امتیاز مثبت
۰
رانندگان و مسافران آماده باشند
پیشنهاد جدید دولت برای دریافت عوارض از بزرگراه‌ها
شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: 275933
 
دولت در تبصره جدید لایحه بودجه 94 دریافت عوارض از بزرگراه ها را پیشنهاد داده است تا علاوه بر آزادراه‌ها، از این پس از بزرگراه‌ها هم عوارض دریافت شود.
پیشنهاد جدید دولت برای دریافت عوارض از بزرگراه‌ها
 
اقتصاد ایران آنلاین:  دولت در تبصره جديد لايجه بودجه 94 دریافت حق دسترسی در بزرگراه‌ها را پیشنهاد کرده است که در صورت رای مثبت نمایندگان مجلس، علاوه بر آزادراه‌ها از بزرگراه‌های کشور هم عوارض دریافت می‌شود که البته این عوارض ممکن است در بزرگراه های مختلف یکسان نباشد و شرایط خاصی برای آن در نظرگرفته شود.

 
براین اساس بر پایه تعریف مرکز آمار ایران بزرگراه، راهی است حداقل با چهار خط که مسیر رفت و برگشت آن به طور فیزیکی از یکدیگر مجزا و تقاطع‌های آن می‌تواند به صورت هم‌سطح باشد که البته تاکنون قانون، اجازه ساخت بزرگراه‌ها را به بخش خصوصی نداده است و همیشه دولت سرمایه گذار ساخت این پروژه ها بوده به همین جهت مسئولان وزارت راه و شهرسازی معتقدند دریافت عوارض از بزرگراه‌ها می‌تواند به جذب سرمایه گذار کمک کند و این پروژه‌ها را رونق بیشتری ببخشد.

 
به گفته عباس آخوندی تصويب اين تبصره مي‌تواند موجب جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي براي مشاركت و اجراي طرح هاي بزرگ اين وزارتخانه در بخش هاي مختلف همچون راه آهن، بنادر، جاده ها و حتي فرودگاه ها و ورود بخش خصوصي در حوزه ساخت بزرگراه ها شود.

 
وي با تاكيد بر اينكه راهكار اتمام پروژه‌هاي مهم بزرگراهي متوقف شده، تصويب لايحه بودجه ۹۴ در مجلس است، گفته است: در لايحه بودجه سال آينده پيش بيني شده كه با حمايت بخش خصوصي بزرگراه‌ها تكميل و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي از محل عوارض مسترد شود.

 
براساس گزارش مهر، تاکنون دریافت عوارض فقط از آزادراه‌ها انجام می‌گرفته است و از آنجاییکه بخش خصوصی بصورت مشارکتی وارد ساخت پروژه‌های آزادراهی می‌شود بنابراین دولت برای جبران سرمایه گذاری انجام شده، دریافت عوارض را تعیین کرده است تا بخش خصوصی بتواند در مدت زمان مشخص، سود لازم را به دست بیاورد.

 
البته از سه سال گذشته نرخ عوارض آزادراه ها افزایشی نداشت اما در سال جاری دولت با افزایش نرخ عوارض آزادراه ها موافقت کرد بطوریکه علاوه بر آزادراه های مشارکتی، عوارض آزادراه های دولتی هم افزایش یافت.

 
برمبنای این مصوبه، نرخ عوارض دو آزادراه دولتی قم - تهران و کرج - قزوین با مصوبه شورای اقتصاد به دو برابر افزایش یافت که نرخ عوارض خودروهای سواری در این دو آزادراه از 250 به 500 تومان، وانت و مینی بوس از 500 به 1000 تومان رسید. همچنین عوارض کامیون‌های دو محور و تریلی در دو آزادراه دولتی قم - تهران و کرج - قزوین از 1000 به 2000 تومان و کامیون‌های سه محور و تریلی به 2500 تومان افزایش یافته است.

 
بنابراین، درصورت موافقت مجلس با این تبصره، دولت علاوه بر آزادراه ها از بزرگراه ها هم عوارض دریافت می کند و این درآمد را برای تکمیل پروژه های نیمه تمام و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی هزینه می کند اما باید دید که رانندگان و مسافران چه استقبالی از این افزایش هزینه ها می کنند.