امتیاز مثبت
۰
تخم مرغ وارداتی قیمت ها را شکست، اما بازار متعادل نشد
يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 329385
 
با وجود واردات تخم مرغ و عرضه هرشانه دو کیلوگرمی به قیمت 125 هزارریال برای تنظیم بازار، اما کماکان این محصول در بازار مصرف با قیمت بیش از 150 هزار ریال عرضه می شود و هنوز نرخ ها متعادل نشده است.
به گزارش ایرنا، چندی پیش قیمت تخم مرغ به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و معدوم سازی بیش از 14 میلیون قطعه مرغ تخم گذار و افزایش قیمت نهاده های طیور دچار یک افزایش قیمت شد به شکلی که قیمت هر شانه دو کیلوگرمی در بازار مصرف به 210 هزار ریال نیز رسید.


وزارت جهادکشاورزی برای تنظیم بازار این محصول و حمایت از مصرف کننده نهایی جهت شکستن قیمت تخم مرغ در بازار اقدام به صدور مجوز ثبت سفارش واردات این محصول کرد تا قیمت ها متعادل شود اما با وجود شکستن قیمت ها هنوز بازار این محصول تعادل نیافته است.


با تصویب کارگروه تنظیم بازار حداکثر قیمت هرشانه تخم مرغ بسته بندی در میادین میوه و تره بار 125 هزار ریال (١٢ هزارو ٥٠٠ تومان) است و اعلام کردند که کسی اجازه فروش بیش از این قیمت را ندارد.


بنابراین به نظر می رسد بازار باید توسط بازرسین سازمان های نظارتی مورد کنترل قرار گیرد که تاکنون چنین رخ نداده است و کماکان قیمت تخم مرغ داخلی از وارداتی آن گران تر عرضه می شود.


«مهدی یوسف خانی» رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امروز قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری 50 تا 55 هزارریال، واحدهای صنفی عمده 60 هزارریال و خرده فروشی ها 65 هزار ریال به فروش رسیده است.


یوسف خانی یادآوری کرد: مطابق نرخ های اعلام شده، قیمت هر عدد تخم مرغ 430 تومان و هر شانه دو کیلوگرمی تخم مرغ نزدیک به 130 هزارریال عرضه شود.


به گفته وی، تخم مرغ مارک دار با چهار درصد افزایش نسبت به قیمت های اعلام شده، عرضه می شود.


این در حالیست که در ابتدای آذرماه جاری قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری 54 هزار ریال، واحدهای صنفی عمده 59 هزارریال و خرده فروشی ها 63 هزار ریال و در مجموع نرخ هر شانه دو کیلویی نزدیک 126 هزارریال بود.

 
** قیمت هرکیلوگرم مرغ 74 هزارریال است


براساس اعلام نرخ اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران، قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ها نزدیک 46 هزارریال، میدان بهمن 64 هزارریال، کشتارگاه (نقدی) 66 هزار ریال، واحدهای صنفی عمده 67 هزار و 500 ریال و خرده فروشی ها 74 هزار ریال است.


همچنین نرخ هر کیلوگرم ران مرغ در خرده فروشی ها 64 تا 75 هزار ریال، سینه بدون کتف 140 هزارریال و سینه با کتف 130 هزاریال و فیله مرغ نیز 150 هزارریال به فروش می رسد.

به گفته یوسف خانی، علت افزایش نرخ تخم مرغ ناشی از افزایش نرخ ارز، بالا رفتن قیمت جهانی نهاده های طیور و همچنین بروز بیماری آنفلانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخم گذار است.


طبق برآوردهای وزارت جهادکشاورزی نرخ مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف کننده باید 70 تا 75 هزارریال و هرکیلوگرم تخم مرغ 46 هزارریال باشد.


سالیانه بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در کشور تولید می شود که سرانه مصرف سالیانه آن برای هر ایرانی بیش از 25 کیلوگرم است.


پارسال حدود 940 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد و اکنون سرانه مصرف تخم مرغ به نزدیک 191 عدد رسیده است.

قیمت مرغ و تخم مرغ همه ساله در اواخر فصل پاییز در بازار رو به افزایش می نهد که علت اصلی آن افزایش تقاضای فصلی برای خرید این محصول است و گاهی ممکن است عوامل دیگری چون بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آن را تشدید کند.

بر اساس آخرین نرخ اعلامی بانک مرکزی قیمت تخم مرغ در هفته دوم دی ماه و پس از آغاز عرضه تخم مرغ های وارداتی 14.3 درصد نسبت به هفته قبل از آن کاهش داشت اما در بازه زمانی یکسال منتهی به 15 دی ماه 45.8 درصد رشد نشان می دهد.


براساس امارگیری این بانک در هفته یاد شده متوسط قیمت هر شانه تخم مرغ در سطح شهر 155 هزارریال بوده است.