امتیاز مثبت
۰
چه کارهایی ناشران را در نمایشگاه کتاب متخلف می‌کند؟
پنجشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۵
کد مطلب: 236639
 
رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران در بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با ارائه گزارشی از میزان تخلفات صورت گرفته در روز اول برپایی نمایشگاه کتاب، مصوبات این هیأت و مواردی که انجام آن‌ها برای ناشران تخلف محسوب می‌شود را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در خصوص تصمیمات و مصوبات این هیأت در طول برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: امسال براساس مصوبات اعضای هیأت نظارت بر تخلفات ناشران، قرار شده است در جهت حمایت از ناشران، نویسندگان و مخاطبان بازرسان این کمیته را افزایش دهیم.

او هدف از افزایش بازرسان هیأت نظارت و تخلفات ناشران را استحکام در آرای صادره و حصول اطمینان لازم در راستای تخلفات گزارش‌ شده عنوان کرد و گفت: با افزایش بازرسان سعی می‌کنیم کار نظارت را قوی‌تر و با دقت بیشتر انجام دهیم.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران گفت:در اولین جلسه هیأت نظارت بر تخلفات ناظران در این خصوص بین سربازرسان هم‌افزایی شده است.

امیرزاده با اشاره به اینکه تا به حال اعضای هیأت نظارت بر تخلفات ناشران دو جلسه برگزار کرده‌اند، اظهار کرد: طی این دو جلسه بین این نتیجه رسیده‌ایم که برای جلوگیری از برخی از تخلفات هیچ راهی جز اصلاح برخی از ضوابط حضور ناشران در نمایشگاه کتاب را نداریم، چرا که باید به سمتی برویم که حقوق ناشران به بهترین شکل در ضوابط نمایشگاه رعایت شود. بنابراین باید برخی از مقررات را اصلاح کنیم، در این خصوص هیأت پیشنهاداتی دارد که آن‌ها را تنظیم و تقدیم رئیس نمایشگاه می‌کند.

او در خصوص تخلفات ناشران که از سوی هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران احصا شده است، گفت: تا به حال از سوی هیأت و با توجه به ضوابط و مقررات حضور ناشران در نمایشگاه 23 عنوان تخلف احصا شده است که در آن ناشران از مولفه‌ها و مقررات حضور در نمایشگاه عدول کرده‌اند، بنابراین در خصوص این ناشران مراحل قانونی انجام خواهد شد و برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

وی در همین زمینه توضیح داد: هدف ما از برخوردها، رعایت حقوق ناشران پررونق و پر مخاطب است تا با جدیت در نظارت و برخوردها، معدود افرادی که با تخلفات احتمالی خود فرآیند سالم حوزه نشر را دچار اختلال می‌کنند به حاشیه ببریم.

امیرزاده سپس برخی از مواردی که انجام آن‌ها از سوی ناشران در نمایشگاه کتاب تخلف محسوب می‌شود را به شرح زیر بیان کرد: ارائه فروش کتب غیرمجاز که بدون مجوز وزارت ارشاد ارائه شود، کتاب‌های ناشران بین‌المللی که امنیت سیاسی و اخلاقی کشور را خدشه‌دار کنند، کتاب‌هایی که نام خلیج فارس را جعل کرده باشند، فروش کتاب سایر ناشران از سوی غرفه ناشر دیگر به استثنای کتاب‌های مرجع، کتاب‌های قرآن و مفاتیح و دایرةالمعارف‌ها، عرضه بیش از پنج کتاب ناشرانی که در نمایشگاه حضور ندارند از سوی ناشر دیگر.

وی ادامه داد: عرضه کتاب بدون شناسنامه، کتب غیرمرتبط با سالن، کتاب‌های منتشر شده قبل از سال 1387 به غیر از کتاب‌های مرجع و فاخر، عدم تحویل گرفتن غرفه (که در نمایشگاه بیست‌وهفتم شش مورد وجود داشته است)، واگذاری غرفه به غیر، ارائه اطلاعات نادرست، فروش کالا غیر از کتاب به جز سی‌دی کتاب، معاوضه بن کتاب با وجه نقد، نپذیرفتن بن کاغذی یا الکترونیکی، اجرای برنامه‌های جنبی بدون هماهنگی با مسئولان نمایشگاه، تبلیغ خارج از ضابطه، در نظر نگرفتن تخفیف 10 درصدی برای فروش کتاب‌ها، مخدوش بودن قیمت پشت کتاب‌ها (افزایش قیمت کتاب‌های سال 1387 تا 1390 به شرط داشتن مهر ناشر بلامانع است)، بهم زدن نظم عمومی، فقدان کپسول آتش‌نشانی در غرفه‌ها، ایجاد مزاحمت‌های صوتی، عدم رعایت شئونات اسلامی برای غرفه‌داران.

به گزارش ایسنا،همایون امیرزاده که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت در پاسخ به سوالی درباره عرضه کتابی از سوی یک ناشر عربی که در آن نام خلیج فارس جعل شده است، اظهار کرد: یک مورد در این زمینه مشاهده شده است که با آن برخورد قانونی صورت گرفته است.

او در همین زمینه گفت: بی‌توجهی به هر گونه جعل نام بزرگ خلیج فارس که با هویت دینی، ملی و اعتقادی ما پیوند دارد به هیج وجه قابل توجیه و تحمل نیست. قطعا ما به عنوان مجریان این رویداد فرهنگی با چنین مواردی به شدت برخورد می‌کنیم و وظیفه نظارتی ما حکم می‌کند که با هر گونه تخلفی در این حوزه با جدیت برخورد کنیم.

امیرزاده در خصوص عرضه برخی از آثار صادق هدایت به صورت زیراکسی از سوی یکی از ناشران عمومی نمایشگاه کتاب تهران، اظهار بی‌اطلاعی کرد.