امتیاز مثبت
۰
افزایش ۸۰ درصدی واردات نفت هند از ایران در ماه مه
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۸
کد مطلب: 178653
 
واردات نفت هند از ایران در ماه مه به ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید.
ایسنا: واردات نفت هند از ایران با بیش از ۸۰ درصد افزایش نسبت به ماه آوریل به ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید. این در حالیست که واردات هند از ایران در ماه آوریل در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۲.۲ درصد کاهش یافته است.

هند کاهش واردات نفت خود از ایران را با واردات نفت از ونزوئلا،‌ عراق و عمان جبران کرده و جایگاه ایران در بین تامین کنندگان نفت هند با چهار پله کاهش به رده هفتم تنزل یافته است.

واشنگتن در حال حاضر به دنبال کاهش بیشتر صادرات نفت ایران از طریق افزایش تحریم‌ها است.

اگرچه واردات نفت هند از ایران در ماه مه نسبت به ماه آوریل ۸۰ درصد افزایش یافته اما مقایسه‌ سال به سال نشان می‌دهد که واردات هند در پنج ماه نخست امسال ۴۱.۸ درصد کاهش یافته است.

سهم ایران از مجموع واردات نفت هند طی ژانویه تا مه به ۵.۵ درصد کاهش یافته در حالیکه این رقم در دوره مشابه سال قبل ۱۰ درصد بود. در اوایل ماه جاری واشنگتن کشورهای آسیایی از جمله هند را برای یک دوره ۱۸۰ روزه دیگر از تحریم‌های مالی خود علیه خریداران نفت ایران معاف کرد.

شرکت نفت هندوستان و پالایشگاه مانگلور خرید نفت از ایران را در ماه آوریل به دلیل دشوار شدن بیمه پالایشگاه‌های پالایش کننده نفت ایران متوقف کردند. بیمه گرهای هندی نگران نقض تحریم‌ها هستند و گفته‌اند قادر نیستند مطالبات پالایشگاه‌های واردکننده نفت ایران را بپردازند.

این مسئله باعث شده که بزرگترین پالایشگاه هند(شرکت نفت هند) که پوشش بیمه آن باید در ماه نوامبر تمدید شود و همچنین پالایشگاه خصوصی اسار، به عنوان دو مشتری هندی نفت ایران باقی بمانند.

این اطلاعات همچنین نشان می دهند که شرکت نفت هند دو محموله بسیار بزرگ نفت ایران را در ماه مه وارد کرده و منابع صنعتی و دولتی هند گفتند: این پالایشگاه دولتی قصد ندارد محموله دیگری را تا سه ماه چهارم ۲۰۱۳ از ایران وارد کند و به معنی این است که شرکت اسار تنها مشتری هندی ایران از ماه ژوئن تا اواخر سال ۲۰۱۳ خواهد بود مگر اینکه دیگر پالایشگاههای هندی راهی را برای بیمه پالایشگاه‌های پالایش کننده نفت ایران پیدا کنند یا تحریم‌ها کاهش پیدا کنند.

دیگر کشورهای آسیایی نیز به طور مستمر واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند‌ آمار گمرکی روز شنبه نشان داد که کره جنوبی در ماه مه واردات نفت از ایران را نسبت به سال گذشته ۸.۳ درصد کاهش داده است.

هند در فاصله ژانویه تا مه ۸۰ درصد نفت خود را از آمریکای لاتین تامین کرده و وابستگی خود را به ایران کاهش داده است. این منطقه همچنین یک پنجم مجموع واردات هند را تامین کرده که نسبت به رقم ۱۲ درصدی سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

واردات نفت سومین اقتصاد بزرگ آسیا در ماه مه نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۲.۶ درصد افزایش یافته در حالیکه واردات ماههای ژانویه تا مه حدود ۸.۸ درصد افزایش داشته است.