امتیاز مثبت
۰
آیا اجازه ورود گندم‌های آلوده هندی داده می‌شود؟
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 135461
 
در حالی که آفت "سیاهک ناقص" در گندم‌های هندی و پاکستانی از سوی مقامات این کشور تأیید شده و سازمان حفظ نباتات ایران هم با اعزام کارشناسانی سلامت این محصول را مورد بررسی قرار داده‌ است، هنوز برای ورود یک محموله گندم از این کشورها تصمیمی اتخاذ نشده است.
ماه‌هاست که مسئولان هندی و پاکستانی برای صادرات گندمی که حتی خود به آلوده بودن آن اذعان دارند، مبادرت می‌ورزند تا شاید بازاری برای محصولشان بیابند چراکه حتی تولیدکنندگان خوراک دام کره جنوبی به عنوان بزرگترین خریدار گندم هندی از خرید گندم این کشور انصراف داده‌اند.

به گزارش ايسنا، طی ماه‌های اخیر درخواست‌های مکرری برای فروش گندم این دو کشور به ایران آن هم به عنوان تهاتر با محصولات پتروشیمی و ... مطرح شده و سران این کشورها خواهان تعیین تکلیف ایران برای خرید یا رد این محموله هستند که تیم کارشناسی سازمان حفظ نباتات ایران به ریاست رییس این سازمان برای آزمایش سلامت این محصول و تحلیل خطر آزمایشگاهی آن‌ به کشورهای مربوطه سفر کرده‌اند اما تاکنون نتیجه‌ای مبنی بر آلوده یا سالم بودن این محموله‌ها اعلام نشده است.

شنیده‌ها حاکی از رد سلامت گندم‌های هندی و پاکستانی دارد اما شاید برخی ملاحظات بین‌المللی سبب شده تا مسئولان نپذیرفتن این مسافران را به صراحت اعلام نکنند.

رضا فتوحی - رییس سازمان حفظ نباتات - آخرین تصمیم‌گیری واردات گندم از این دو کشور را همچنان درحال بررسی آزمایشگاهی عنوان کرده است.

امید می‌رود که اگر این محموله‌ها آلوده هستند به دور از هر گونه ملاحظات از ورود آن جلوگیری شود چراکه طبق یافته‌های گیاه‌پزشکی آفت" سیاهک ناقص گندم" در صورت ورود به مزارع تا سال‌های سال باقی می‌ماند و مخاطراتی برای بخش کشاورزی و به تبع آن مصرف‌کنندگان در پی خواهد داشت.

این آفت که برای اولین‌بار در گندم‌های هندی گزارش شده پس از سال‌ها خانه‌نشینی در این کشور به پاکستان، مکزیک و نپال هم سرایت کرد که در این میان کشور‌های زیادی برای جلوگیری از ورود این بیماری مقررات قرنطینه‌ای محکمی برقرار کردند؛ برای مثال آمریکا جلوی ورود گندم از مکزیک را گرفته و فقط ورود بذر آزمایشی را آن هم با شرایط سخت، مراقبت شدید و با انجام روش‌های علمی اجازه می‌دهد.

سیاهک ناقص کیفیت آرد را کاهش می‌دهد به‌گونه‌ای که یک تا چهار درصد آلودگی در دانه‌های گندم کافی‌ است تا برای مصرف انسان پذیرفته نشود.

در این زمینه دکتر محمد رضوی - رییس بخش بیماری‌های موسسه تحقیقات گیاهپزشکی - به ایسنا می‌گوید: قارچ عامل سیاهک ناقص گندم T.indica نام داشته و پس از هند در گندم‌های پاکستان، مکزیک و چهار ایالت آمریکا از جمله آریزونا، نیومکزیکو، تگزاس، و کالیفرنیا را آلوده کرده است.

وی می‌فزاید: کشور آمریکا پس از آلوده شدن مزارع گندمش در این چهار ایالت به شدت قوانین قرنطینه‌ای را اعمال کرد تا به سایر ایالت‌ها منتقل نشود چراکه این آفت می‌تواند سه تا پنج سال در خاک و بذر باقی بماند و در صورت عدم تغییر الگوی کشت سالیان سال در آن مزرعه باقی خواهد ماند.

به گفته رضوی گرچه این آفت قسمتی از دانه‌های گندم را آلوده می‌کند اما جداسازی دانه‌های آلوده از سالم تقریبا غیرممکن است.

رییس بخش بیماری‌های موسسه تحقیقات گیاهپزشکی عنوان می‌کند: این آفت در صورت آلوده کردن گندم بیش از سه درصد باعث پایین آمدن کیفیت آرد و ایجاد بوی نامطلوب می‌شود. همچنین در صورت بالارفتن درصد آلودگی، برای سلامتی انسان مضر بوده و حتی در برخی موارد می‌تواند سرطان‌زا باشد.