امتیاز مثبت
۰
ماه مبارک رمضان و تآثیر آن بر میزان تخلفات رانندگی
چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۲
کد مطلب: 343712
 
سرهنگ مراد مرادی کرناچی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ توصیه‌های مفیدی در ماه مبارک رمضان برای روزه داران دارند.
به گزارش پارسینه،مطالعات ترافیکی نشان میدهد که نحوه رانندگی در فصول مختلف سال و همچنین در مناسبتهای ویژه به دلایل گوناگون از جمله دگرگونی در الگوی ترافیک درون شهری و برون شهری تغییر کرده و به تبع آن میزان تخلفات و تصادفات رانندگی تغییرات محسوسی پیدا می کند. در جوامع اسلامی، یکی از این مناسبتها، روزه داری در ماه مبارک رمضان است که طی آن فضای ویژه ای بر جامعه حاکم شده و تغییرات فراوانی در زندگی فردی و اجتماعی افراد، ایجاد می شود. در این ماه خاص با توجه به تغییرات بارزی که در شیوه زندگی افراد حاصل می شود موجب تغییر در الگوی رفتارهای ترافیکی نیز می شود که می توان به کاهش بار ترافیکی در ساعات روز، تراکم ترافیک در ساعات حوالی افطار و افزایش احتمالی بار ترافیکی در ساعات شب اشاره کرد. یافته های پزشکی نشان می دهد روزه داری منجر به کاهش قند خون به ویژه در ساعات پایانی روز و معمولاَ بعد از ظهرها می شود که تاثیر مستقیمی بر افزایش زمان واکنش (کاهش سرعت عمل در حین مقابله با خطر) و کاهش توانایی تشخیص افراد شده و در نتیجه ممکن است موجب بروز رفتارهای پرخطر همراه با خشونت در رانندگی شود.

کاربران ترافیکی بایستی با بهره گیری از آموزه های دینی و اخلاقی، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده و بدین ترتیب به حقوق اجتماعی همدیگر احترام بگذارند. بر اساس روایات متعدد از ائمه معصومین (ع) ماه رمضان ماه تمرین صبر و شکیبایی است و پاداش آن بهشت است. بنابراین هر چه در این ایام در رانندگی صبر و حوصله بیشتری به خرج بدهیم، علاوه بر افزایش ایمنی عبور و مرور در معابر اجر و پاداش عظیمی نزد خداوند خواهیم داشت. توصیه می شود در ماه مبارک رمضان رانندگان با عنایت به افزایش تراکم ترافیک در ساعات غروب و نزدیک به افطار با صبرو حوصله بیشتری رانندگی کنند.


سفرهای درون شهری خود را با برنامه ریزی به ساعات پیک ترافیک موکول نکنند. به حقوق دیگران احترام گذاشته و اولویت های عبور سایر کاربران ترافیکی و وسایل نقلیه را مد نظر قرار بدهند. در زمانهایی که معابر از سطح سرویس مناسبی ( خلوتی معابر) برخوردار بوده، سعی کنند با سرعت مجاز و مطمئن تردد کرده و از عجله و شتاب بیهوده بپرهیزند.در مقابل صنوف مختلف از پارک غیرمجاز و دوبله و هر نوع توقفی که از روانی ترافیک کاسته و منجر به کندی عبور و مرور می شود بپرهیزند و با توجه به اینکه این قبیل تخلفات مصداق بارز تضییع حق الناس بوده، بنابراین سعی کنند به حقوق اجتماعی روزه داران گرامی احترام گذاشته تا همگی از ترافیکی ایمن و روان برخوردار شوند.