امتیاز مثبت
۰
در ماه پایانی سال ۲۰۱۲
واردات نفت چین از ایران به بالاترین میزان در ۶ ماه گذشته رسید
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۰۴
کد مطلب: 135911
 
اداره گمرک چین اعلام کرد: واردات نفت این کشور از ایران در دسامبر با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به ماه نوامبر به بالاترین میزان در ۶ ماه گذشته رسید.

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، واردات نفت چین از ایران در ماه دسامبر (آذر) به بالاترین میزان در ۶ ماه گذشته رسید.

طبق اطلاعات اداره گمرک چین، این کشور به عنوان دومین مصرف‌کننده نفت در جهان، در ماه پایانی سال گذشته میلادی، ۲.۵۲ میلیون تن، برابر با روزانه ۵۹۶ هراز بشکه نفت، از ایران خریداری کرده است که این میزان نسبت به ماه نوامبر (آبان) ۴۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحالی‌که پکن در نوامبر ۲۰۱۲ واردات نفت خود را از تهران ۹.۳ درصد کاهش داده‌بود، واردات نفت این کشور از ایران در دسامبر همین سال به بالاترین میزان از ماه ژوئن (خرداد)، پیش از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران، رسیده است.

همچنین، میزان واردات نفت پکن از تهران در دسامبر ۲۰۱۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد ۳.۶ درصدی برخوردار بوده است.

با وجود افزایش واردات نفتی چین از ایران، این کشور در ۷ دسامبر مجددا از معافیت ۱۸۰ روزه آمریکا از تحریم‌های ایران برخوردار شد. آمریکا به کشورهای واردکننده نفت ایران در صورت اعمال کاهش چشمگیر در واردات خود، معافیتی از تحریم‌های نفتی این کشور را اعطا می کند.

بر اساس اطلاعات گمرک چین، مجموع واردات نفت این کشور از ایران، به عنوان سومین تامین‌کننده نفت چین، در سال گذشته، ۲۱ درصد کاهش یافت و به ۲۲ میلیون تن رسید.

احتمالا چین در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ نیز همانند سال گذشته میلادی، ماهانه ۱.۷ تا ۲ میلیون تن نفت از ایران وارد خواهد کرد.