امتیاز مثبت
۰
دره ستارگان قشم واقع در دریای خلیج فارس +تصویر
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب: 345422
 
دره ستارگان قشم واقع در دریای خلیج فارس +تصویر
 
دره ستارگان قشم در جزیره قشم واقع در جنوب ایران می باشد، تنگه هرمزگان با وسعت تقریبی ۱۵۰۰ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس کشور ایران است. در این جزیره بعنوان ژئوپارک محسوب می شود ژئوپارک یعنی: پارک جهانی خاورمیانه در مسیر ساحل جنوبی است که این جزیره کنار روستای بُرکه خلف قرار دارد و از عجایب هفت گانه جنوب ایران می باشد. اهالی جزیره قشم به ویژه روستای بُرکه خلف، نزدیکترین روستا به دره ستارگان قشم قرار دارند، ساکنان آنجا می گفتند: در زمان های خیلی قدیم ستاره ای از آسمان به قلب جزیره می افتد که منجر به تشکیل اشکال زیبا در این منطقه شده است و معتقدند در دره ستارگان قشم، به اصطلاح محلی "استاره کُفته یا ستاره اُفتیده" نام گذاری کرده اند.
 
در تور قشم اگر از علاقمندان جاذبه های گردشگری از جمله محل دره ستارگان قشم، در آنجا بمانند و متوجه می شوند که در هنگام غروب آفتاب با سکوت شب از موجودات فرا زمینی در "استاره کُفته یا ستاره اُفتیده" در کنار هم قرار می گیرند و گهگاهی از آنجا صداهای هولناک می آید که نگران کننده و رنج آور است. در دره ستارگان قشم، مانند ستونی از کاخ های قدیمی و ویران شده در این مجموعه گردشگری نمایان است و همچنین در کنار آنها اشکال مختلفی بر اثر جریان های متناوب آب و باد باعث ایجاد مجسمه های زیبا با قامت های کوتاه و بلند شده است. وقتی باد شبانه از لابه لای بریدگی و ستون ها در غرب روستای بُرکه خلف می پیچد، باعث ایجاد صداهای عجیب می شود که تعجب زیاد بازدیدکنندگان و کمی مردم محلی قشم شده است. البته اهالی قدیمی جزیره از دره ستارگان قشم آن را به عنوان صدای اجنه یاد می کنند!

به گزارش سفر باتو ، این نکته مهم مرتبط با دره ستارگان قشم در نظر داشته باشید که از مجموعه شگفتی این منطقه از دوران قدیم ستاره ای که افتاده است نه از جن و نه از ملاقات با موجودات فرا زمینی می باشد، هنگام شب ها دره ستارگان قشم بسیار جالب و زیبا تر نسبت به روز روشن است و بهتر می توان به عظمت آفرینش جهان پی برد! همچنین بخشى از ژئوپارک جزیره قرار دارد، شگفتی هایی شامل فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین می باشد آثار طبیعى این جزیره از جمله دره ستارگان قشم در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. بخش های دیگر از دره ستارگان قشم قابل دیدن است شامل: ستون هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها، دیواره هاى نوارى شکل و مخروط هاى نوک تیز را میتوان نام برد چون جنس لایه ها در دره سُست است و به احتمال زیاد بعد از هر بارندگى شدیدی که خیلی کم در جزیره قشم اتفاق مى افتد، ببارد تا تغییراتی در ظاهر دره ایجاد کند.
 
 موزه ژئوپارک قشم از سال ۱۳۸۴ شروع به فعالیت کرده است، در آن مکان از گونه های مختلف زیستی، سوغات و صنایع دستی که هنر زنان و مردان محلی قشم اند را به نمایش گذاشته است. در تور جزیره قشم، پر بازدید ترین و پر طرفدار ترین از افراد ایرانی و توریست ها محل دره ستارگان قشم می باشد با درنظر داشتن شگفتی های مختلف و متنوع از قسمت های جنوبى کشور ایران، جزیره قشم وجود دارد، شامل: ژئوپارک جهانی، دره ستارگان قشم، چشم اندازهای جذاب، چشمه هاى گوگردى، ساحل های زیبا و دنج، گنبد و غار نمکدان و حيات وحش يکى از بهترين ژئوپارک هاى جهانى در تور جزیره قشم می باشد. استادان و دانشجویان در زمینه زمین شناسی و تحقیقات در دره ستارگان قشم می پردازند.

آدرس دقیق دره ستارگان قشم
 
مسیر رفت و آمد دره ستارگان قشم از جاده اصلی جزیزه، ۲۰ کیلومتر به سمت ساحل جنوبی می روید بعد به روستای بُرکه خلف و تابلوی دره ستارگان قشم پیش می روید، ۵۰۰ متر مسیر خاکی تا ورودی دره ستارگان قشم باقی مانده است که می توان پیاده یا با ماشین به آنجا رفت. در آنجا از گیشه، بلیط را تهیه کنید و افرادی که با شترها ایستادند تا با مبلغی ناچیز بازدیدکنندگان را سواری دهند. مسیر بازدید از دره ستارگان قشم با تزئینات سنگ ‌چین   مشخص شده است و با ادامه مسیر سنگ ‌چین ها به دو صخره بزرگ می رسید که همانند ورودی دروازه ساخته اند تا وارد شوید؛
 
 
اقامت در دره ستارگان قشم

در آنجا فاصله مسیر خاکی بین روستا بُرکه خلف و دره ستارگان قشم، یک مکانی به نام اقامتگاه ستاره وجود دارد که می توانید شب را در آنجا سپری کنید. برکه خلف نه تنها در جزیره قشم بلکه در ایران از روستاهای بسیار تمیز می باشد چون، از زمان های قدیم زنان آنجا هفته ای یک یا دوبار کل روستا را تمیز می کنند و مردم آنجا خونگرم و مهمان نواز هستند.