امتیاز مثبت
۰
وزیر دفاع آمریکا: طرحی برای توقیف نفتکش آدریان دریا وجود ندارد
جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
کد مطلب: 345684
 
وزیر دفاع آمریکا ادعا کرد که هیچ برنامه ای روی میزش برای توقیف نفتکش ایرانی "آدریان دریا" وجود ندارد.
این ادعای مارک اسپر در حالی بامداد روز گذشته منتشر شد که این نفتکش ایرانی که پیشتر نامش " گریس ۱" بود، ۱۳ تیر توسط تفنگداران دریایی انگلیس  نزدیک جبل الطارق توقیف شد. این در حالی است که دولت جبل الطارق ۲۴ مرداد این نفتکش را آزاد کرد.

 
در همین حال رسانه های غرب گزارش دادند که مارک اسپر که در لندن به سر می برد در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا طرحی برای توقیف این نفتکش وجود دارد یا خیر، گفت: در حال حاضر هیچ طرحی برای توقیف این نفتکش بر روی میز من وجود ندارد.

 
رسانه های غربی گزارش داده اند که واشنگتن نسبت به هرگونه کمک به این نفتکش به کشورها هشدار داده است.

 
مقامات آمریکایی به رسانه های غربی اعلام کرده اند، هرگونه اقدام نظامی همچون حضور بر روی عرشه این نفتکش به طور جدی مورد بررسی آمریکا نبوده چون این مسئله احتمالا منحر به بروز تقابل و افزایش تنش ها خواهد شد.

 
کشتی آدریان دریا که پیش از این گریس یک نام داشت، حدود ۴۵ روز قبل توسط نیروهای انگلیسی در جبل‌الطارق توقیف با طرح این ادعا که تحریم‌های اتحادیه اروپا را نقض کرده است، توقیف شد. 

 
دادگاه عالی منطقه جبل‌الطارق روز پنجشنبه ( ۲۴ مرداد)  طی حکمی دستور رفع توقیف آدریان دریا را صادر و اعلام کرد: دیگر دلیلی برای نگه داشتن این نفتکش وجود ندارد، اما مقام‌های  آمریکایی تلاش کردند تا مانع از رفع توقیف «آدریان دریا» شوند و خواستار جلوگیری از حرکت آن شدند.

 
سرانجام دادگاه عالی جبل‌الطارق با این درخواست آمریکا مخالفت و آن را رد کرد و با توجه به هماهنگی  و آماده سازی کشتی «آدریان دریا»، این نفتکش ایرانی از منطقه جبل الطارق خارج و وارد آبهای بین المللی شد.