امتیاز مثبت
۱
آقای غضنفری "مسوولیت" امانت است،نه ارثیه
40درصدتولید ناخالص کشوردر دست مدیرسابق روابط عمومی
پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 89290
 
جناب وزیر مسوولیت را به شما نداده اند تا حاتم بخشی کنید...آقای غضنفری عزیز،اگر نتیجه این امضاء شما بهم ریختگی اوضاع بیش از این باشد و کار شما باز هم بیشتر از قبل سبد خانوارها را خالی کند،آنگاه می توانید در برابر خدا و خلق حرفی برای گفتن داشته باشید؟!خودتان انصاف دهید آیا کسی که مدیریت اش از حوزه روابط عمومی فراتر نرفته می تواند ریل گذار توسعه و پیشرفت کشور باشد؟!
40درصدتولید ناخالص کشوردر دست مدیرسابق روابط عمومی
 
اقتصادایران آنلاین:خبرکوتاه اما تامل برانگیز بود:" مهدي غضنفري با صدور حكمي "سيدعليرضا شجاعي" را به سمت معاون برنامه‌ريزي وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب كرد."خبری که بسیاری از دلسوزان و خردمندان ایران را به فکر فرو برد و به نوعی بر ناامیدی شان افزود،ما به کجا می رویم؟

به گزارش اقتصادایران آنلاین برای این که درک درستی از عمق مطلب داشته باشیم کافی است نگاهی به وظایف معاونت برنامه ریزی بیندازیم که در سایت این وزارتخانه به آدرس http://mimt.gov.ir/index.php?module=content&func=viewpage&pageid=۱۲۱۷۶ موجود است.

به شرح زیر موجود است:
"بخش صنعت، معدن و تجارت حدود ۴۰% توليد ناخالص داخلي كشور را در بر مي گيرد. علاوه بر سهم بالا در اقتصاد كشور، آثار فرهنگي، سياسي و اجتماعي اين بخش بر جامعه نيز بسيار زياد است. پيچيدگي و تنوع موضوعات اين بخش هم بسيار بالا بوده و از فولاد گرفته تا نساجي، تامين مالي گرفته تا منابع انساني، فناوري گرفته تا بازار و ... را شامل مي شود. همچنين ماهيت اين بخش به گونه اي است كه تصميمات امروز آثار بلند مدتي دارند و تغيير اهداف و يا اصلاح نتايج به راحتي امكان پذير نيست. بنابراين داشتن تصوير درست و دقيقي از وضع موجود و آينده و كارهايي كه بايد در اين بخش انجام شوند، بسيار مهم است.

با ادغام وزارتخانه هاي صنايع و معادن و بازرگاني و تشكيل وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ طراحي برنامه راهبردي صنعت، معدن و تجارت يكي از ضرورت هاي بسيار مهم است. البته اجراي ماده ۱۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه كه وزارت صنايع و معادن را ملزم به تدوين راهبرد پيشرفت صنعتي مي كند نيز الزامي قانوني است كه بايد انجام شود."
آنچه در متن بالا آمده در سایت خود وزارتخانه ای وجود دارد که بر طبق گفته مسوولانش، تبعات تصمیمات آن در حوزه برنامه ریزی دارای آثار عظیم سیاسی،فرهنگی و اجتماعی بر بخش های زیادی از جامعه است.

حال رزومه آقای معاونت محترم برنامه ریزی را در آدرس زیر از سایت وزارت صنعت،معدن و تجارت ملاحظه بفرمایید:

" وي كه داراي تحصيلات كارشناسي مهندسي صنايع با گرايش تكنولوژي صنعتي و كارشناسي ارشد مديريت سيستم و بهره‌وري است، علاوه بر چندين سال فعاليت در بخش خصوصي، سوابقي در سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و سازمان توسعه تجارت ايران دارد.
شجاعي در دولت دهم به سمت مشاور وزير، مديركل روابط عمومي و سخنگوي وزارت بازرگاني منصوب شد و پس از ادغام و ايجاد وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز در مسئوليت مشاور وزير و سخنگويي اين وزارتخانه تازه تاسيس ادامه فعاليت داد."

هرچند پیگیری های خبرنگاران در خصوص مدرک کارشناسی ارشد وی به جایی نرسید و این قلم حمل بر صحت موضوع می کند،اما رزومه وی بر اساس آنچه خود آنان مدعی شده اند به شرح زیر قابل لیست کردن است:
۱-مدیر روابط عمومی وزارت بازرگانی در سال های ۹۰-۸۸
۲- سخنگو و مشاور وزیر صنعت،معدن و تجارت پس از ادغام(احتمال زیاد مشاور مطبوعاتی)
۳-کارمند سازمان گسترش
۴- سرپرست روزنامه گسترش صنعت

اما سخنانی با جناب وزیر
۱-همانگونه که جنابعالی بیش از صاحب این قلم می دانید معاونت برنامه ریزی دارای ۴ بخش "برنامه ریزی راهبردی"،"سرمایه گذاری"،"پژوهش و فناوری" و آمار و فراوری داده ها است،در عین حال وزارت صنعت،معدن و تجارت دارای معاونت های"امور معادن و صنایع معدنی"،"صنایع و امور اقتصادی"،"توسعه بازرگانی داخلی"،"توسعه فناوری اطلاعات" و "معاونت هماهنگی و امور مجلس" است. خودتان انصاف دهید آیا کسی که مدیریت اش از حوزه روابط عمومی فراتر نرفته می تواند ریل گذار توسعه و پیشرفت این معاونت ها و ۴۰ درصد اقتصاد کشور باشد؟!

۲- هرچند به عنوان یک همکار از این که یک نفر از حوزه رسانه تا این حد از پله های قدرت اجرایی بالا برود خوشحالیم ،اما نیاز به استدلال ندارد که برنامه ریزی در این حد وسیع از امثال شجاعی بر نمی آید،جناب وزیر شما در برابر مردم و خدا مسوولیت دارید،نباید علقه و علاقه شما را از مسیر عدل و انصاف خارج سازد،مگر می شود برنامه ریزی از تولید در همه حوزه ها،توزیع ومصرف را به کسی سپرد که سابقه ای در این کار ندارد ،جناب وزیر مسوولیت را به شما نداده اند تا حاتم بخشی کنید،خودتان خوب می دانید که برنامه ریزی عبارتست از " تعیین هدف و ترسیم راه رسیدن به آن" و از همه مسوولیت های مدیر ارشد شامل:برنامه ریزی سازماندهی،هدایت،کنترل و هماهنگی مهمتر است.با چه حجت شرعی سرنوشت ۷۵ میلیون ایرانی را دراین حوزه وزارتخانه به کسی می سپارید که نه اینکاره است که تجربه و دانشش را ندارد و نه آن مسوولیت،میدان آزمایش و خطا؟

۳- هرچند به عملکردهای پیشین تان نقدهای جدی وارد است اما امید داشتیم تا با گذر از چالش های ادغام، اوضاع را به سامان کنید اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه در کنار بهم ریختگی هر روزه بازار و تولید،مغز متفکر سازمان را نیز به حراج گذاشتید تا امید ها برای بقیه دوران مسوولیت شما به یاس بدل شود.جناب غضنفری عزیز،اگر نتیجه این امضاء شما بهم ریختگی اوضاع بیش از این باشد و کار شما باز هم بیشتر از قبل سبد خانوارها را خالی کند،آنگاه می توانید در برابر خدا و خلق حرفی برای گفتن داشته باشید؟!

۴- در احادیث مختلف به نقل از معصومین داریم که قضاوت بر کسانی که دانش آن را ندارند حرام است،هرچند در امور جزئی باشد،این موضوع موید آن است که بر طبق گفته قرآن کریم امانت را باید به اهلش سپرد.آیا قبول ندارید که مسوولیت امانت ملت نزد شماست؟ مقابله این قلم نه با جناب شجاعی،بلکه با مسوولانی است که اهمیت جایگاه ها را نمی شناسند و در جایگاه عاقد آن را به عقد حواریون خود در می آورند.شما از ملک شخصی هرگونه می خواهید از خجالت همکاران و دوستان خود درآیید،اما جیب و سفره مردم را به من یزید نگذارید.

۵-سخن پایانی این نوشتار با جناب رییس جمهوری است که کارآمدی کابینه باید برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد،به کوچک سازی جایگاه های اجرایی پایان دهید و نگذارید سرنوشت مردم و اقتصاد کشوردر ماه های پایانی دولت شما نادیده گرفته شود.