امتیاز مثبت
۰
ساخت چاپخانه هرمزگان؛ اجرای مصوبه‌اي کارشناسی نشده
جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 175475
 
ركن‌الديني گفت: با گذشت بيش از چهار ماه از مصوبه استانداري هرمزگان مبني‌بر مشخص شدن وضعيت احداث چاپخانه مطبوعات هرمزگان از این پروژه بازدید كرديم. وي بيان کرد در اين بازديد سرمايه‌گذار و پيمانكار پروژه اجازه ورود به سوله ساخته شده را نداد.
ساخت چاپخانه هرمزگان؛ اجرای مصوبه‌اي کارشناسی نشده
 

اقتصاد ایران آنلاین- همايون موسوي: چندي قبل مصوبه‌اي در استان به تصويب رسيد كه بر اساس آن مقرر بود چاپخانه‌اي در استان ساخته شود تا به صورت مجموعه، ‌كارهاي مربوط به چاپ و نشر در همين استان انجام شود. اما با گذشت سال‌ها از اين مصوبه وضعيت هنوز مشخص نيست و سرمايه‌گذار پروژه معلوم نشده است. اين در حالي است كه چهارسال از مصوبه استانداري در اين خصوص مي‌گذرد. مديرعامل خانه مطبوعات هرمزگان با اشاره به اينكه وضعيت چاپخانه مطبوعات هرمزگان هنوز مشخص نشده است، گفت: طي جلسه‌اي كه با مسئولان اداره ارشاد استان داشته‌ايم به زودي وضعيت سرمايه‌گذار پروژه مشخص خواهد شد. 

فاطمه ركن‌الديني در مورد آخرين وضعيت احداث چاپخانه مطبوعات هرمزگان بيان داشت: با گذشت بيش از چهار ماه از مصوبه استانداري هرمزگان مبني‌بر مشخص شدن وضعيت احداث چاپخانه مطبوعات هرمزگان به همراه مديركل فرهنگ و ارشاد استان، دبير اتحاديه چاپخانه داران استان از محل پروژه جهت بررسي روند پيشرفت بازديد كرديم. وي با بيان اينكه در اين بازديد اسدپور سرمايه‌گذار و پيمانكار پروژه اجازه ورود به سوله ساخته شده را نداد، بيان داشت: سرمايه‌گذار پروژه اعلام كرده پنج دستگاه رول دسته دوم جهت چاپ نشريات محلي خريداري كرده است.

اين پروژه در كنار منازل مسكوني جايي ندارد

مديرعامل خانه مطبوعات هرمزگان با ابراز گلايه از روند پيشرفت پروژه اظهارداشت: متاسفانه از ابتداي آغاز پروژه به دليل عدم نظارت صحيح از سوي دستگاه‌هاي متولي موجب شد تا به‌رغم جانمايي نامناسب در احداث چاپخانه شاهد كندي پيشرفت پروژه و عدم پاسخگويي مناسب از سوي سرمايه‌گذار باشيم. وي اضافه كرد: احداث چاپخانه در منطقه مسكوني آن هم با فاصله اندك توجيه ندارد و موجب گلايه و نارضايتي ساكنين خواهد شد. 

همچنين اسدپور سرمايه‌گذار پروژه با گذشت بيش از چهار سال به تعهدات خود عمل نكرده است. ركن‌الديني اظهارداشت: اواخر پاييز سال گذشته طي مصوبه‌اي از سوي استانداري هرمزگان مهلت سه ماهه به سرمايه‌گذار جهت تسريع در كار داده شد كه در صورت عمل نكردن به تعهدات خلع يد آن صادر و به سرمايه‌گذار ديگر واگذار شود تا مطبوعات استان از بلاتكليفي بيرون بيايند. وي با اشاره به اينكه بيش از ۲۷ سال از انتشار قديمي‌ترين نشريه استان مي‌گذرد، خاطرنشان كرد: همچنان نشريات استان مجبور هستند از چاپخانه‌هاي استان‌هاي همجوار و تهران براي چاپ نشريات استفاده كنند كه گاهي برخي مشكلات از جمله تاخير پروازها و دير رسيدن نشريه به استان موجب ضرر و زيان مي‌شود و شرايط را براي اداره يك روزنامه در استان سخت و دشوار كرده‌است. 

مديرعامل خانه مطبوعات استان هرمزگان ادامه داد: متاسفانه سرمايه‌گذار پروژه تاكنون جواب درستي به مسئولان استان و اهالي مطبوعات هرمزگان نداده است و با وقت‌كشي سعي در نگهداري پروژه به نام خود دارد. اين فعال رسانه‌اي در هرمزگان تصريح كرد: با گذشت چندين سال از آغاز پروژه سرمايه‌گذار اعلام مي‌كند پنج دستگاه چاپ رول دسته دوم خريداري كرده كه كارشناسان عرصه چاپ عمر دستگاه‌هاي خريداري شده را بيش از ۲۰ سال مي‌دانند. وي افزود: پيمانكار پروژه هنوز مدارك و فاكتور خريد دستگاه‌هاي چاپ را ارائه نكرده است. از مسئولان استان مي‌خواهيم هر چه سريع‌تر نسبت به وضعيت موجود اقدام كنند و با خلع يد سرمايه‌گذار كنوني چاپخانه مطبوعات استان را از بلاتكليفي خارج كنند. ركن‌الديني اظهارداشت: صبح امروز كه قصد بازديد از داخل سوله چاپخانه را داشتيم سرمايه‌گذار مانع شد و به بهانه‌اي محل پروژه را ترك كرد و نگهبان هم اجازه ورود مديركل ارشاد استان و دبير چاپخانه داران هرمزگان را نداد. حتي از گرفتن عكس هم ممانعت مي‌كردند.


پيمانكار كم كار هنوز خلع يد نشده است

آذر ماه سال ۹۱ طي نشست مديران مسئول مطبوعات محلي استان با استاندار هرمزگان مقرر شد جهت راه‌اندازي چاپخانه در استان مهلت سه ماه به سرمايه‌گذار داده شود و چنانچه در مهلت تعيين شده اقدامي صورت نگرفت نسبت به طي مراحل قانوني، خلع يد و واگذاري آن به فرد واجد شرايط ديگري از طريق اداره كل راه و شهرسازي با هماهنگي استانداري اقدام شود. به‌رغم گذشت بيش از پنج ماه از اين مصوبه هنوز اقدام خاصي صورت نگرفته و اهالي مطبوعات استان نسبت به روند احداث چاپخانه مطبوعات در استان گلايه‌مند هستند.
 
اما از سوي ديگر شيرزاد عزتي اواخر روزهاي پاياني اسفند سال ۹۱ در حاشيه نشست كميته مشترك تعيين تكليف وضعيت احداث چاپخانه مطبوعات هرمزگان از فرصت مجدد به مجري احداث چاپخانه در بندرعباس مشروط به ارائه مستندات خريد تجهيزات خبر داد و افزود: طي جلسه مشتركي كه با حضور مديركل ارشاد، نماينده استانداري، رئيس اتحاديه چاپخانه داران و خانه مطبوعات برگزار شد مجري چاپخانه با وجود تاكيدات در اين نشست حاضر نشد و اعضا كميته با خلع يد مجري توافق كردند. وي ادامه داد: در دقايق پاياني جلسه، مجري چاپخانه با حضور در اين جلسه مدعي شد كه دستگاه‌ها و تجهيزات راه‌اندازي چاپخانه را با سرمايه شخصي خريداري كرده و تا ۲۰ فروردين به محل چاپخانه منتقل و نسبت به راه‌اندازي آن اقدام خواهد كرد كه البته از آن تاريخ هنوز اين وعده هم محقق نشده است و فرهنگيان بخصوص مجموعه‌هاي مطبوعاتي و رسانه‌اي استان چشم به راه چاپخانه استان هستند.