امتیاز مثبت
۰
ورود سازمان حمایت به گرانی بی ضابطه خودروهای وارداتی
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: 330491
 
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای سازمان حمایت با بیان ۳ دلیل برای افزایش قیمت خودروهای وارداتی گفت: سازمان حمایت در حال رصد و پایش مداوم است و در صورت انحراف از ضوابط نسبت به اعمال قانون اقدام خواهد کرد.
وحید منایی معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای وخدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفتگو با تسنیم درباره دلایل افزایش قیمت خودروهای وارداتی اظهار کرد :تغییرات قیمت خودروهای وارداتی توسط نمایندگان رسمی در حال حاضر عموماً متأثر از افزایش هزینه ناشی از افزایش تعداد خودروهای اسقاطی و نیز افزایش حقوق و عوارض گمرکی ناشی از ابلاغ مصوبات مورخ 24/5/1396 و مورخ 9/10/1396 هیأت وزیران و درصدی نیز مربوط به افزایش نرخ ارز است.

 
وی افزود: نحوه تعیین قیمت خودروهای وارداتی توسط نمایندگان رسمی براساس ضوابط قیمت گذاری خودروهای وارداتی که از طریق پورتال این سازمان قابل دسترسی است، در حال رصد و پایش مداوم است و هر گونه افزایش قیمت با ضوابط مربوطه بررسی و در صورت انحراف ، اقدامات بازدارنده انجام و در صورت عدم تمکین نسبت به اعمال قانون اقدام خواهد شد.

 
منایی خاطرنشان کرد : از آنجائی که امکان ثبت سفارش خودرو حد فاصل تیرماه  لغایت دی ماه سال جاری وجود نداشته ،لذا ثبت سفارشات قبل از تیر ماه به دلیل اتمام دوره اعتبار 6 ماهه ابطال و بنابراین امکان ترخیص خودرو پس از بازگشایی مجدد ثبت سفارش با تعرفه های قبل از ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق و عوارض گمرکی واردات خودرو امکان پذیر نبوده است.

 
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای وخدمات سازمان حمایت گفت : همچنین براساس ضوابط امکان ترخیص خودروهای موجود در گمرکات بدون ثبت سفارش نیز بر اساس تعرفه های قبل وجود نداشته و بنابراین افزایش 2 تا 3 برابری قیمت خودرو و موضوع برنامه ریزی جهت افزایش قیمت خودروهای وارداتی در این خصوص تکذیب می شود.