امتیاز مثبت
۰
وقتی خبری از ارزانی نیست، تنها سبد خانوارها کوچک می شود
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۲
کد مطلب: 263549
 
هر چند رئیس جمهور می‌گوید تورم نقطه به نقطه تا ۱۴درصد کاهش یافته است اما مردم گلایه هایی دارند.
شفاف: هر چند حسن روحانی می‌گوید روزی که زمام امور دولت را به‌دست گرفت، تورم نقطه‌به‌نقطه به 44درصد رسیده بود و هم‌اکنون این عدد تا 14درصد کاهش یافته است. میانگین تورم 12ماهه نیز در این دوره تا نزدیکی‌های 40درصد هم پیش‌روی کرده بود اما حالا به 6/20درصد رسیده است. اما در هر حال هنوز هم گلایه های گرانی میان افکار عمومی بیداد می کند و مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند.

 
 البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز  علت اصلی کاهش تورم را کاهش تقاضا و افت قدرت خرید مردم می‌دانند. آنان معتقدند کاهش انتظارات تورمی و رکود حاکم بر جامعه، مهم‌ترین عامل کنترل نرخ تورم بوده است.

   

در این میان بانک جهانی هم به‌تازگی گزارشی منتشر کرده که در آن عواملی مانند افزایش ارزش پول، کاهش قیمت‌های جهانی کالاهای اساسی و کاهش تحریم‌های بین‌المللی را مهم‌ترین دلایل کاهش نرخ تورم برشمرده است.

 
با این حال اما نکته مهم اینجاست که خط فقر بالا رفته و سبد خانوارها کوچک و کوچکتر شده است.نگاهی به امارها نشان می دهد، در طول 10 سال متوسط هزینه های یک خانوار شهری در ایران بیشتر از سه برابر شده است.

 
این یعنی  یک خانوار شهرنشین ایرانی در سال 83 در یک سال 6 میلیون تومان هزینه می‌کرده و  این رقم در سال 8 به رقمی معادل 14 میلیون تومان رسیده است ، یعنی طی یک دوره هفت ساله متوسط هزینه زندگی در شهرها بیش از دو برابر شده است.

 
 آمارهای سال 1392 نشان می‌دهد،  متوسط کل هزینه خالص سالانه یک خانوار شهری در این سال به 20 میلیون تومان رسیده که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 25.4 درصد افزایش داشته است.

 
 از سوی دیگر، منابع تامین درآمد خانوارهای شهری در سال 92 نشان می‌دهد که 29.9 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، 16.6 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و 53.5 درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.

 
جمعیت حدود سی درصدی مزدبگیران این جدول کسانی هستند که تورم را به خوبی لمس کردند. روند صعودی تورم آنقدر زیاد بود که افزایش حقوق متناسب با این تورم، خطر تبدیل شدن ریال به کاغذی بی ارزش را به همراه داشت. قدرت خرید مزدبگیران کاهش چشم گیری پیدا کرد و به طور مثال سرانه مصرف کالاهایی مانند برنج، گوشت و لبنیات کاهش پیدا کرد.

 
در این میان، جمعیت 55 درصدی که در گروه بزرگی به نام درآمد های متفرقه جمع شده اند شامل گروه بزرگی از بیکاران و کارگران فصلی و به طور کل کسانی هستند که سطح رفاه آنها از رفاه یک کارمند دولتی پایین تر است.

 
 بخش بزرگ دیگر شامل کسانی است که در خرید و فروش های خرد مانند مغازه داری فعالیت می‌کنند و درصد کوچکی از این گروه 55 درصدی کسانی هستند که در مشاغل پردرآمد و بسیار پردرآمد مانند ساخت و ساز، خرید و فروش های کلان یا واردات مشغول هستند و جامعه 6 درصد بسیار ثروتمند کشور را شامل می‌شوند.

 
این در حالی است که مقامات کارگری می‌گویند نتیجه بررسی‌های میدانی در سبد هزینه های خانوار در استان‌های مختلف در 3 ماهه اول امسال نشان دهنده افزایش هزینه یک خانوار 4 نفره کارگری در ماه است.

 
با این تفاسیر اما نه امارهای امیدوارکننده و نوید بخش و نه بسته رکود اقتصادی هنوز نتوانسته اند ارامش را به اقتصاد مردم باز گردانند.

 
در حال حاضر فضای جامعه نشان می دهد که قدرت خرید خانوارها تقلیل یافته است. همین امر سبب شده که خانوارها در سبد معیشتی خود تغییراتی را ایجاد کنند. این به معنای آن است که تقاضای خانوارها در مورد برخی از کالاها به‌شدت کاهش یافته و تقاضایی برای این دسته از کالاها وجود ندارد و باید منتظر ماند و دید تا کی سبد خانوارهای متوسز کو چک و کوچکتر خواهد شد؟