امتیاز مثبت
۰
سرکشی به حساب های بانکی چگونه خواهد بود؟
سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 307794
 
اولین نشست خبری رئیس سازمان امور مالیاتی بعد از ورود وی از سال گذشته به این سازمان امروز برگزار شد. سرکشی به حساب‌های بانکی برای اخذ مالیات، مالیات از سپرده و همچنین ارائه گزارشی از عملکرد سازمان امور مالیاتی در سال گذشته از اهم اظهارات تقوی‌نژاد در این نشست بود. وی در عین حال وعده داد که تا بهمن‌ماه سال جاری طرح جامع مالیاتی تکمیل و اجرایی می‌شود.
سرکشی به حساب های بانکی چگونه خواهد بود؟
 
اقتصاد ایران آنلاین-سید کامل تقوی نژاد -امروز در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تشریح گزارش عملکرد سال 1394 و تبیین تحولات، دستاوردها و مسائل حوزه‌های مختلف نظام مالیاتی درباره‌ بخشنامه اخیر بررسی حساب‌های بانکی به منظور دریافت مالیات توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان این‌که سازمان امور مالیاتی با توجه به مقام حاکمیتی که دارد حتی حق سرکشی به حساب‌های بانکی را داراست و ماده 169 قانون چنین اختیاری را به آن داده است، گفت: این در حالی است که هدف اصلی ما بررسی شفاف دارایی‌ها به منظور دریافت مالیات است تا بتوانیم تعادل بیشتری را بین مودیان مالیاتی برقرار کنیم.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اگر دارایی‌ها به درستی مورد بررسی قرار نگیرند و در مورد آن شفاف‌سازی نشود آنگاه باید ما را مورد سوال قرار داد که چرا اطلاعات دقیقی برای اخذ مالیات نداریم.

تقوی‌نژاد تاکید کرد که سازمان امور مالیاتی به طور حتم در بررسی حساب‌های بانکی امانت را رعایت خواهد کرد، چرا که حساب‌ها متعلق به اشخاص بوده و ما تا حدی که مجاز هستیم آن را بررسی می‌کنیم و اگر ماموری خارج از آنچه که تعیین شده به اطلاعات مردم ورود پیدا کند به‌طور حتم جرم بوده و مجازات خواهد شد، چرا که هدف ما فقط تطبیق حساب‌ها و پرونده‌ها با میزان دارایی و کشف حساب‌های مشکوک است.

نظر تقوی‌نژاد درباره مالیات از سپرده‌های بانکی
اخیرا وزیر اقتصاد اعلام کرد که باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات دریافت شود، چرا که در حال حاضر نرخ‌های سود با میزان تورم انطباقی نداشته و مثبت پرداخت می‌شود.

در همین رابطه رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این‌که هدف ما افزایش پایه‌های مالیاتی برای بالابردن درآمدهای این بخش است، اظهار کرد: یکی از این پایه‌ها می‌تواند سپرده‌های بانکی باشد.

تقوی‌نژاد ادامه داد: تاکنون با وجود مطالعاتی که در حال انجام است تصمیمی در این رابطه اخذ نشده و مصوبه‌ای وجود ندارد، اما طبق بررسی‌های ما عمده کشورهای دنیا حتی با وجود منفی‌بودن سود سپرده از این بخش مالیات دریافت می‌کنند.

وی با بیان این‌که در دریافت مالیات از سودهای سپرده به‌طور حتم تمامی جوانب مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: حتما این موضوع مورد توجه است که افرادی که سپرده‌های کوچک داشته و یا محل ارتزاق آنها سودهای همین سپرده‌هاست برایشان تفاوت قائل خواهیم شد و در این رابطه سقف تعیین می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد که گرچه هنوز قانونی در رابطه با دریافت مالیات از سودهای بانکی به تصویب نرسیده، اما جزو برنامه‌های مطالعاتی مهم سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

خبر خوش سازمان امور مالیاتی برای اصناف
تقوی‌نژاد همچنین با اعلام این‌که خبر خوشی برای اصناف دارد، اعلام کرد که طی جلساتی که در روزهای اخیر با فاضلی – رئیس اصناف - داشته است با هم توافق کردند تا در سال 1395 مالیات مشاغل کمتر از پنج درصد بوده و مالیات در بخش اصناف و مشاغل افزایشی نداشته باشد.

به گفته وی در سال جاری با برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده مالیات مشاغل و اصناف به طور راحت‌تر و شفاف‌تر اخذ خواهد شد.

لید: اولین نشست خبری رییس سازمان امور مالیاتی بعد از ورود وی از سال گذشته به این سازمان امروز برگزار شد. سرکشی به حساب‌های بانکی برای اخذ مالیات، مالیات از سپرده و همچنین ارائه گزارشی از عملکرد سازمان امرو مالیاتی در سال گذشته از اهم اظهارات تقوی‌نژاد در این نشست بود. وی در عین حال وعده داد که تا بهمن‌ماه سال جاری طرح جامع مالیاتی تکمیل و اجرایی می‌شود.

مخالفت سازمان امور مالیاتی با معافیت تسعیر ارز
در حالی در روزهای گذشته مجلس با معافیت سود ناشی از تسعیر نرخ ارز موافقت و آن را به تصویب رساند که ظاهرا سازمان امور مالیاتی با این موضوع مخالف است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به این مصوبه معافیت کلیه صادر‌کنندگان از مالیات را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: در این رابطه کالاهای کشاورزی و صنعتی فناوری شده تا 100 درصد از مالیات معافند و طبق بند 24 ماده 148 قانون مالیاتی اگر صادر‌کنندگان از زمان فروش ارز دچار زیان شوند این زیان جزو هزینه قابل قبول است چرا که در دوره‌هایی نرخ ارز دچار نوسان می‌شود.

تقوی‌نژاد ادامه داد: اما معافیت ناشی از سود تسعیر ارز پذیرفته نیست، چرا که ممکن است بعد از به دست آوردن ارز از سوی صادر‌کننده مدتی بعد در نوساناتی که ایجاد می‌شود قیمت به طور قابل توجه افزایش یافته و سود بالایی کسر شود که این موضوع دیگر ربطی به زمان صادرات ندارد، بنابراین نباید با معافیت سود ناشی از تسعیر نرخ ارز موافقت شود.

وی تاکید کرد که این سازمان با این مصوبه مجلس مخالف بوده و در حال رایزنی برای لغو آن است.

حتی از صاحب 14 کارخانه هم مالیات می‌گیریم
در این نشست خبرنگاری از رئیس سازمان امور مالیاتی پرسید که عنوان می‌شود یکی از وزراء صاحب 14 کارخانه است، آیا شما با تاکیدی که در دریافت مالیات از تمامی افراد حقیقی و حقوقی دارید از این وزیر هم مالیات دریافت خواهید کرد، تقوی‌نژاد بدون اشاره به شخص و یا وزیری توضیح داد که سیاست جدی سازمان امور مالیاتی اخذ عادلانه مالیات است و تا جایی که قانون اجازه دهد از هر فعال اقتصادی و هر کسی که تعدادی کارخانه و یا ملک یا درآمد داشته باشد این مالیات را اخذ خواهیم کرد.

وی گفت: سازمان امور مالیاتی در دریافت مالیات هیچ خط قرمز و یا هیچ شخص خاصی را نمی‌شناسد و در این مورد کوتاه نمی‌آید. باید یادآور شوم که در این سال‌ها به طور حتم کسانی که هیچ‌گاه مالیاتی با وجود درآمدهای بالای خود نپرداخته‌اند دارای پشتیبانی بودند که ما به آنها توجه نمی‌کنیم.

واکنش تقوی‌نژاد به اظهارات عسگر‌اولادی
خبرنگاری اظهارات اخیر عسگراولادی – از تجار اتاق بازرگانی – مورد اشاره قرار داد که گفته بود که سازمان امور مالیاتی وبال مردم شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی نیز در رابطه با این موضوع گفت که مالیات موضوع ملی و از حقوق عمومی مردم است و در هیچ جای دنیا از آن چشم‌پوشی نمی‌شود و هیچ عقلی مالیات را زیر سوال نمی‌برد و در رابطه با اصل موضوع آن انتقاد نمی‌کند این در حالی است که ما خود پرونده‌های بسیاری در رابطه با افرادی که درامدهای بالا داشته و سودهای کلان کسب می‌کنند اما آن را به گونه‌ای کتمان و صورت‌های مالی را دستکاری می‌کنند که نمی‌توان از آن کوتاه آمد.

گزارش عملکرد سازمان امور مالیاتی در سال گذشته
بخش دیگری از نشست تقوی‌نژاد به ارائه‌ی گزارش عملکرد سازمان و برخی از برنامه‌های آن اختصاص داشت.

وی با اعلام این‌که در سال گذشته در مجموع حدود 66 هزار و 700 میلیارد تومان از مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده وصول شده است، گفت: این رقم بیانگر تحقق 90 درصدی درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه است که 16 درصد نسبت به وصولی سال 1393 رشد دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی توضیح داد: از رقم وصول شده درآمدهای مالیاتی در سال گذشته حدود 42 هزار میلیارد تومان به مالیات‌های مستقیم اختصاص دارد که بیانگر تحقق 96 درصدی درآمدهای این بخش است که حدود 13 درصد رشد نشان می‌دهد.

تقوی‌نژاد همچنین گفت که درآمد مالیاتی در بخش ارزش افزوده نیز 24 هزار و 600 میلیارد تومان بوده که 80 درصد تحقق داشته و 13.5 درصد نسبت به سال 1393 رشد دارد.

وی ادامه داد: نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص ملی در سال گذشته حدود 6.3 درصد و نسبت مالیات به هزینه جاری حدود 48.9 درصد بوده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی در رابطه با معوقات مالیاتی نیز اعلام کرد که در حال حاضر حدود 42 هزار میلیارد تومان در این رابطه معوق شده که 17 هزار میلیارد آن اصل مالیات و حدود 24 هزار میلیارد دیگر جریمه‌های آن است.

تقوی‌نژاد این را هم اعلام کرد که تمامی افرادی که اصل معوقات مالیاتی خود را تا پایان شهریورماه امسال پرداخت کنند جریمه آنها بخشیده خواهد شد.