امتیاز مثبت
۰
نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال آینده اعلام شد
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: 229222
 
علی عسکری بابیان اینکه مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال آینده نرخ این مالیات باید هفت درصد تعیین می شد، ادامه داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی یک درصد اضافه شده به این نرخ، برای تامین هزینه های بهداشت و درمان مردم است.

به گزارش ایرنا و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، وی افزود: در اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مشخصی را پیشنهاد نداده ایم بلکه نقاط ضعف اجرای آزمایشی 5 ساله را اصلاح می کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از اثربخشی قابل توجه مالیات بر ارزش افزوده در تحقق درآمدهای مالیاتی سخن گفت و افزود: درآمدهای وصولی مالیات بر ارزش افزوده در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 74 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته، نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا 23 درصد هم تعیین شده، تصریح کرد: در کشور ما نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا پایان برنامه پنجم هشت درصد است و ما هنوز پیشنهاد مشخصی را برای برنامه ششم توسعه ارایه نداده ایم و فعلا اصلاحات دیگری مورد نیاز است که انجام شود اما اگر بنا باشد افزایشی صورت گیرد، ممکن است تغییر رویه ای در سایر نرخ ها داشته باشیم.

عسکری در پایان با تاکید دوباره بر مالیات بر ارزش افزوده بعنوان یکی از راهکارهای تحقق درآمدهای مالیاتی، خاطرنشان کرد: معمولا در سایر کشورها وقتی به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود، مالیات بر واردات بشدت کاهش می یابد و یا مالیات واحدهای تولیدی را کاهش می دهند اما ما هنوز به مرحله ای نرسیدیم که بتوانیم این اصلاحات را انجام دهیم.