امتیاز مثبت
۰
قره خانی مطرح کرد:
نقش عربستان در کمرنگ کردن نظارت اوپک
يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب: 335792
 
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون نقش عربستان در کاهش نظارت و قدرت اوپک ارائه کرد.
نقش عربستان در کمرنگ کردن نظارت اوپک
 
اسدالله قره خانی در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر اینکه سهمیه تولید اعضای اوپک دیگر ملاک نیست، گفت: این اظهارات عربستانی ها در راستای حرکتی است که به دنبال اجرای آن در آینده هستند، چراکه عربستانی ها به دنبال کمرنگ کردن نظارت سازمان اوپک هستند.

 
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: یکی دیگر از اقدامات عربستانی ها طفره رفتن از پاسخگویی به اعضای اوپک است یعنی اگر سقف تولید را افزایش دادند اعلام کنند که ما تولید را افزایش نداده ایم یا گزارش ها صحیح نبوده است.

 
عربستانی ها رسمی اعلام نمی کنند که نظارت اوپک را قبول ندارند

 
وی با بیان اینکه عربستانی ها در حال حاضر به صورت رسمی اعلام نمی کنند که نظارت اوپک را قبول ندارند، ادامه داد: از سوی دیگر عربستانی ها در حال حاضر با اظهارات غیررسمی به دنبال محک زدن اعضای اوپک هستند تا نظرات اعضاء را پیرامون افزایش تولید جویا شوند و به نوعی نظارت ها را کمرنگ کنند.

 
نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه عربستان تمایل دارد که افزایش تولید را براساس دستور رییس جمهور آمریکا انجام دهد، یادآور شد: تهدات اوپکی عربستان مانع  افزایش تولید می شود؛ اما عربستان به دنبال فرافکنی در بازار نفت بوده و می خواهد اوپک را تضعیف کند.

 
 ایران باید از اهرم های قانونی خود برای جلوگیری از افزایش تولید نفت استفاده کند

 
وی افزود: عربستان اگر قدرت داشته باشد می خواهد فشارها روی رییس جمهور آمریکا  ا که ناشی از گرانی قیمت نفت بوده کاهش دهد، حال اینکه تا چه اندازه می تواند در ایفای این نقش موفق شود، مشخص نیست.

 
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران باید از اهرم های قانونی خود برای جلوگیری از افزایش تولید نفت استفاده کند، تصریح کرد: ایران زمانی می تواند اعتراضات خود را مطرح کند و درخواست نشست اضطراری دهد که افزایش تولید متقن شود، چراکه اکنون اظهارنظرهای پراکنده صورت می گیرد، لذا در حال حاضر باید دیپلماسی نفتی کشور فعال و اقدامات پیشگیرانه انجام شود./

 
پایان پیام