امتیاز مثبت
۰
موافقت با عرضه فله‌ای شیر خام در بازار
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب: 95851
 
دبیر انجمن گاوداران استان تهران از تشکیل کمیته‌ای برای خرید تضمینی شیرخام خبر داد و اعلام کرد: با توجه به اینکه شیر خام مازاد مصرف روی دست دامداران مانده طبق مجوز وزارت بهداشت و وزارت تجارت از این پس شیر تولیدی دامدارای‌ها به صورت باز در مراکز سطح شهر فروخته می‌شود.
علی آقابابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: در پی ممنوعیت صادرات شیرخشک و آزاد بودن واردات این محصول با ارز ۱۲۲۶ تومان و همچنین اعمال تعرفه ۳۰ درصدی برای صادرات فرآورده‌های لبنی، شیرخام مازاد روی دست دامداران مانده و کارخانه‌ها نمی‌توانند این محصول را جمع‌آوری کنند لذا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با عرضه این محصول به صورت باز و بدون لیبل موافقت کرده است.

وی از عرضه‌ای شیرخام فله‌ای دامداری‌ها در برخی از مراکز استان‌ها از جمله استان قزوین و همچنین در استان تهران در فروشگاه‌های زنجیره‌ای قدس میدان امام حسین(ع)، زرتشت و شهرستان شهریار خبر داد.

آقابابایی اظهار کرد: براساس قرارداد دامداران، کارخانه‌های لبنی، وزارتخانه‌های تجارت و کشاورزی مقرر بود ماهانه جلسه‌ای برای گزارش عملکرد بخش‌های مختلف در خصوص تولید شیر و لبنیات برگزار شود که روز گذشته این جلسه با حضور نماینده گاوداران کشور، صنایع لبنی و مفتح، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

دبیر انجمن گاورداران استان تهران تصریح کرد: در این جلسه دامداران از معاون وزیر تجارت خواستند که بندهای دیگر این قرارداد از جمله پرداخت نقدی بهای شیر و تامین علوفه به نرخ مصوب نیز اجرایی شود. چراکه اکنون بهای شیر به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود و علوفه با نرخ مصوب هم در اختیار دامداران قرار نگرفته است.

وی گفت: براساس وعده معاون وزیر تجارت قرار شد کمیته‌ای برای خرید تضمینی شیر تشکیل شود و همچنین سریعا علوفه‌ با نرخ مصوب (ذرت کیلویی ۶۰۰، سویا کیلویی ۹۰۰، سبوس کیلویی ۲۵۰ و جو کیلویی ۵۹۰ تومانی) برای دامداران تامین شود.

آقابابایی تصریح کرد: هیچ‌گونه درخواست و وعده‌ای برای افزایش قیمت شیرخام و محصولات لبنی در این جلسه مطرح نشد و همچون قرارداد منعقد شده هر کیلو شیرخام با ۳/۲ درصد چربی و بار میکروبی ۱۰۰ هزار در دامداری کیلو ۹۳۰ تومان و در کارخانه ۹۶۰ تومان فروخته خواهد شد.