امتیاز مثبت
۱
صدور مستر و ویزا کارت بدون اطلاع بانک مرکزی/ "توسکاکارت"هایی که ایرانیان را در خارج سرگردان کرد
يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 219422
 
یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ائل خودرو ارس بدون اطلاع بانک مرکزی قصد صدور گسترده مستر و ویزا کارت را دارد و مدعی است نیازی به مجوز این بانک در این باره نیست، این در حالی است که به نظر می‌رسد بانک مرکزی هرچه سریعتر باید فعالیت مبهم صدور کارت‌های مستر و ویزا کارت خارج از سیستم بانکی را بررسی و در صورت مشاهده تخلف، با متخلفان برخورد لازم و قانونی کند.
صدور مستر و ویزا کارت بدون اطلاع بانک مرکزی/ "توسکاکارت"هایی که ایرانیان را در خارج سرگردان کرد
 
اقتصادايران آنلاين:یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ائل خودرو ارس بدون اطلاع بانک مرکزی قصد صدور گسترده مستر و ویزا کارت در بازار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادایران آنلاین، این شرکت که سانا پرداخت ارس نام دارد، مدعی شده است که حساب برپایه ارزهای دلار آمریکا و یورو در بانک‌های معتبر بین المللی افتتاح می‌کند.

در همین حال، سناپرداخت ارس مدعی است که می تواند به دور از تحریم‌ها انواع کارت‌های بانکی بین المللی MasterCard، Visa ، American Express به صورت "اعتباری"، "موجودی-اعتباری" و "پیش پرداخت" صادر کند.

این شرکت امروز یکشنبه در صفحه سوم روزنامه دنیای اقتصاد به تبلیغات این خدمات خود پرداخته است.

در تماس خبرنگار اقتصادایران آنلاین با شرکت سانا پرداخت، عنوان شد که کارهای سناپرداخت نیازی به مجوز بانک مرکزی ندارد و فعالیت این شرکت در ایران براساس موافقت ادارات فدرال در ایالات متحده مجاز و شامل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی نیست.

این در حالی است که براساس قوانین موجود کشور، تمام فعالیت‌های پولی، بانکی و اعتباری کشور باید براساس مجوز و نظارت بانک مرکزی انجام شود.

به نظر می‌رسد بانک مرکزی هرچه سریعتر باید فعالیت مبهم صدور کارت‌های مستر و ویزا کارت خارج از سیستم بانکی را بررسی و در صورت مشاهده تخلف، با متخلفان این کار برخورد لازم و قانونی کند.

ماجرای "توسکا کارت" یک موسسه مالی و اعتباری

پیش از این، موسسه مالی و اعتباری توسعه هم با جمع‌آوری مبالغ هنگفتی، صدور "توسکا کارت" را
وعده داده بود که در نهایت مشخص شد این موسسه به دلیل تحریم‌ها قادر به ارائه این نوع خدمات نیست.

این اقدام موسسه مالی و اعتباری توسعه منجر به سرگردانی شهروندانی شد که این کارت‌ها را گرفتند و در خارج از کشور نتوانستند از آنها استفاده کنند.

این شهروندان حتی هم اکنون هم که پیگیری دریافت اصل پول خود هستند، این موسسه به آنها اعلام کرده است که باید چک تضمین‌شده بدهند تا بتوانند پول خود را بگیرند.