امتیاز مثبت
۱
بلومبرگ گزارش می‌دهد:
پیش بینی آینده بازار طلا/ طلا ارزان می‌شود یا گران؟
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 133391
 
معامله‌گران طلا انتظار دارند قیمت طلا از طولانی‌ترین افت هفتگی خود بازگردد.نگرانی‌های فزاینده درباره تلاش‌های اندک قانونگذاران ایالات متحده برای کنترل کسری بودجه، تقاضای این فلز را به عنوان حصاری برای حفظ ارزش ثروت تحریک می‌کند.۲۰ تحلیلگر در بلومبرگ انتظار دارند قیمت طلا در هفته دوم ژانویه افزایش یابد، پنج نفر پیش‌بینی می‌کنند این روند نزولی باشد و دو نفر نظری خنثی دارند.
پیش بینی آینده بازار طلا/ طلا ارزان می‌شود یا گران؟
 
اقتصادایران آنلاین: طلا تا به حال شروع شومی را در سال ۲۰۱۳ داشته است. هفته اول تجاری امسال قیمت طلا به دلیل عدم اطمینان نسبت به سیاست پولی ایالات متحده به کمترین میزان خود در چهار ماه و نیم گذشته رسید.
 
فلزات گرانبها روز پنجشنبه پس از انتشار صورت‌جلسه کمیته بازار باز فدرال‌رزرو تحت فشار فروش قرار گرفته بود؛ صورت‌جلسه فدرال‌رزرو نشان می‌داد در بین اعضا درباره اینکه آیا به خرید دارایی‌ها تا پایان سال ۲۰۱۳ ادامه دهند یا خیر، نوعی دو‌دستگی به وجود آمده بود.
 
افت هفتگی طلا حاکی از طولانی‌ترین افت هفتگی طی هشت سال گذشته است صورت‌جلسه فدرال‌رزرو نشان می‌داد سیاستگذاران ممکن است امسال به خریدهای ماهانه بدهی‌های ایالات متحده پایان دهند.
 
در این هفته نگرانی‌ها در مورد تاثیرات کاهش نقدینگی روی قیمت کالاها، به ویژه طلا، باعث ادامه فروش سنگین دارایی‌ها شد. به طوری که روز جمعه چهارم ژانویه این فلز زردرنگ به قیمت ۷۹/۱۶۲۵ دلار در هر اونس سقوط کرد که کمترین میزان از ماه آگوست سال گذشته به شمار می‌آید. با این حال پس از انتشار داده‌های مثبت اشتغال آمریکا، از کاهش قیمت طلا کاسته شد و بعد از آن به قیمت ۲۰/۱۶۴۳ دلار در هر اونس رسید. والتر دی وت در استاندارد بانک می‌گوید: «از لحاظ تاکتیکی، بر این باوریم که طلا ممکن است در کوتاه‌مدت فروش بیشتری داشته باشد.» والتر در ادامه افزود اگر فدرال‌رزرو قصد داشت خرید دارایی‌هایش را متوقف کند، این تاثیرات می‌توانست به طور گسترده‌تری در بازارهای کالاهای مختلف، فراتر از بازار فلزات گرانبها، احساس شود. 

قانونگذاران ایالات متحده این هفته با تصویب قانونی مانع از افزایش مالیات برای اکثر کارگران و تاخیر در کاهش مخارج تا دو ماه دیگر شدند. فدریک دوبریون رئیس مستقر در ژنو و رئیس ارشد سرمایه‌گذاری مشاوران ستاره آبی می‌گوید: «خوشحالی بر سر اجتناب از پرتگاه مالی می‌تواند کوتاه‌مدت باشد در حالی که همه مشکلات حل‌نشده باقی مانده است. هنوز هم مقدار زیادی بدهی وجود دارد. طلا تعهدی در قبال هیچ کالایی ندارد؛ طلا جایگزین نهایی ارز است.» 

معامله‌گران طلا انتظار دارند قیمت طلا از طولانی‌ترین افت هفتگی خود بازگردد. نگرانی‌های فزاینده درباره تلاش‌های اندک قانونگذاران ایالات متحده برای کنترل کسری بودجه، تقاضای این فلز را به عنوان حصاری برای حفظ ارزش ثروت تحریک می‌کند.
 
۲۰ تحلیلگر در بلومبرگ انتظار دارند قیمت طلا در هفته دوم ژانویه افزایش یابد، پنج نفر پیش‌بینی می‌کنند این روند نزولی باشد و دو نفر نظری خنثی دارند. داده‌های وارد شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد، در حالی که صندوق‌های تامینی هفته گذشته شرط صعود قیمت طلا را به کمترین میزان چهار ماه گذشته کاهش داده‌اند و همان طور که قیمت طلا برای پنجمین هفته متوالی افت کرده است، سرمایه‌گذاران در حال انعقاد کالاهای تجاری مورد حمایت طلا هستند که در حال حاضر به ارزش ۵/۱۳۸ میلیارد دلار است، که این به میزان رکورد نزدیک شده است. 

سال ۲۰۱۲ نسبتاً سال ناامیدکننده‌ای برای خریداران طلا بود. در این سال این فلز گرانبها در قیمت ۳۴/۱۶۷۴ دلار در هر اونس بسته شد. با وجود اینکه قیمت بسته‌شده، حکایت از افزایش هفت درصدی دارد، بسیاری از پیش‌بینی‌کننده‌ها تخمین می‌زدند این فلز زردرنگ به بالای دو هزار دلار افزایش خواهد یافت. 

در این میان، به‌رغم پیش‌بینی‌های بسیاری از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران از افزایش قیمت این فلز با حمایت افزایش نقدینگی در ایالات متحده از طریق سیاست‌های تسهیل انبساطی بانک فدرال، این فلز موفق به شکست قیمت بالای ۱۸۰۰ دلار در هر اونس نشده است.
 
امسال طلا به خاطر تقاضای فیزیکی ضعیف دو خریدار عمده جهان یعنی چین و هند، متحمل فشارهای زیادی شده است. ضعف روپیه هند در برابر دلار آمریکا، نرخی که طلا به آن قیمت‌گذاری می‌شود، خریداران این شبه‌قاره را از خرید طلا منصرف کرد، همچنین رشد مصرف طلای چینی نیز در نیمه دوم امسال نسبت به سرعت زیاد دو سال گذشته کندتر شده است.
 
قیمت طلا از سال ۲۰۰۱ هر ساله در حال افزایش بوده است. در این مدت قیمت طلا از ۲۵۰ دلار در هر اونس تروی در یک دهه گذشته، به بالای قیمت اسمی (۳۰/۱۹۲۰) در اواخر سال ۲۰۱۱ رسید.
 
در شرایط واقعی، قیمت طلا که با تورم تعدیل می‌شود، هنوز راه طولانی‌ای با بیشترین میزان خود در حدود ۲۵۰۰ دلار در هر اونس در سال ۱۹۸۰ پس از حمله شوروی به افغانستان دارد. 

کارگزاران شارپ پیکسلی در لندن می‌گویند: امسال (۲۰۱۳) دیدگاه‌ها درباره چشم‌انداز طلا به دو دسته تقسیم می‌شود. بسیاری از تحلیلگران فنی انتظار دارند قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ در دامنه بیشتری معامله شود، در حالی که برخی دیگر معتقدند تقاضای بانک مرکزی و ادامه سیاست‌های انبساطی پولی در میان کشورهای پیشرو، کفی را برای قیمت طلا تعیین خواهد کرد. دیوید گووت، رئیس فلزات گرانبها در کارگزاران کالاهای مارکس اسپکترون، یک دامنه معاملاتی را برای ۲۰۱۳ پیش‌بینی کرد، اما اضافه کرد بازار «در حال حاضر از جانب قیمت‌های ارزان‌تر حمایت می‌شود». 
منبع: تجارت فردا