۱
 
«نزدیک بود هلی کوپترمان منفجر شود!»
گزارشی از اکشن ترین سریال تاریخ تلویزیون
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۵
کد مطلب: 115508
 
یک «۲۴» ایرانی در راه است و این بار باید پوریا پورسرخ و سام درخشانی و پولاد کیمیایی را در نقش «جک باور» های ایرانی ببینیم. با فرهاد نجفی، کارگردان این سریال گپی درباره آن زدیم تا با جزئیات آن بیشتر آشنا شوید.
گزارشی از اکشن ترین سریال تاریخ تلویزیون
 

 سریال «ماتادور» به آخرین روزهای تصویربرداری اش نزدیک می شود. قرار است مجموعه بازیگران این سریال به اتفاق کارگردان آخر هفته به ترکیه بروند تا بعضی از سکانس های باقی مانده را تصویربرداری کنند. «ماتادور» به کارگردانی فرهاد نجفی درباره یک مقام بلندپایه اروپایی است که مهمان کشور ایران می شود و یک گروه پلیس حفاظت از او را برعهده می گیرند.

این در حالی است که مشخص شده یک گروه تروریست قصد ترور او را دارند. تروریست ها از طرف دشمن خارجی حمایت می شوند و ... خلاصه اینکه یک «۲۴» ایرانی در راه است و این بار باید پوریا پورسرخ و سام درخشانی و پولاد کیمیایی را در نقش «جک باور» های ایرانی ببینیم. با فرهاد نجفی، کارگردان این سریال گپی درباره آن زدیم تا با جزئیات آن بیشتر آشنا شوید.


از تو به یک اشاره!

سریال ماتادور پیش از این قرار بود توسط علیرضا امینی ساخته شود که اختلافات او با ناجی هنر حاشیه هایی به وجود آورد و منتفی شد. در نتیجه تولید سریال متوقف شد و امینی هم از کارگردانی این سریال انصراف داد. با نرسیدن این سریال به هفته نیروی انتظامی، کارگردان دیگری برای تولید این سریال انتخاب شد که فرهاد نجفی بود.

نجفی پیش از این هم فیلم «حرکت اول» را ساخته که اکشن است. نجفی با اشاره به اینکه در جریان حاشیه های پیش از انتخابش نبوده به «تماشا» می گوید: «حقیقت این است که من زیاد اخبار سینمایی را دنبال نمی کنم. از آنجایی که معمولا در کارهایم مسئولیت های زیادی برعهده دارم، اطلاعاتی از این موضوع نداشتم که پیش از من چه کارگردانانی انتخاب شدند و پروژه متوقف شده است.»


نجفی می گوید برایش ساخت سریال اکشن جذاب بوده و به همین خاطر وقتی پیشنهاد ساخت سریال «ماتادور» به او داده شد آن را پذیرفته است: «این سریال امکانات خاصی به من به عنوان کارگردان داد. منظورم از این امکانات خاص، صرفا بودجه نیست. اینکه ما در سکانس هایی ۳ هلی کوپتر همزمان در صحنه داشتیم در حالی که بعضی از پروژه ها داشتن یک هلی کوپتر هم برایشان نشدنی است یا اینکه در سکانسی ما یک خط راه آهن را بستیم و قطاری کامل در اختیار ما قرار دادند تا لوکیشن چند سکانسمان بشود، اتفاقات خوبی است. من هر اتوبانی را که می خواستم در آن فیلمبرداری کنم، برایم مهیا می کردند ومی بستند، در هر ساعتی دست من برای فیلمبرداری در شهر باز بود. اینها همه امکاناتی بود که به همین راحتی به دست نمی آید و من به همین دلیل از کاری که می خواهم تحویل بدهم راضی هستم.»تمام بازیگران انتخاب خودم بودند

«حدس زدن این موضوع که مسئولان می خواهند اثری با کیفیت تحویل بگیرند، برای من کار سختی نبود، همین که می دیدم اگر بخواهم ۱۰ تا ماشین را منفجر کنم برایم حداقل ۸ ماشین مهیا می شود یعنی کمال همکاری.»فرهاد نجفی با اشاره به این مساعدت ها در پاسخ به این سوال که چقدر دستش برای انتخاب بازیگر باز بود، می گوید: «تمام بازیگران این سریال انتخاب شخص خودم بود که با مشورت ناجی هنر عملی می شد.»

لازم به یادآوری است که یکی از مشکلات علیرضا امینی، کارگردان قبلی این مجموعه دخالت و اعمال نظر ناجی هنر برای انتخاب بازیگر بود. روزها همانطور که در تماشا گزارشی اشاره کرد، امینی با انتخاب علی رام نورایی مخالف بود و از حضور حامد بهداد و میلاد کی مرام برای نقش های اصلی استقبال می کرد اما نجفی در گفت و گو با «تماشا» هرگونه اعمال نظر به معنای دستوری از جانب ناجی هنر را رد کرد.


پوریا پورسرخ همیشه از لحاظ بدنی آماده است


کارگردان ماتادور که پیش از این با پوریا پورسرخ در فیلم «حرکت اول» همکاری کرده بود درباره انتخاب این بازیگر می گوید: «ما می خواستیم یک سریال اکشن تولید کنیم و پوریا پورسرخ هم یکی از ورزشکارترین بازیگران سینمای ایران است و همیشه از لحاظ بدنی آماده است. شاید جالب باشد بدانید که پورسرخ یک مقام قهرمانی کشوری هم در ورزش رزمی دارد و این خیال من را به عنوان کارگردان راحت می کند.»

به نجفی می گوییم پورسرخ در سال های اخیر کمی وزن اضافه کرده، این کارتان را سخت نمی کرد که او در پاسخ می گوید: «این درست است که پوریا خیلی چاق شده اما هنوز از لحاظ بدنی همانقدر آماده است و جز بعضی از سکانس ها، همه کار را تا اینجا بدون بدل بازی کرده است. او در صحنه های خطرناکی مثل پرش های شدید و اکت های آنچنانی حین حرکت واقعا خوب عمل کرده است.»


من و کیمیایی حرف همدیگر را می فهمیمخیلی از ماها منتظریم که پولاد کیمیایی را در مقام پلیس ببینیم، آن هم پلیسی که با همه پلیس هایی که تا به حال در مجموعه ها دیده ایم، متفاوت است. این را پیش از این خود کیمیایی در کفت و گویی با «تماشا» عنوان کرد و نجفی هم بر آن صحه گذاشت. او درباره انتخاب این بازیگر می گوید: «من گزینه های زیادی برای این نقش در ذهنم داشتم. قرار شد یک روز بنشینیم با پولاد درباره این سریال صحبت کنیم. وقتی از ایدئولوژی هایم برای کاراکتر پلیس گفتم دیدم که پولاد هم کاملا با من هم عقیده است و حرف همدیگر را می فهمیم.»


پولاد همه بلاها را به جان خرید

«پولاد کیمیایی حاضر شد موهایش را با نمره ۴ بزند، گریمش را گریم متفاوتی طراحی کنیم وکلی بلای دیگر به جان خرید تا نقشش باورپذیر شود. حتی یک هفته دچار مصدومیت از ناحیه پا شد، اما باز هم ادامه داد.»

اینها را نجفی کارگردان ماتادور درباره پلیس سریالش می گوید و اضافه می کند: «پلیس ما پلیسی نیست که مثل باقی پلیس ها اصلا خطا نکند. خوشبختانه نیروی انتظامی دست ما را خیلی باز گذاشت و از ما حمایت کرد. در این سریال پلیس ها همدیگر را به اسم کوچک صدا می کنند. ما تا به حال در تلویزیون این موضوع را ندیده بودیم. مثلا در همین سریال «سقوط آزاد» هم همه را به اسم سرگرد، ستوان و سرهنگ صدا می کردند اما اینجا پلیس ها با هم شوخی می کنند و آدم های خیلی تلخی نیستند.


به دنبال ماتادور از ساوه تا استانبول


این کارگردان درباره لوکیشن های این سریال می گوید: «ما بالای ۸۰ لوکیشن داشتیم. از ایستگاه راه آهن و بیابان های ساوه تا نقاط مختلفی در تهران و جاده های بین شهری، یک بخشی از کار هم قرار است در استانبول فیلمبرداری کنیم و شاید اگر ناجی هنر موافقت کند، به قبرس هم برویم.»من یک بار از هواپیما سقوط کردم

از نجفی می خواهیم که اگر حاشیه بامزه ای در طول فیلمبرداری رخ داده برای مخاطبان «تماشا» تعریف کند: «در یکی از صحنه ها قرار بود بدل پولاد کیمیایی از هلی کوپتر روی قطار بپرد که یک لحظه طناب به قطار گیر کرد و اگر ثانیه ای بیشتر طول می کشید هلی کوپتری که ما در آن بودیم منفجر می شد. البته من پیش از این هم خطر سقوط را تجربه کرده بودم. یک بار داشتم به مشهد سفر می کردم که هواپیمای مان سقوط کرد و ۶۰ نفر در آن حادثه فوت شدند. یعنی از ردیف یک تا ردیف ۱۰ همه جانشان را از دست دادند. من در ردیف ۱۲ بودم و می بینید که حالا زنده ام!»

این کارگردان درباره کارهای آتی اش می گوید: «پس از پایان تصویربرداری سریال ماتادور به سرعت پروژه سینمایی ام را شروع می کنم که «کبریت» نام دارد. در جشنواره امسال هم فیلم «چارسو» به کارگردانی من نمایش داده می شود.»
سرماخوردگی پورسرخ و کیمیایی را از پا نینداخت

نجفی در پاسخ به این سوال که قطعا کشاندن این همه بازیگر در لوکیشن های مختلف دردسرساز و پر از حاشیه بود، می گوید: «شاید در هفته های اول برای هماهنگی کمی اذیت شدیم اما رفته رفته بازیگران هم به کار علاقه مند شدند وخدا را شکر مشکلی پیش نیامد. حتی یادم می آید که پولاد، پوریا و مجید واشقانی هر سه با هم دچار سرماخوردگی خیلی شدیدی شدندکه کارشان به بیمارستان کشید اما با این حال گروه را تنها نگذاشتند و سر صحنه حاضر بودند.»برای انتخاب نورایی به حاشیه های قلاده های طلا بی توجه بودم

علی رام نورایی هم از دیگر بازیگران اصلی این سریال است که نقش ماتادور را در این مجموعه ایفا می کند. نجفی می گوید برای انتخاب علی رام نورایی به خاطر بازی اش در «قلاده های طلا» و حاشیه های آن، موضعی نداشته و ادامه می دهد: «این گاردی است که برخی از سینماگران به او نشان دادند ومردم هیچ مشکلی با این بازیگر ندارند. ضمن اینکه سوال من این است که آن فیلم چندتا بازیگر دیگر هم داشته، چرا کسی زورش به آنها نمی رسد؟ فقط به نورایی حمله می کنند؟ من به این حاشیه ها بی توجهم چرا که زمان همه چیز را از بین می برد.»

نجفی درباره مهمترین دلیل انتخاب نورایی می گوید: «او ورزشکار است و پارکور کار می کند، این نقش، نقش اکتیوی بود که باید بازیگری با پتانسیل های خاص را انتخاب می کردیم. او تمام صحنه های فیلم را بدون بدل بازی کرد.»


منبع: تماشا

 
 
 


هستی
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۱۰:۴۰:۲۵
عالی بود من عاشق این فیلم هستم فقط خواهش کنم دیگر به عقب نیفتد (15423)