امتیاز مثبت
۰
قم در محاصره ریزگردها
جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۴
کد مطلب: 179274
 
طی یک هفته گذشته آنچنان آسمان قم در حلقه تنگ محاصره ریزگردها گرفتار شده که حتی میزان آلودگی این شهر تا ۱۰ برابر حد استاندارد نیز گزارش شد.

به گزارش مهر، از شنبه گذشته تا کنون گرد و غبار پدیده غالب بر آسمان قم است و ریزگردها همچنان بر آسمان این شهر حکمرانی می‌کنند به طوری که طی روزهایی که گذشت آبی آسمان در شهر قم به کلی رنگ باخت.


از روز اول هفته ای که گذشت غلظت ذرات معلق ناشی از گرد و غبار درآسمان قم بالا و بالاتر رفت به طوری که از ۳۰۰ میکروگرم در هر مترمکعب در روز شنبه و ۲ برابر حد استاندارد به ۴۵۰ میکروگرم بر هر متر مکعب در روز یکشنبه و ۳ برابر حد استاندارد رسید.


غلظت ذرات معلق در آسمان قم به ۱۴۴۰ میکروگرم بر هر مترمکعب رسید

روند افزایش میزان این ذرات مزاحم تا حدی رسید که در روز دوشنبه غلظت ذرات معلق به هزار و ۴۴۰ میکروگرم بر هر مترمکعب رسید و آلودگی هوای قم بیش از ۱۰ برابر حد مجاز اعلام شد تا این که بالاخره پای کمیته تخصصی مدیریت بحران استان نیز به میان آمد و مسئولان اداره کل هواشناسی، سازمان حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت قم در خصوص ورود پدیده گرد و غبار شدید به استان به اجماع رسیدند.


حاصل تشکیل این کمیته این شد که به دلیل آلودگی بیش از حد و تغییر وضعیت هوای قم از هشدار به اضطرار، ساعات کاری ادارات و دستگاه های اجرایی استان در روز سه شنبه کاهش یافت و مدت آن از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر اعلام شد.


تصمیم کمیته تخصصی مدیریت بحران استان دیرهنگام بود

کاهش ساعات کاری ادارات و دستگاه های اجرایی استان در روز سه شنبه در حالی بود که بسیاری این اعلام نظر کمیته تخصصی مدیریت بحران استان را دیرهنگام و کم اثر دانستند و بیان می کردند ضرورت این تصمیم در روز دوشنبه که میزان آلودگی هوای قم حتی تا ۱۰ برابر حد مجاز نیز رسیده بود بیشتر احساس می شد.


شرایط نامناسب و میزان بالای آلودگی هوای قم به حدی بود که مرکز بهداشت استان نیز از روز ابتدایی هفته با صدور اطلاعیه ای از شهروندان به ویژه سالمندان، مادران باردار، کودکان و بیماران قلبی، عروقی و ریوی خواست تا از ترددهای غیرضروری به خصوص در مرکز شهر خودداری کنند.


اما آنچه در این میان حائز اهمیت بیشتریست علت و منشاء این ذرات معلق و گرد و غبار در آسمان قم است که چند سالی ریه های شهروندان را به شدت آزار می دهد و در برخی مواقع حتی زندگی روزمره ساکنین قم را نیز مختل می کند.


غبارآلودگی هوای قم هم منشا داخلی و هم خارجی دارد

در این خصوص مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به منشا این ریزگردها و علت غبارآلودگی آسمان قم گفت: منشا این ریزگردها خارجی و کشورهای همسایه بوده و چند استان دیگر را نیز درگیر کرده است.


محمود علی رکنی با بیان این که البته با وجود وزش باد منشاهای داخلی نیز در بروز این وضعیت بی تاثیر نبوده است، اظهار داشت: بر اثر وزش باد، خشک شدن تالاب ها و پدیده بیابانزایی، فرایند خارجی ایجاد آلودگی هوا تشدید می شود.


وی با تاکید بر همکاری کشورهای منطقه در کاهش منشاهای خارجی گرد و غبار کشور، تصریح کرد: به منظور رفع منشا داخلی آلودگی نیز باید به مسائلی از جمله تامین حقابه های زیست محیطی، جلوگیری از بیابان زایی، احیا اراضی سبز و احداث فضای سبز شهری مبادرت کرد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم یادآور شد: همچنین لازم است به منظور کاهش آلودگی هوا، تا حد امکان از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کرد.


رکنی در ادامه با اشاره به اینکه محیط زیست باید در متن برنامه ها قرار گیرد، افزود: باید اقدامات لازم را در حوزه محیط زیست انجام دهیم تا موجب توسعه و حفاظت محیط زیست شود.


در این خصوص مدیر کل هواشناسی استان قم نیز بخشی از آلودگی چند روز گذشته هوای قم را محلی و بخش عمده آن را از روز سه شنبه به دلیل وارد شدن سیستم گرد و غباری که از سمت کشور عراق وارد خاک ایران شده می داند که این سیستم آسمان قم را نیز متاثر از خود کرده است.


ریز بودن ذرات باعث ماندگاری بیشتر آنها شده است

یحیی زارع تصریح می کند: به علت ریزبودن ذرات گرد و غبار، این ذرات ماندگاری بیشتری دارد که این وضعیت تا جمعه بعد از ظهر ادامه داشته و از جمعه بعد از ظهر وضعیت هوا بهتر می‌شود.