امتیاز مثبت
۰
عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی خبر داد:
محاسبه روسپیگری و فروش مواد مخدر در تولید ناخالص داخلی اروپا!
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 241661
 
موسسه ملی آمار ایتالیا و بریتانیا اعلام کردند در محاسبه GDP سال ۲۰۱۴ آمار و ارقام روسپیگری و فروش مواد مخدر را در حساب های ملی خود درج خواهند کرد.
محاسبه روسپیگری و فروش مواد مخدر در تولید ناخالص داخلی اروپا!
 
ایلنا: امیررضا سوری،‌ عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در گفتگویی در مورد تغییر(GDP) تولید ناخالص داخلی برخی از کشورها اظهار داشت: سال قبل ایالات متحده آمریکا با تغییر سال پایه محاسبه تولید ناخالص داخلی (GDP) نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی خود را 5 درصد کاهش داد بعد از آمریکا، اسپانیا، یونان، بریتانیا و نیجریه با تغییر سال پایه، یک شبه میزان تولید ناخالص داخلی خود را به دو برابر افزایش دادند.

 

وی افزود: ایتالیا نیز به منظور کاهش نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی و تقویت رشد اقتصادی آخرین نسخه تعریف GDP را ارایه کرد و در محاسبه تولید ناخالص داخلی روسپیگری و فروش مواد مخدر غیر قانونی را وارد کرد بریتانیا نیز در اقدامی مشابه تعریف GDP را تغییر داد.

 

سوری تصریح کرد: موسسه ملی آمار ایتالیا و بریتانیا اعلام کردند در محاسبه GDP سال 2014 آمار و ارقام روسپیگری و فروش مواد مخدر را در حساب های ملی خود درج خواهند کرد.

 

محاسبه 11 درصدی اقتصاد خاکستری ایتالیا در تولید ناخالص داخلی

 

سوری خاطر نشان کرد: طبق محاسبات انجام شده اقتصاد خاکستری (کسب و کاری که مالیات پرداخت نمی کند) بیش از 11 درصد اقتصاد ایتالیا را تشکیل می دهد که با وارد کردن آن در محاسبه تولید ناخالص داخلی، کسری بودجه ایتالیا به 2.6 درصد از تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد یافت.

 

وی ادامه داد: البته  بریتانیا نیز اعلام کرد با اضافه کردن روسپیگری و مواد مخدر در حساب های ملی 10 میلیارد پوند به GDP این کشور اضافه خواهد شد که در مجموع 5 درصد به تولید ناخالص داخلی اضافه خواهد شد.

 

سوری افزود: طبق قوانین جدید اتحادیه اروپا تمام فعالیت هایی که موجب تولید درآمد شود صرف نظر از قانونی بودن در حساب های ملی درج  خواهد شد. دلیل تغییر محاسبه GDP هماهنگ کردن گزارش اقتصادی در سراسر اتحادیه اروپا ذکر شده است چراکه پیش از این روسپیگری و فروش برخی از مواد مخدر در هلند قانونی بود و در آمار رسمی دولت هلند درج می شد.

 

وی با اشاره به اینکه روسپیگری و بسیاری از مواد مخدر هنوز هم در انگلستان غیر قانونی است گفت: دولت با استفاده از ترکیبی از داده های پلیس، نظرسنجی و داده های دیگر سازمان ها قصد دارد اقدام به برآورد این فعالیتها و اضافه کردن آن به آمار اقتصادی کند. هم اکنون ایتالیا توانسته است فعالیت های کسب و کار غیر قانونی خود را برآورد کند و کشورهای استونی، اتریش، اسلوونی، فنلاند، سوئد و نروژ نیز در حال انجام آن هستند.

 

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی تصریح کرد: بیش از این نیز در ایالت نوادا آمریکا روسپیگری تحت عنوان سایر خدمات شخصی و صنایع ماری جوانا در واشنگتن و کلرادو تحت عنوان مقوله های خرده فروشی کشاورزی محاسبه می شد.

 

تعریف جدید GDP راهکاری برای تقویت رشد اقتصادی

 

وی افزود: با روش محاسبه جدید GDP متوسط رشد اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا به 2.4 درصد افزایش می یابد، بیشترین افزایش رشد اقتصادی برای فنلاند و سوئد 4 تا 5 درصد، پس از آن اتریش، انگلستان و هلند 3 تا 4 درصد و ایتالیا 1 تا 2 درصد خواهد بود.

 

سوری گفت: هرچند انتقاداتی از سوی اقتصاددانان به تعریف جدید  GDP وارد شده است آنها معتقدند تعریف جدید زمینه دستکاری اعداد GDP را فراهم می آورد ضمن اینکه آنها به امکان و نحوه اندازه گیری اقتصاد خاکستری ایراداتی دارند.

 

از طرف دیگر تعریف جدید  GDP راهکاری برای تقویت رشد اقتصادی و کاهش نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی برای قرض گرفتن بیشتر کشورهایی که درگیر بحران اقتصادی هستند و ابزاری برای سیاستمداران جهت ارایه تصویری از شرایط بهبود اقتصادی است.