امتیاز مثبت
۰
قیمت نفت کاهش یافت
جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
کد مطلب: 328222
 
قیمت نفت کاهش یافت
 
قیمت نفت برنت امروز ۱۱ سنت کاهش داشت و به ۶۲ دلار و ۹ سنت رسید.
 
 در حالی که ارزش دلار آمریکا تقویت شده، قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود، هرچند که انتظار می رود کاهش تولید های اوپک و متحدانش تا سال آینده موجب تقویت بازار نفت شود.
 
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 5 سنت کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 56 دلار و 64 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز امروز 11 سنت کاهش داشت و به 62 دلار و 9 سنت رسید.
 
تجار گفتند، افت جزئی قیمت نفت عمدتا ناشی از تقویت دلار بوده که ارزش آن در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی در ماه جاری 0.8 درصد رشد داشته است.
 
از دید بسیاری از ناظران رشد ارزش دلار ترمز رشد قیمت نفت را کشیده زیرا بالا رفتن ارزش دلار موجب گرانتر شدن نفت برای خریدارانی شده که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.
 
بانک آمریکا مریل لینچ در گزارش چشم انداز 2018 خود که این هفته منتشر شد اعلام کرد: «تقویت ارزش دلار آمریکا می تواند تاثیری منفی بر بازار کالاهای مختلف بگذارد.»
 
اما در عین حال، توافق اوپک و متحدانش به ویژه روسیه برای کاهش تولید نفت موجب تقویت کلی بازار نفت شده است.
 
قیمت نفت در بازه زمانی ژوئن تا اکتبر رشد قابل توجهی داشته و نفت برنت حدود 40 درصد گرانتر شده است.
 
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، بانک آمریکا مریل لینچ پیش بینی کرده که به دلیل بالا بودن تقاضای جهانی و کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا قیمت نفت برنت تا اواسط سال آینده میلادی به 70 دلار خواهد رسید.
 
اما عاملی که هدف اوپک برای رسیدن به توازن در بازار را تهدید می کند تولید نفت آمریکاست که از اواسط سال 2016 تاکنون بیش از 15 درصد افزایش یافته و به 9.7 میلیون بشکه در روز رسیده است.