیری از خام فروشی و تبدیل مواد اولیه به فرآورده های با ارزش دانست و اظهار کرد: شرکت ملی پالایش و پخش به نمایندگی از دولت وظیفه پیگیری این اهداف را با بهینه سازی پالایشگاه های قدیمی و ساخت پالایشگاه های جدید بر عهده دارد.

بر اساس گزارش شانا ساخت پالایشگاه های جدید نفت برای تولید روزانه ١١٠ میلیون لیتر بنزین و خودکفایی از واردات فرآورده های نفتی یکی از برنامه های اولویت دار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در برنامه پنجم توسعه بوده است.

از این رو ساخت ٧ پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس و هرمز (بندرعباس)، پتروفیلد پارس (شیراز)، آناهیتا (کرمانشاه)، کاسپین (گلستان)، شهریار (تبریز)، خوزستان (آبادان) با مجموع سرمایه گذاری حدود ١٧ میلیارد دلار در دستور کار قرار گرفت اما اجرای این طرح ها با محدودیت های متعددی همچون قانون مشارکت ٢٥ درصدی دولت، عدم توانایی مالی بخش خصوصی، وجود تحریم و فشارهای بین المللی مواجه شد.

برنامه ششم توسعه تشریح شد

عباس کاظمی از راه اندازی و بهره برداری از پالایشگاه های جدید نفت، تولید همه فرآورده های نفتی با استاندارد یورو ٥ و توسعه زیرساخت های توزیع از قبیل اسکله و خطوط لوله به عنوان مهمترین برنامه های برنامه ششم توسعه نام برد.

معاون وزیر در امور پالایش و پخش افزود: هم اکنون ساخت خطوط لوله نفت خام اهواز به تهران، خط لوله فرآورده از اهواز به تهران آغاز و به دست پیمانکار سپرده شده است.

کاظمی همچنین بر تولید تمام فرآورده های نفتی تولید شده در کشور با استاندارد یورو ٥ تاکید کرد و گفت: این اقدام از برنامه چهارم توسعه آغاز و امیدواریم تا اواسط برنامه ششم به اتمام برسد.

این خبری بود که مدتها گروه پالایشی انتظار آن را می کشیدند. به اعتقاد تحلیلگران این به منزله افزایش نرخ محصولات پالایشگاه های مرغوب نیست. این مساله به معنای کاهش قیمت محصولات پالایشگاه های نامرغوب است. در حال حاضر تنها پالایشگاه تهران محصولات با کیفیت بالا تولید می کند. به عنوان مثال گفته شده گوگرد مجاز در بنزین تولیدی پالایشگاه های ایران بسیار بیشتر از حد مجاز می باشد. همچنین بنا به گفته تحلیلگران پالایشگاه تهران به علت موقعیت استراتژیکی که دارد و تامین کننده بنزین تهران است بهینه سازی شده و سایر پالایشگاه ها هم تولید بنزین مرغوب را در دستور کار دارند.