امتیاز مثبت
۰
نابساماني صنايع دريايي بوشهر چگونه پایان می یابد؟
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۴
کد مطلب: 203149
 
يكي از نمايندگان بوشهر مي‌گويد: «تا يك دهه پيش همه از عملكرد شركت صدرا راضي بودند. اين شركت يكي از افتخارات كشور و استان بوشهر است و سكوهاي نفتي و كشتي‌هاي باكيفيت مي‌سازد. اما متاسفانه با روي كارآمدن دولت نهم اين شركت از بخش تحت نظارت دولتي خارج شد و به بخش خصوصي سپرده شد
نابساماني صنايع دريايي بوشهر چگونه پایان می یابد؟
 

اقتصاد ایران آنلاین-مريم نظري: دست و پنجه نرم كردن بوشهري‌ها با آمار بيكاري 12 درصدي كم بود، اين بار خبر اخراج 1500 كارگر از شركت صنعتي دريايي ايران (صدرا) رسيده است تا اين افراد نيز به جرگه بيكاران در استان بوشهر بپيوندند. واقعه‌اي كه سبب شده تا سيدمحمد پورفاطمي يكي از نمايندگان استان بوشهر كه در كميسيون اجتماعي مجلس نيز عضويت دارد از اين كارگران بخواهد تا با ارسال نامه‌اي به كميسيون اجتماعي مجلس موجبات پيگيري آنچه به گفته او «ظلم آشكار» خوانده مي‌شود را ايجاد كنند. 

به نظر مي‌رسد اين اقدام باعث شده تا در نخستين روزهاي آغاز سال تحصيلي، پدراني براي تهيه روپوش و لوازم التحرير، شرمنده كودكان‌شان باشند. پدراني كه 20 سال از عمرخود را در اين شركت كار كرده‌اند و طي سه ماهي كه پرداخت حقوقشان به تعويق افتاده بود، تنها براي حفظ شغل‌شان سكوت كرده بودند. همين است كه براي بررسي پيرامون اين اقدام شركت صدرا نشستي در خانه كارگر بوشهر برگزار شد. به گفته سيدمحمد پورفاطمي «اين اقدام شركت صدرا به دليل سوء‌مديريت‌ها رخ داده است تا در روزهايي كه حتي بيكاري يك جوان، معضل اجتماعي- امنيتي به حساب مي‌آيد، تبعات معيشتي و اجتماعي فراواني را براي 1500 خانوار بوشهري به‌دنبال داشته باشد.»

گفته مي‌شود واگذاري مكرر اين شركت در سال‌هاي اخير و تغيير مديريت‌ها يكي از دلايل اخراج و تعديل كاركنان شركت صدرا بوده است. هنوز يك هفته به پايان شهريورماه مانده بود كه موسي مير جهانمردي دبير خانه كارگر استان بوشهر از صدور حكم اخراج ۸۰۰ نفر از كارگران قراردادي و رسمي شركت صنعتي دريايي ايران (صدرا) تا اول مهر خبر داد. اما اين همه ماجرا نبود چند روز بعد اين فعال كارگري از اخراج ۷۰۰ كارگر باقي مانده در اين شركت خبر داد كه به اين ترتيب شمار كارگران اخراجي صدرا به ۱۵۰۰ نفر رسيد. به گفته اين فعال كارگري «اخيرا به دليل ركود كار كه به دليل جابجايي شركت‌هاي پيمانكاري و ورود پيمانكاران جديد در بخش كشتي‌سازي اين شركت عظيم دريايي رخ داده است، 1500 نفر از اين كارگران با سابقه دو تا 20 ساله كه در سه ماه گذشته نيز حقوقي دريافت نكرده‌اند با دريافت حكم اخراج از سوي كارفرما، در پايان شهريورماه اخراج شده‌اند.» او همچنين «بخش عمده اخراج را مربوط به شركت پيمانكاري فرا ساحل دانست كه با اتمام قرار داد ۵۳۸ كارگر تا پايان شهريور ماه، در ميان ساير شركت‌ها صدرنشين آمار اخراج است.»

صدرا مجددا به دولت بازگردد

سيدمحمد پورفاطمي يكي از نمايندگان استان بوشهر در اين باره مي‌گويد: «تا يك دهه پيش همه از عملكرد شركت صدرا راضي بودند. اين شركت يكي از افتخارات كشور و استان بوشهر است و سكوهاي نفتي و كشتي‌هاي باكيفيت مي‌سازد. اما متاسفانه با روي كارآمدن دولت نهم اين شركت از بخش تحت نظارت دولتي خارج شد و به بخش خصوصي سپرده شد. در حال حاضر نيز با حدود يك ميليارد و 200 ميليون تومان بدهي به شخص ديگري واگذار شده است.»
 
او اين اقدام را پايمال كردن حقوق مردم بوشهر مي‌داند: «ظاهرا 40 درصد نيروهاي اين شركت اخراج شده‌اند. اين كارگران كه برخي از آنها دو دهه در اين شركت كار كرده‌اند زندگي خود را بر اساس درآمد اندكي كه از دستمزد كارگري دارند برنامه‌ريزي كرده‌اند. بسياري از آنها فرزندان دانشگاهي يا مدرسه‌اي دارند كه اكنون با وضعيتي كه پيش آمده نمي‌دانند چگونه بايد زندگي را بگذرانند.» اين نماينده مجلس ادامه مي‌دهد: «به نظرمي‌رسد بهتر آن بود كه تمهيداتي انجام مي‌شد تا به جاي واگذاري مجدد اين شركت، آن را تحت نظارت دولت قرار دهند.» اين نخستين بار نيست كه كارگران شركت صدرا اخراج مي‌شوند.
 
هنوز يك هفته از نوروز 87 نگذشته بود كه مديران وقت شركت صدراي بوشهر با بيان اينكه اعتبار لازم براي ادامه كار را ندارند بيش از 400 نفر از كارگران قراردادي خود را اخراج كردند. اين كارگران كه در انتظار دريافت عيدي و حقوق و مزاياي خود بودند با حكم اخراج روبه‌رو شدند. گويي اخراج كاركنان صدرا به دليل سوء‌مديريت‌ها به عادتي سالانه مبدل شده است.