امتیاز مثبت
۰
ظریف: برجام حاصل مذاکره کری- ظریف نبود؛ تعهد دولت آمریکا بود
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: 347537
 
ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفتگو‌های رایسینا درباره حضور نظامی آمریکا در منطقه گفت: آمریکا باید درباره منطقه ما دوباره فکر کند و به اشتباهات خود نیافزاید.
به گزارش تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پنجمین دوره اجلاس گفتگو‌های "رایسینا" در دهلی نو گفت: میلیون‌ها نفر که در ایران و کشور‌های مختلف برای گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به خیابان‌ها آمدند به اختیار خود شرکت کردند و کسی آن‌ها را مجبور نکرد.

 
ظریف تاکید کرد: فقط در ۴۳۰ نقطه هند برای او عزاداری کردند و یادش را گرامی داشتند.

 
وی همچنین درباره حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: آمریکا باید درباره منطقه ما دوباره فکر کند و به اشتباهات خود نیافزاید.

 
ظریف در پاسخ به سوالی درباره کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام و مکانیزم حل اختلافی که اروپا مدعی است از دیروز آن را آغاز کرده گفت: ایران خود آغاز کننده مکانیزم حل اختلاف طی نامه‌ای رسمی به تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۸ بود.

 
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپا به تعهدات خود پایبند نبوده است، اما در مقابل ایران کاملا پایبندی خود را نشان داده و اثبات این نیاز به رفتن هیچ دادگاهی ندارد. اتحادیه اروپا بزرگترین اقتصاد را دارد پس چرا از کشور قلدر آمریکا می‌ترسد.

 
ظریف به فرصت‌های متعددی که ایران به اروپا برای تحقق وعده‌های برجامی داد، اشاره کرد و گفت: اقتصاد ما بدون اینکه ایران تقصیری داشته باشد در دو سال گذشته دچار خسارت شده است. این چیزی نیست که قابل جبران باشد. اروپا قادر است گزینه بهتری را انتخاب کند.

 
وی درباره شهادت سردار سلیمانی به دستور ترامپ نیز گفت: آمریکا ژنرال سلیمانی را دوست نداشت، اما او تنها فرد قدرتمندی بود که علیه داعش فعالیت کرد. دو نفر از ترور سلیمانی جشن گرفتند ترامپ و داعش.

 
به گفته ظریف آمریکا سردار سلیمانی را در بغداد ترور و حاکمیت ملی عراق را نقض کرد. وی افزود: آمریکا در حالی سردار سلیمانی را تروریست می‌داند که میلیون‌ها نفر در کشور‌های مختلف در مراسم گرامیداشت او شرکت کردند.

 
وزیر خارجه کشورمان گفت که پ