امتیاز مثبت
۰
نمايندگان خواستار توضيح دلايل توقف انتقال فوري پول در فروشگاه‌ها شدند
انتقاد از تصميم جديد بانك مركزي درباره انتقال پول
پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 106471
 
با توجه به اینکه بانک مرکزی به دلایل متعددی در شرایط حاضر برای ارائه پول نقد موانع و محدودیت هایی ایجاد کرده انتظارمی رود در مورد انتقال بانکی و وجوه از کارت به کارت محدودیت گذاشته نشود. به طور طبیعی انتظار می‌رود در راستای مسائل پولشویی، منشا پول، خالی کردن بانک ها و بسیاری مسائل از این دست انتقال پول نقد به دلایلی که به نفع مشتری است، دارای ضوابط و محدودیت هایی باشد.
انتقاد از تصميم جديد بانك مركزي درباره انتقال پول
 
اقتصادایران آنلاین-اميد توشه:روز گذشته اعلام شد بانك مركزي به دليل كاهش ترافيك شبكه الكترونيكي خود، مبالغي كه خريداران در فروشگاه ها از طريق كارت پرداخت مي كنند را با دو ساعت تاخير به حساب فروشنده واريز مي‌كند. هر چند در ابتدا مديران بانك مركزي اين بخشنامه را امري تكنيكي دانستند كه ارتباطي با آحاد مردم ندارد، اما در نهايت اعلام كردند كه به دليل كاهش كندي شبكه چنين تصميمي گرفته‌اند. هر چند از نظر معاون بانك مركزي اين مساله تكنيكي است، اما ايرج نديمي عضو كميسيون اقتصادي مجلس، به شدت با چنين عقيده‌اي مخالف است و به تهران امروز مي‌گويد: «مگر مي‌شود با سرمايه مردم سر و كار داشت و به آنها گفت، نگران نباشند. شبكه بانكي بايد اعتماد را در مشتريان تقويت كند، نه اينكه آن را با تصميم‌هاي كارشناسي نشده از بين ببرد.»

كارت به كارت، مانند سابق

به گزارش اقتصادایران آنلاین هر چند در ابتدا گفته شد نقل و انتقال پول از طريق كارت به كارت هم با همين وضعيت روبه‌روست، اما ناصر حكيمي مدیر کل نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با رد اين ادعاي يكي از خبرگزاري‌ها سعي كرده از خود و بانك مركزي دفاع كند و با بیان اینکه پرداخت پول از طریق خودپرداز‌ها به صورت آنی انجام می‌شود، تاكيد كرده‌است: «این روش تنها در پایانه‌های فروشگاهی(pos) رخ مي‌دهد و مبالغ هر دو ساعت یک بار به حساب فروشنده پرداخت می‌شود.» ناصر حکیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ادعا كرده‌است: «بانک مرکزی تنها در این خصوص بخشنامه ای تکنیکی صادر کرده بود که این بخشنامه ارتباطی به آحاد مردم ندارد.»

این مقام مسئول در بانک مرکزی مدعي‌است: «این بخشنامه برای مدیریت ترافیک شبکه صادر شده است که بر اساس آن فروشگاه‌ها برای انتقال پول باید مدت زمان دو ساعته را رعایت کنند. فروشگاه ها تاکنون در لحظه خرید از پایانه های فروش ، وجوه را به حساب انتقال می دادند که این امر منجر به بار ترافیکی در شبکه شده بود.»

به گفته مدیر کل نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، برای جلوگیری از مشکل سرعت پايين شبكه، بانک مرکزی بخشنامه ای را صادر کرده که فروشندگان هر دو ساعت یک بار باید کار نقل و انتقال را انجام دهند. در واقع اعلام کردیم که پس از آنکه تراکنش انجام شد دستگاه رسید را صادر و خرید انجام می‌شود و پس از آن هر دو ساعت یک بار تمامی خرید‌ها تجمیع شده و به حساب فروشنده واریز می‌شود و تنها تغییری که انجام شده همین است.

از سوي ديگر، مدیر امور فن‌آوری اطلاعات بانک مسکن با بیان اینکه انتقال وجه از دستگاههای ATM ،اینترنت و داخل شعب، آنی است گفت: «تنها موضوع جدید این است که تسویه خرید از کارت‌خوان فروشگاه‌ها برای فروشنده دو ساعت طول می‌کشد.» ساسان شیردل در گفت‌وگو با فارس در خصوص شبهه ایجاد شده در خصوص انتقال آنی‌ کارت به کارت‌ پول مي‌گويد: «انتقال وجه هر بانکی در شبکه پایانه‌‌های فروشگاهی خود آن بانک انجام می شد و در حال حاضر هم وجود دارد. این موضوع به این معنی است که بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاهی نمی‌توانید از حساب بانک مسکن به حسابی غیر از این بانک، پول واریز کنید.»

كاهش اعتماد مردم به سيستم بانكي
«بهتر بود بانك مركزي توضيح مي‌داد چگونه مي‌خواهد اين نگراني كه در بين مشتريان شبكه بانكي به وجود آمده است را برطرف كند.» ايرج نديمي نماينده مردم لاهيچان در مجلس و عضو كميسيون اقتصادي مجلس، درخصوص اقدام اخير بانك مركزي به تهران‌امروز مي‌گويد: «ما و مردم از شبكه بانكي توقعاتي داريم كه بايد برآورده شود. اولين توقع هم اين است كه تصميم‌ها قبل از اجرايي شدن، كاملا كارشناسي شود. به علاوه اينكه، همه بانك ها در هر كاري ابتدا به اين فكر مي‌كنند كه چگونه به سپرده‌گذار خود اطمينان بيشتري بدهند؛ نه اينكه به دليل كندي سيستم سخت‌افزاري اطميمان را در مردم كاهش دهند.»

نديمي معتقد است، عدم واريز آني پول به حساب فروشندگان باعث ايجاد محدوديت و كاهش اعتماد سرمايه گذاري را در پي دارد. او اضافه مي كند: «در تمام اين مدت سعي شده تا فروشندگان و كاسب‌هاي ما به جاي دريافت پول نقد، از اين پايانه‌هاي فروش استفاده كنند، حالا با اين تصميم نابه‌جا همه فرهنگ‌سازي انجام شده، زير سوال رفته است. در واقع معتقدم اقدام اخير محل نگراني است و با تاييد مشتريان سيستم بانكي همراه نخواهد بود. چرا كه به طور طبیعی مردم انتظار دارند که وجوه خود را به طور سریع و آنی انتقال دهند و این دست از اقدامات اعتماد و تمایل مردم به استفاده از بانک ها را کم می کند و سپرده گذاری نیز در این راستا کم می شود.»

اين نماينده مجلس، با ذكر اينكه منتظر پاسخگويي مديران ارشد سيستم بانكي كشور است، از ۳ سوالي كه پس از اين اقدام به وجود آمده، مي‌گويد: «اول اينكه، اگر اين سيستم مناسب است، چرا تاكنون اجرا نشده است؟ دوم اينكه، در كجاي دنيا اين سيستم معمول است؟ و اگر جواب مثبت است، چرا ما بايد خودمان را با ضعف‌هاي دنيا و نه با نقاط قوت آن هماهنگ كنيم؟»

نديمي دليل اصلي مخالفت خود را گپ دو ساعته‌اي مي‌داند كه پول به حساب فروشنده وارد نمي‌شود؛ بخصوص براي مشاعل و خدماتي كه هر تراكنش آنها، رقم قابل توجهي است.

اما از آن سو، ناصر حكيمي در پاسخ به همه اين انتقادها مي‌گويد: «دليل اين تصميم آن بوده كه پيش از اين زمانی که کارت روی دستگاه کارت خوان کشیده مي‌شد، بايد همان لحظه پول باید به حساب فروشنده واریز مي‌شد و این در مقاطع پر ترافیک موجب کندی شبکه می‌شد. اما حالا وقتی سیستم اعلام می‌کند که پول از حساب خریدار کسر شده پس از آن عملیات واریز انجام می‌شود؛ تاکنون براساس سیستم غیر استاندارد عمل می‌شد اما از این به بعد تراکنش‌ها تجمیع شده و هر دو ساعت یک بار به حساب فروشنده واریز می‌شود؛ این امر موجب کاهش ۵۰ درصدی ترافیک می‌شود.»

اما عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به اين ادعا مي‌گويد: «به نظر می رسد تشتت عجیبی بر بانک مرکزی و مسئولان آن خیمه افکنده و هر لحظه تصمیمات محیر العقولی می گیرند که هیچ توجیه منطقی و علمی ندارد و با این دست از اقدامات به نظر می رسد باید به مرور به سیستم مدیریت پولی قبل از تاریخ انسان برگردیم.» ایرج ندیمی ادامه مي‌دهد: «با توجه به اینکه بانک مرکزی به دلایل متعددی در شرایط حاضر برای ارائه پول نقد موانع و محدودیت هایی ایجاد کرده انتظارمی رود در مورد انتقال بانکی و وجوه از کارت به کارت محدودیت گذاشته نشود. به طور طبیعی انتظار می‌رود در راستای مسائل پولشویی، منشا پول، خالی کردن بانک ها و بسیاری مسائل از این دست انتقال پول نقد به دلایلی که به نفع مشتری است، دارای ضوابط و محدودیت هایی باشد، اما انتقال وجه از کارت به کارت با تاخیر توجیه نداشته و رفتار تعریف شده ای نیست و باید اصلاح شود.» به اعتقاد اين نماينده مجلس، این دست از تصمیمات بی پایه و اساس در خارج از بانک نیز تبعات جدی در پی دارد چرا که نقدنیگی را نمی توان مدیریت کرد و هدایت بازار پولی مشکل می شود. بانک مرکزی به تبعات تصمیمات خود واقف باشد و رفتار عقلايي را در پیش گرفت. چرا كه رفتارهایی که خلق الساعه و ناگهانی گرفته می شود برای اقتصاد کشور مضر است.

بايد منتظر توضيح بهمني ماند
از سوي ديگر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در واکنش به خبر توقف انتقال آنی کارت به کارت پول گفت: پیش از شنیدن توضیحات رئیس کل بانک مرکزی در خصوص دلیل اتخاذ این تصمیم نباید درباره آن قضاوت کرد. احمد توکلی در گفت و گو با خانه ملت در واکنش به خبر توقف انتقال آنی کارت به کارت پول گفت: «باید دلایل این موضوع از رئیس بانک مرکزی پرسیده شده و بعد در خصوص ابعاد مختلف آن اظهار نظر شود. پیش از شنیدن دلالی رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص و ریشه اتخاذ این تصمیم از جانب بانک مرکزی نمی توان در خصوص آن اظهار نظر کرد چرا که ممکن است این اقدام تحت تاثیر فضای خاصی یا تخلفی در این سیستم موجود صورت گرفته باشد.» توكلي اضافه كرد: «پیش از شنیدن توضیحات رئیس کل بانک مرکزی در خصوص دلیل اتخاذ این تصمیم نباید در خصوص آن قضاوت کرد و اگر لازم شود که مسئله در کمیسیون های اقتصادی مجلس بررسی شود ابتدای امر باید توضیحات رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص شنیده شود.»