امتیاز مثبت
۰
عبور مصرف برق از رکورد ۵۵ هزار مگاوات/احتمال شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای آینده
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۱
کد مطلب: 335423
 
عبور مصرف برق از رکورد ۵۵ هزار مگاوات/احتمال شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای آینده
 
اگر مردم در منازل خود، در ساعات پیک مصرف برق صرفه جویی نکنند، احتمال شکستن رکورد تاریخ مصرف برق کشور در طی روزهای آتی وجود دارد و ممکن است در مصارف بالای ۵۵ هزار مگاوات، بخش هایی از شبکه برق آسیب دیده و شاهد رشد خاموشی ها باشیم.

 
به گزارش تسنیم، بر اساس آمار رسمی شرکت مدیرت شبکه برق ایران، روز گذشته (دهم تیرماه) مصرف لحظه ای برق برای نخستین بار در سال جاری از مرز 55 هزار مگاوات گذشت.

 
ثبت مصرف 55 هزار و 432 مگاوات در ساعت 16 و 18 دقیقه روز دهم تیرماه، بیشترین مقدار مصرف برق در سال 97 بود؛ این رقم فاصله بسیار کمی با رکورد تاریخ مصرف برق کشور که در روز هشتم مردادماه سال گذشته به میزان 55 هزار و 443 مگاوات ثبت شد دارد و پیش بینی می شود در صورت عدم صرفه جویی در مصرف برق، رکورد تاریخ مصرف برق کشور در روزهای آتی بشکند.

 
طی روزهای اخیر خاموشی های پراکنده بسیاری به خصوص در کلانشهرها به ثبت رسیده که به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، بروز خاموشی های پراکنده ناشی از آسیب دیدگی تجهیزات برق مثل فیدرها و ترانس ها زیر بار شدید شبکه برق کشور در ساعات اوج مصرف بوده است.

 
* "شبکه برق ایران" دست به دامن مردم

 
مصرف برق در طی روزهای اخیر به شدت افزایش داشته و نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشدی 3 تا 4 هزار مگاواتی را نشان می دهد. وزارت نیرو آنچه ظرفیت وجود داشته را به مدار تولید، انتقال و توزیع برق آورده و اینک دست "شبکه برق ایران" برای آسیب ندیدن زیر فشار بارِ زیاد و در نتیجه جلوگیری از بروز خاموشی، به دامان مردمی است که با یک کلید در ساعات گرم روز، کولرهای آبی یا گازی و یا وسایل الکترونیکی خود را روشن می کنند.

 
اگر مردم در منازل خود، در ساعات پیک مصرف برق صرفه جویی نکنند، احتمال شکستن رکود تاریخ مصرف برق کشور در طی روزهای آتی وجود دارد و ممکن است در مصارف بالای 55 هزار مگاوات، بخش هایی از شبکه برق آسیب دیده و شاهد رشد خاموشی ها باشیم.

 
به گفته همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی و تشدید خاموشی ها، هر فرد باید 10 درصد در مصرف خود صرفه جویی کند.