امتیاز مثبت
۰
افزایش جرایم قاچاقچیان سوخت/ دولت گازوئیل را گران کند
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۱۷
کد مطلب: 117578
 
وزیر نفت با اشاره به افزایش جرایم قاچاقچیان سوخت از افزایش قیمت به‌عنوان یکی از راهکارهای مقابله با قاچاق بنزین و گازوئیل یاد کرد و گفت: تا زمانی‌که بهای یک لیتر آب معدنی بیش از ۳ لیتر گازوئیل باشد، قاچاق ادامه دارد.
رستم قاسمی درباره مهمترین برنامه‌های دولت برای مقابله با قاچاق بنزین و گازوئیل در کشور گفت: در حال حاضر ایران دارای مرزهای گسترده جغرافیایی با کشورهای همسایه است که امکان قاچاق سوخت را فراهم می کند.

به گزارش مهر، وزیر نفت از پائین بودن قیمت بنزین و گازوئیل در مقایسه با کشورهای همسایه سخن گفت و تصریح کرد: در حال حاضر بهای یک لیتر گازوئیل در برخی از کشورهای همسایه حتی به ۷۰۰۰ تومان هم رسیده و این در حالی است که قیمت یک لیتر گازوئیل در داخل کشور بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ تومان است.

این عضو کابینه دولت دهم از ارزان بودن قیمت بنزین و گازوئیل به عنوان مهمترین عامل قاچاق سوخت یاد کرد و افزود: هم اکنون دولت تدابیر متعددی را برای مقابله با قاچاق فرآورده های نفتی در دستور کار قرار داده است.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش کنترل مبادی مرزی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی، اظهار داشت: حتی کمیته ای با مسئولیت مستقیم وزیر کشور در وزارت کشور برای افزایش نظارت بر مبادی مرزی و مقابله با قاچق سوخت تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه دولت با توافق مجلس شورای اسلامی باید در یک شرایط مساعد اقتصادی اقدام به افزایش قیمت فرآورده های نفتی بکند، بیان کرد: تا زمانی که بهای یک لیتر آب معدنی بیش از سه لیتر گازوئیل باشد، قاچاق ادامه دارد.

قاسمی در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر ضرورت تشدید جریمه قاچاقچیان سوخت، تاکید کرد: قطعا افزایش جرایم قاچاقچیان سوخت در دستور کار قرار دارد.

وزیر نفت همچنین در خصوص زمان بندی سهمیه بندی گازوئیل توضیح داد: هنوز تصمیم گیری نهایی در خصوص تعیین زمان سهمیه بندی گازوئیل انجام نشده است.

آمارهای مصرف گازوئیل در کشور نشان می‌دهد از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه ۹۲ میلیون لیتر گازوئیل در کشور مصرف شده که مصرف این فرآورده نفتی در مقایسه با سال گذشته حدود یک درصد افزایش یافته است.

همزمان با افزایش مصرف گازوئیل، قاچاق این فرآورده استراتژیک نفتی هم افزایش یافته به طوری که اخیرا خط لوله های چند کیلومتری قاچاق گازوئیل در مبادی مرزی کشف شده است.