امتیاز مثبت
۰
مقايسه قیمت آیفون در دنيا با ایران
يکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 304283
 
مقايسه قیمت آیفون در دنيا با ایران
 
هم اکنون گوشی هوشمند اپل، یکی از گوشی‌هایی است که در سرتاسر دنیا دیده می‌شود؛ اما بین همه این آیفون‌های یک‌شکل و یکسان یک تفاوت وجود دارد: قیمت! درواقع برای یک مدل از آیفون قیمت‌های متفاوتی وجود دارد که تفاوت آن‌ها گاهی به بیش از 100 دلار هم می‌رسد. اکنون باید دید که گران‌ترین و ارزان‌ترین آیفون در کجای دنیا فروخته می‌شود و البته وضعیت قیمت آیفون در ایران چگونه است؟
 
به گزارش «تابناک» در ایالات‌متحده اپل آیفون 6 اس را به بهای 649 دلار در فروشگاه آنلاین خود می‌فروشد؛ اما CNN Money تخمین زده که در سراسر دنیا همین مدل آیفون – با تبدیل قیمت آن به دلار – از 636 تا 1029 دلار نیز به فروش می‌رسد.
 
ترکیه گران‌ترین کشور برای خریدن آیفون است و در این کشور یک آیفون 6 اس برای مشتریان حدود 1000 دلار تمام می‌شود. از سوی دیگر بهتر است، آیفون خود را از کانادا به جای آمریکا تهیه کنید، زیرا در این کشور بهای آیفون نسبت به آمریکا ارزان‌تر هم هست.
 
بهای آیفون در اروپا اما با نوسان زیادی همراه است و این علی رغم اشتراک واحدهای سیاسی اروپا در پولی به نام یوروست. دلیل چیست؟ دلیل آن را باید در تعرفه‌های وارداتی و مالیات متفاوت این کشورها جستجو کرد که در نهایت بهای آیفون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
این هوشمند در ایتالیا به بهای 842.2 دلار، در فرانسه، هلند، اسپانیا و بلژیک برابر با 809.7 دلار فروخته می‌شود. همچنین در لوکزامبورگ بهای یک آیفون 6 اس برابر با 783.4 دلار تمام می‌شود.
 
موضوع تفاوت قیمت چیز جدیدی برای اپل نیست. تاریخچه این شرکت به‌ خوبی نشان می‌دهد که بهای محصولاتی نظیر آیفون در کشورهای مختلف و مبتنی بر نرخ برابر پول رایج با دلار متفاوت بوده است.
 
بنابراین، می‌توان گفت، هم اکنون در پنج کشور زیر بهای آیفون از همه جای دنیا ارزان‌تر است:
 
کانادا: 636.1 دلار
 
امارات متحده عربی: 707.6 دلار
 
هنگ‌کنگ: 717.5 دلار
 
روسیه: 730.2 دلار
 
تایوان: 731.1 دلار
 
از سوی دیگر، سعی کنید اگر به کشورهای زیر سفر کردید، هرگز فکر خرید آیفون را به سر خود راه ندهید، زیرا در این کشورها آیفون از همه جای دنیا گران‌تر تمام می‌شود؛
 
جمهوری چک: 847.4 دلار
 
مجارستان: 858 دلار
 
سوئد: 873.6 دلار
 
برزیل: 937.6 دلار
 
ترکیه: 1029.4 دلار
 
حال که گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورهای دنیا برای خرید آیفون را شناخته‌اید، وقت آن است که نگاهی به بهای این محصول در ایران داشته باشیم و مقایسه کنیم، بهای آیفون در ایران چگونه است و در این طبقه‌بندی در کجا قرار می‌گیرد.
 
در حال حاضر بهای آیفون 6 اس 64 گیگابایت در ایران از 2 میلیون و 700 هزار تا 2 میلیون و 850 هزار تومان متغیر است که دلیل آن نبود نمایندگی رسمی اپل در ایران برای دریافت قیمت رسمی است. اگر به شکل میانگین این رقم را حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان در نظر بگیریم، با بهای فعلی دلار در بازار یعنی حدود 3620 تومان بهای یک آیفون 6 اس برابر با 773.4 دلار خواهد بود.
 
اگر همین رقم مبنای مقایسه باشد، می‌توان گفت که بهای آیفون در ایران چیزی میانه بیشترین و کمترین بهای آیفون در دنیاست. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که اپل در ایران فروشگاه رسمی ندارد و این بها بهای غیررسمی آیفون است و مورد دیگر آنکه با سرعت تغییر نرخ دلار در بازار ایران، هیچ بعید نیست که گاهی بهای آیفون برای چند روز یا حتی چند ساعتی بالاترین نرخ در کل دنیا باشد!