امتیاز مثبت
۰
موافقت عراق با عبور خط لوله گاز ایران-سوریه
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۷
کد مطلب: 148330
 
دولت عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به اروپا، در خاک این کشور موافقت کرد.

به گزارش فارس به نقل از میدل‌ایست آنلاین، عراق با ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به سوریه و پس از آن اروپا، در خاک این کشور، موافقت کرد.


در بیانیه دولت عراق آمده است، عبدالکریم اللعیبی، وزیر نفت این کشور، موظف شده‌است تا توافقنامه این پروژه را که از طریق آن گاز طبیعی ایران در آینده به اروپا صادر خواهد شد، امضا کند.


در جولای گذشته، ایران، عراق و سوریه تفاهم‌نامه‌ای برای احداث این خط لوله به امضا رساندند. تهران نیز اعلام کرد که هزینه احداث این پروژه حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.


جواد اوجی، معاون وزیر نفت ایران، نیز در همان زمان اعلام کرد: ساخت این خط لوله، به طول چندین هزار کیلومتر، از زمان تامین سرمایه، ۳ تا ۵ سال به طول خواهد کشید.


اوجی توضیح داد: این خط لوله با ظرفیت انتقال ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز در روز، بندر عسلویه در جنوب ایران را به عراق و سپس به سوریه متصل می‌کند و احتمال توسعه آن به لبنان و اروپا وجود دارد.


وی اضافه کرد: عراق و سوریه، در ابتدا به‌ترتیب روزانه حدود ۲۰ و ۲۰ تا ۲۵ میلیون مترمکعب گاز دریافت خواهند کرد.


پس از روسیه، ایران دارای بزرگترین ذخایر اثبات شده گازی جهان است و از این نظر رتبه دوم را دارا است. این کشور در حال حاضر، تقریبا تمام ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولیدی خود در روز را مصرف می‌کند اما در نظر دارد از سال ۲۰۱۵ با توسعه میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس، تولید خود را ۲ برابر کند و روزانه۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز به همسایگان خود و اروپا صادر کند.