امتیاز مثبت
۰
موسسه تحقیقاتی فریزر اعلام کرد:
سقوط ۲۰ پله‌ای؛ ایران ششمین اقتصاد بسته دنیا شد
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷
کد مطلب: 261263
 
موسسه تحقیقاتی فریزر در جدیدترین گزارش خود 152 کشور جهان را از نظر میزان آزادی اقتصادی مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد آزادی اقتصادی در ایران به شدت کاهش یافته است. موسسه فریزر هنگ کنگ را آزادترین اقتصاد جهان معرفی کرده است. این کشور نمره 8.98 در شاخص آزادی اقتصادی را بدست آورده است.
سقوط ۲۰ پله‌ای؛ ایران ششمین اقتصاد بسته دنیا شد
 
اقتصاد ایران آنلاین: موسسه تحقیقاتی فریزر در جدیدترین گزارش خود 152 کشور جهان را از نظر میزان آزادی اقتصادی مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد آزادی اقتصادی در ایران به شدت کاهش یافته است.
 
بر اساس این گزارش که برپایه آمار مربوط به سال 2012(1391) تهیه شده است ایران از نظر آزادی اقتصادی نمره 5.1 را بدست آورده و با سقوط 20 پله ای در رده بندی اقتصادهای آزاد جهان مواجه شده است.
 
به گزارش تسنیم، ایران در گزارش سال قبل این موسسه نمره 6.05 در شاخص آزادی اقتصادی را کسب کرده و در میان 152 کشور جهان رتبه 127 را بدست آورده بود. رتبه آزادی اقتصادی ایران در سال گذشته نیز 16 پله کاهش یافته بود.
 
شاخص آزادی اقتصادی بر پایه 5 محور حجم و اندازه دولت، ساختارهای قانونی و حقوق مالکیت، نقدینگی، آزادی تجارت بین المللی، و قوانین اعتبارات، بازار کار و تجارت تعریف شده است. نمره صفر تا 10 برای هر کشور در این شاخص در نظر گرفته شده است که هر چه بیشتر باشد دلالت بر آزادی اقتصادی بیشتر آن کشور دارد.
 
بر این اساس آزادی اقتصادی ایران در سال 2012 تنها از کشورهای ونزوئلا، جمهوری دموکراتیک کنگو، زیمبابوه، آرژانتین و الجزایر بیشتر بوده است.
 
موسسه فریزر هنگ کنگ را آزادترین اقتصاد جهان معرفی کرده است. این کشور نمره 8.98 در شاخص آزادی اقتصادی را بدست آورده است. هنگ کنگ سال پیش نیز در رتبه نخست جهان قرار گرفته بود.سنگاپور با نمره 8.54 در رتبه دوم و نیوزیلند با نمره 8.25 در رتبه سوم قرار گرفته اند. سوئیس، موریتوس، امارات، کانادا، استرالیا، اردن و شیلی به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.
 
ونزوئلا نیز با کسب نمره 3.89 به عنوان بسته ترین اقتصاد جهان معرفی شده و در رتبه آخر قرار گرفته است.
 
برخی کشورها که آزادی اقتصادی بیشتری نسبت به ایران دارند عبارتند از: انگلیس رتبه 12، آمریکا رتبه 12، کویت رتبه 59، ژاپن رتبه 23، قطر رتبه 15، عربستان رتبه 87، مصر رتبه 122، نروژ رتبه 30، و چین رتبه 115.