امتیاز مثبت
۰
"مسکن‌‌ها روی دست سازندگان مانده"
دوشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۹
کد مطلب: 291251
 
نائب رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که به دلیل رکود بازار مسکن، آپارتمان‌ها روی دست سازندگان ماند، از سیاست‌های دولت در فروش زمین‌های دولتی به بانک مسکن انتقاد کرد و گفت: بانک‌ها فقط باید بانکداری کنند.
به گزارش تسنیم، حسن محتشم در نشست خبری اظهار کرد:‌ نیمه دوم سال گذشته بخش واحدهای مسکونی کوچک در بازار یک رونق نسبی داشت، در مجموع واحدهای 100 تا 160 میلیون تومانی با متراژ بین 50 تا 80 مترمربع از رونق نسبی در سال 93 برخوردار بودند.

 
وی با بیان این‌که این رونق به دلیل افزایش 15 میلیون تومانی وام مسکن در سال 92 و همچنین افزایش وام برای زوج‌های جوان بود، تصریح کرد: با این حال رکود بازار مسکن از سال 92 همچنان ادامه دارد که این موضوع منجر به بیکاری و توقف تولید کارخانه‌های مصالح ساختمانی می‌شود.

 
وی با تاکید بر این‌که سیاست‌های ضد تورمی دولت باعث تشدید رکود بازار مسکن شد، گفت: رکود بازار مسکن در سال 92 در سال 93 نیز ادامه داشت به‌طوریکه کل آپارتمان‌ها روی دست سازندگان ماند.

 
وی با بیان این‌که امسال بانک مرکزی تصمیم گرفته فشار را کاهش دهد تا بخش مسکن از شرایط رکود خارج شود به برخی سیاست‌های دولت در بخش مسکن انتقاد کرد و افزود: در مذاکره با بانک‌ها و وزارت راه و شهرسازی صحبت این بود که بانک‌ها منابع ندارند اما با این حال می‌بینیم بانک مسکن 1000 میلیارد تومان در پردیس زمین خریداری می‌کند، در واقع این پول بایت خرید زمین از دولت به دولت پرداخت می‌شود.

 
رئیس کانون انبوه‌سازان استان تهران با طرح این پرسش که اگر بانک‌ها منابع ندارند چطور 1000 میلیارد تومان زمین می‌خرند، گفت: همه این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که 92  درصد از ساخت و ساز مسکن توسط بخش خصوصی، 5 درصد توسط تعاونی‌ها و 3 درصد توسط دولت ساخته می‌شود.

 
محتشم با بیان این‌که بانک‌ها به انبوه‌سازان وام نمی‌دهند، بیان کرد: در حال حاضربانک‌ها تنها در بخش نوسازی بافت‌های فرسوده وام می‌دهند و باید به گونه عمل شود که این بافت‌ها بتواند این وام را جذب کند. واقعیت این است که بافت‌های فرسوده مشکل تملک دارد و این یک کار زمانبری است همین مسئله باعث شده تا مثلا در یک مجموعه 200 پلاکی 10 پلاک برای ساخت آماده نشود و باعث عقب‌افتادگی در تولید مسکن می‌شود.

 
وی با بیان این‌که وام 30 تا 50 میلیون تومانی برای شهرهای کوچک مناسب است و کارایی زیادی در شهرهای بزرگ ندارد خاطرنشان کرد:‌بانک مسکن در مقابل پول نقد از شرکت عمران پردیس زمین دریافت می‌کند و قرار است پول این زمین در طول یکسال پرداخت شود.

 
نائب رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که منابع حاصل از فروش از زمین صرف اجرای تاسیسات زیربنایی و روبنایی شهر پردیس می‌شود، اظهار کرد:‌ بانک باید بانکداری کند و باید چرخه ساخت و ساز را به انبوه‌سازان و فعالان این بخش واگذار شود.

 
محتشم در ادامه با بیان این‌که عوارض صدور پروانه بین 25 تا 37 درصد افزایش یافته است، تصریح کرد:‌ این موضوع به افزایش قیمت مسکن منجر می‌شود. از دولت انتظار داریم به گونه‌ای عمل شود تا سازنده که عمده پول خود را به شهرداری می‌دهد و یک زمین و یک برگه صدور پروانه دارد بتواند هزینه‌های صدور پروانه را در دوران ساخت به شهرداری پرداخت کند تا منابع مالی برای ساخت را در اختیار داشته باشد.

 
وی با اشاره به تورم 20 درصدی در سال 93 گفت:‌ در بخش مسکن 5 تا 6 درصد افزایش قیمت داشتیم، در بخش های دیگر ساختمانی مانند کاشی تولید خیلی زیادی داشتیم به‌طوریکه تولیدات در انبار دپو شده و قیمت‌ها تغییر چندانی نداشته است.