امتیاز مثبت
۰
آشنایی با کتاب «بانک از نگاه اسلام»
وبلاگ اقتصاداسلامي
چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب: 6452
 
اقتصاد ايران آنلاين: سيد مهدي باقري در وبلاگ اقتصاد اسلامي(http://eqtesadeslami.blogfa.com/post-۱۷.aspx) نوشت:

این کتاب بنا به درخواست برخی از مقلدین نویسنده(آیت الله فیاض) نوشته شده است. یکی از مقلدین ایشان که کارمند بانک است، در ضمن نامه ای مفصل از ایشان خواسته تا وی درباره بانکداری و کار در بانک های امروزی نظریات فقهی خود را بیان نمایند و ایشان جایگزین هایی برای بانکداری ربوی طراحی کرده و در این کتاب آنها را ارائه کرده اند.

«مقدمه»، «بانک ها و مؤسسات دولتی و چگونگی مالک شدن سپرده ها»، «جایگزین های شرعی برای معاملات ربوی در بانک های سنتی و مؤ سسات مالی»، «دریافت قیمت چک ها و چگونگی وجه شرعی آن»، «وصول چک تجارتی و مسئله فقهی آن»، «پذیرفتن اسناد بازرگانی از سوی بانک»، «اعتبار شخصی و حکم فقهی آن»، «نگهداری کالا و شروط آن از نظر شرعی»، «تنزیل اسناد بازرگانی و حکم فقهی آن»، «خرید و فروش ارز خارجی و حکم شرعی آن»، «سپرده های بانکی»، «چک های بانکی و حکم شرعی آن»، «کارت های اعتباری»، «سهام و اسناد»، «بازار بورس یا بازار خرید و فروش سهام و اسناد»، «معامله در بازار بورس و حکم آن از نگاه اسلام» عناوین موضوعات این کتاب است.


این کتاب از دو بخش عمده تشکیل شده که در بخش اول، مؤلف آن به اصلاح بانک ربوی و ارائه پیشنهادهای جایگزین جهت رهایی از ربا می پردازد و در کل، مؤلف شش جایگزین را برای رهایی از ربا پیشنهاد می کند که هم از نظر اسلامی و فقهی مشکلی ندارد و هم از کارکرد بانک چیزی کاسته نمی شود. آن جایگزین ها به ترتیب عبارت است از عقد مضاربه، عقد مشارکت، عقد مرابحه، عقد وکالت، عقد سلم، فروش پول نقدی معین و مشخص به مثل آن به صورت کلی در ذمه و مانند آن.
در بخش دوم، مؤلف به خدمات بانکی می پردازد و احکام فقهی خدمات بانکی را بیان می کند؛ از قبیل بیمه، سهام، بورس، اسناد بازگانی، معامله ارز، سفته، انواع حساب بانکی، انواع کارت های اعتباری، انواع سپرده گذاری و ...

در بخشی از این کتاب آمده است: «گاهی بانک مشتری غیر بدهکار خود را به شعبه ای در کشور دیگر و یا بانک دیگر حواله میدهد، اما این حواله به معنای فقهی حواله نیست، بلکه درحقیقت قرض دادن از سوی بانک به مشتری و یا هدیه دادن است و یا به صورت تبرعی این کار را برای مشتری خود انجام می دهد. برای همین، کسی که به او حواله داده شده، مالک قیمت حواله نیست تا زمانی که نقدا حواله را دریافت نکرده باشد و این حواله، شرعا جایز است، به شرط این که ربوی نباشد، زیرا این حواله نیست، بلکه قرض دادن است.»

چکیده ای از کتاب: بانکداری، امروز در جهان به یک بنگاه بزرگ اقتصادی تبدیل شده و در کشورهای اسلامی با چالش‌های فراوانی روبه‌روست، زیرا "بانک" در نظام سنتی و رایج خود، بر پایة نظام ربوی است که در اسلام به شدت از آن نهی شده است. نویسنده این کتاب ـ‌ که از متفکران اسلامی و از مراجع بزرگ تقلید است ـ جایگزین‌هایی برای بانک‌داری ربوی طراحی و ارائه نموده و مسائل جدید بانکی را از نظر فقهی بررسی و ارزیابی کرده است.

کتاب بانک از نگاه اسلام به قلم محمد اسحاقی فیاض و ترجمه محمد جواد برهانی در سال ۱۳۸۹ با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه در ۲۶۴ صفحه و با قیمت۳۸۰۰ تومان به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است.