امتیاز مثبت
۰
بازار سهام در فاز اصلاح قیمتی فرو رفت
عقب‌گرد ۱۶۴۵ واحدی شاخص کل بورس
سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: 335233
 
معامله‌گران بورس تهران به دنبال افزایش عرضه‌ حقوقی‌ها، امروز شاهد افت نماگرهای عمده بورس بود. شاخص کل بورس هم ۱۶۴۵ واحد افت کرد.
عقب‌گرد ۱۶۴۵ واحدی شاخص کل بورس
 
به گزارش  فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروزسه شنبه 5 تیر ماه 97 با کاهش یک هزار و 646 واحدی به قله 113 هزار و 527 واحدی  رسید.

 
شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 214 واحدی عدد 18 هزار و 922 واحد را به نمایش گذاشت.

 
شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 2 هزار و 80 واحدی به رقم  125 هزار و 93 واحد دست یافت.

 
شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش یک هزار و 445 واحدی به رقم 83 هزار و 235 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 2 هزا ر و 53 واحدی عدد  227 هزار و 965 واحد را به نمایش گذاشت.

 
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 20 واحدی روی رقم یک هزار و 296 واحد ایستاد.

 
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان با 65 واحد ، پتروشیمی خارک با 34واحد و پتروشیمی مبین با 32 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

 
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  ملی صنایع مس ایران با 208 واحد، فولاد مبارکه با 180 واحد و تاپیکو با 128 واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 
به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 719 میلیارد و447 میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 4 میلیارد و 500 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 148 هزار و 632 نوبت داد و ستد بود.

 
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های قند اصفهان، تجارت الکترونیک پارسیان، کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ، حق تقدم استفاده نشده سرمایه‌گذاری نیرو، معدنی و صنعتی گل گهر و اوراق حق تقدم آن، گروه دارویی البرز، صنعتی کیمی دارو، پتروشیمی آبادان، حق تقدم خرید سهام گل گهر، صنعتی مینو، نیرو کلر، پگاه آذربایجان غربی، دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، کشتیرانی دریای خزر، گروه صنعتی بوتان، شهد، سیمان سبزوار، میدکو، حفاری شمال، پالایش نفت لاوان، قند نیشابور از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، فرآورده‌های نسوز آذر، گروه صنعتی سپاهان، کاشی الوند، بانک خاورمیانه، داروسازی روزدارو، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، بیمه پاسارگاد، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، نفت سپاهان، تراکتورسازی ایران، بیمه البرز، افست بازگشایی شدند.

 
امروز همچنین پذیره‌نویسی بیش از 56 میلیون حق تقدم استفاده نشده شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان برای مدت 10 روز کاری آغاز شد. گفتنی است ناشر هنکل پاک‌وش با توجه به تبدیل شدن شخصیت حقوقی خود از سهامی عام به سهامی خاص از امروز به مدت یک ماه و با حداقل قیمت میانگین 28.859 ریال اقدام به خرید سهام از سوی سهامداران حقیقی خواهد نمود.

 
این نماد معاملاتی یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بورسی بود که پس از اخراج به بازار پایه فرابورس و رشد بی‌نظیر سودآوری به تدریج اقدام به جمع‌آوری سهام خرد خود از بازار سرمایه ایران و به تبع آن خروج از این بازار برای همیشه اقدام کرده است.

 
شرکتی که هلدینگ اصلی آن در کشور آلمان مستقر بوده و به عنوان یک سرمایه‌گذار خارجی در بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود.

 
به گزارش فارس، امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از 616 میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از 87 میلیارد تومان کد به کد شد.

 
همچنین 98 میلیون سهم بانک سینا به ارزش کمتر از 10 میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات کد به کد شد.

 
در بانک خاورمیانه نیز کمتر از 60 میلیون سهم به ارزش بیش از 13 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده راه یافت و در بانک تجارت نیز 50 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان معاملات درون گروهی را تجربه کرد.

 
امروز همچنین بیش از 12 میلیون سهم فولاد آلیاژی ایران به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کد به کد شد.

 
براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با افزایش عرضه سهام در اغلب نمادهای معاملاتی فرصتی را برای اصلاح موقت قیمت سهام پس از پشت سر گذاشتن رکوردهای پی در پی تجربه کرد که ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر فروش ارز صادر کنندگان غیر نفتی و غیر فلزی با استفاده از معافیت مالیاتی به واردکنندگان گروه سوم کالایی از طریق بورس باعث شده تا تحلیل‌های مختلفی در این زمینه در بازار مطرح باشد.

 
در این بین شائبه تخصیص ارز 6200 تومانی در مکانیزم مورد نظر ابلاغیه اجرایی جهانگیری باعث شده تا معامله‌گران بورس با بیم و امید نسبت به تداوم سودآوری‌های حاصل از اختلاف ارز دولتی و آزاد به بازار بنگرند.

 
در این بین حقوقی‌ها همچنان تلاش می‌کنند تا از اصلاح قیمت فرصت به وجود آمده بیشترین منفعت را از جمع آوری سهام ارزان به دست آورند.