امتیاز مثبت
۰
سخنگوی شرکت ملی نفتکش:
عملیات غواصی برای تخلیه سوخت کشتی سانچی و جست‌وجو برای یافتن پیکرها یکی دو روز آینده آغاز می‌شود
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۷
کد مطلب: 333704
 
سخنگوی شرکت ملی نفتکش از عملیات غواصی در منطقه غرق‌شدن کشتی سانچی به منظور کشف احتمالی پیکرها و تخلیه سوخت کشتی خبرداد.
به گزارش فارس، محسن بهرامی سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کشتی تدارکاتی چینی‌ها به مدت یکی دو روز است که آماده عملیات غواصی در منطقه غرق کشتی سانچی مستقر شده است، گفت: در حال حاضر به غیر از غواصی منطقه غرق کشتی سانچی چیزی که برای چینی‌ها حائز اهمیت است بحث آلودگی زیست‌محیطی است.

 
وی با اشاره به اینکه کشتی سانچی در مرحله اول آتش‌سوزی حدود ۱۹۰۰ تن نفت کوره و ۱۰۰ تن گازوئیل به همراه داشت، گفت: البته این برای همان روزهای نخست آتش‌سوزی است و الان قطعاً این میزان کاهش پیدا کرده اما رقم دقیقی را از حجم این سوخت در اختیار نداریم.

 
وی با اشاره به اینکه منطقه‌ای که کشتی سانچی در آن غرق شده همواره در شرایط طوفانی قرار دارد، اظهار کرد: در طول سال فقط ۱.۵ ماه این منطقه آرام است و اگر قرار باشد عملیاتی صورت بگیرد باید در این ۱.۵ ماه انجام شود.

 
کاپیتان بهرامی با اشاره به اینکه تجهیزات مورد نیاز برای خارج کردن سوخت و همچنین غواصی در این عمق از کشور هلند تهیه شده است، گفت: این شرکت چینی به همراه متخصصان هلندی قصد دارند در صورت امکان کار غواصی را برای یافتن احتمالی پیکرهای باقیمانده در نفتکش سانچی انجام دهند.

 
وی گفت: در سری قبل ما یک ربات فرستادیم اما در این سری قصد داریم از نیروی انسانی استفاده کنیم.

 
بهرامی با اشاره به ارائه گزارش کارشناسی در خصوص علت حادثه سانچی گفت: آنچه را که سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرده است مورد تائید ایران، پاناما و بنگلادش است اما چینی‌ها این موضوع را قبول نکرده‌اند که تغییر ناگهانی کشتی فله‌بر کریستال موجب شده است تا این حادثه اتفاق بیوفتد.

 
بهرامی اظهارداشت: شرکت‌های دیگر هنوز نظر خود را درباره این دیدگاه کارشناسی سازمان بین‌المللی دریانوردی ارائه نکردند اما طبیعی است که شرکت‌های بیمه‌گر ترجیح می‌دهند کمترین خسارت را به طرف مقابل پرداخت کنند.

 
وی اظهارداشتک امیدواریم از یکی دو روز آینده بتوانیم فعالیت غواصی را در این منطقه آغاز کنیم تا شاید بتوان بخشی از پیکرها را کشف کرد.