امتیاز مثبت
۰
تماس «شماره ناشناس» با کتابفروشی‌ها
چهارشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۵
کد مطلب: 290892
 
تازه‌ترین مجموعه داستان آرش آذرپناه با عنوان «شماره ناشناس» منتشر شد.
تماس «شماره ناشناس» با کتابفروشی‌ها
 
 مجموعه داستان «شماره ناشناس»، نوشته‌ آرش آذرپناه به عنوان دومین مجلد از سری «کتاب بوف» انتشارات نیماژ، منتشر شد.

 
این مجموعه‌داستان که تازه‌ترین کتاب چاپ شده‌ «آرش آذرپناه» است شامل ۱۰ داستان با عناوین «به هیچ باختن»، «خوف خانه»، «سفر کویری»، «شاعرانه شیرها»، «شب سرد سردار جنگل»، «شماره‌ ناشناس»، «فراموشی فردا»، «قدم زدن در تمام شهرهای جهان»، «گمشده در گرما» و «نقطه‌های تاریک آدم‌ها» است که اغلب آن‌ها در فضاهای شهری و در ده سال اخیر می‌گذرند.

 
ویژگی کلی داستان‌ها را می‌توان در زبان و لحن روایت آن‌ها دانست که عمدتاً با توجه به فضاها و شخصیت‌ها انتخاب شده‌اند. همچنین داستان‌های شماره ناشناس به لحاظ فضا از تنوع چشمگیری برخوردارند اما رگه‌هایی از مضمون‌پردازی معمایی در بیشتر این داستان‌ها به چشم می‌خورد و به این ترتیب به‌رغم مضامین متقاوت، می‌توان ارتباط درونی آن‌ها را با یکدیگر کشف کرد. توجه نویسنده به نشانه‌های جزئی در داستان و عدم قطعیتِ غافلگیرکننده در پایان‌بندی داستان‌ها نیز از ویژگی‌های دیگر شماره‌ی ناشناس به شمار می‌رود.


به گزارش خبرگزاری مهر، اکثر داستان‌های این مجموعه در فضاهای گسترده رخ می‌دهند و به این ترتیب داستان‌ها عمدتاً در فضاهای شهری وسیع روایت می‌شوند و نویسنده خود را به محیط‌های محدودی مثل کافه‌ها، آپارتمان‌ها و پاساژها محدود نمی‌کند؛ مثلاً داستان «به هیچ باختن» در استادیوم آزادی می‌گذرد و فضای داستان «شب سرد سردار جنگل» شبی برفی در غرب تهران است.

 
همچنین داستان «گمشده در گرما» در یکی از مناطق مرزی جنوب کشور رخ می‌دهد و فضای داستان «قدم زدن در تمام شهرهای جهان» از استانبول تا دمشق و تهران تغییر می‌کند. مجموعه داستان شماره ناشناس را انتشارات نیماژ در ۱۱۰۰ نسخه به چاپ رسانده است.

 
از آرش آذرپناه پیش از این رمان «کسی گلدان‌ها را آب نمی‌دهد» از سوی نشرچشمه منتشر شده است. او همچنین دو رمان «جرم زمانه ساز» و «زوال» و اثر تحقیقی «تاریخ تحلیلی داستان کوتاه فارسی» را در دست انتشار دارد.