امتیاز مثبت
۰
وزیر ارتباطات: آمریکا، امید جوانان ما را نشانه گرفته است
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب: 347944
 
وزیر ارتباطات گفت:‌ دولت آمریکا با شعار فشار حداکثری، امید جوانان ما را نشانه گرفته و وظیفه ما این است که از جوانان در این زمینه حفاظت کنیم.
«محمدجواد آذری جهرمی» روز یکشنبه در مراسم تقدیر از مسوولان پیشین وزارت ارتباطات در آیین اختتامیه تاریخ شفاهی، افزود: تاریخ شفاهی برای بزرگداشت تلاش ها و زحمات پیشینیان آغاز شده است. اگر تا یک سال و نیم آینده در وزارتخانه بودیم خودمان این کار را ادامه می دهیم و امیدواریم در دولت بعدی نیز این فرآیند ادامه داشته باشد.  

 
جهرمی اشاره کرد: اکنون در نقطه عطف تحول دیجیتال در ایران و دنیا هستیم و فشارهای بین المللی روز به روز بر ما بیشتر می شود. دولت شرور آمریکا شعار خود را فشار حداکثری نامگذاری کرده است. تعداد زیادی از جوانانی که در کشور داریم چشم امیدشان به ساختن کشور و ایجاد اشتغال در این زمینه است. اتفاقا فشار حداکثری آمریکا هم برای نا امید کردن همین جوانان است.

 
او افزود: ما در این بخش باید از جوانان حفاظت کنیم. دو هفته اینترنت قطع شد من و وزارتخانه هیچ کجای این تصمیم گیری نبودیم اما ناسزایش را شنیدیم. ماهواره در مدار قرار نگرفت باز هم فحش را ما خوردیم. برای یک و نیم سال آینده که وضعیت کشور با وجود انتخابات ممکن است به سمت ناپایداری برود، نباید زمان را از دست بدهیم. تمرکز ما روی دو سه پروژه مهم خواهد بود که به نتیجه رسیدن آنها مستلزم این است که مسوولان با تجربه گذشته به ما کمک کنند تا هم افزایی جدی در این حوزه شکل بگیرد.

 
وی اشاره کرد: ممکن است در نگاه پیشرفت و توسعه ارتباطات بین مدیران مختلف دیدگاه های متفاوتی وجود داشته باشد. اختلاف نظر در حل مسایل طبیعی است اما یک اصل همیشه در حوزه فناوری اطلاعات حاکم بوده که آن تلاش برای پیشرفت بوده است.

 
وی تصریح کرد: من به عنوان جوانی که وارد عرصه سیاست شده است هیچوقت تلاش نکردم یک نقیصه و اشکال بزرگ که در جامعه ما حاکم است را انجام بدهم. این که نفرات جدید تا مدت ها نفرات قبلی را تخریب می کنند و دستاوردها را زیر سوال می برند. فکر نمی کنم در این دو و نیم سال تلاش کرده باشم که در افکار عمومی مردم، حتی جلساتی که خودمانی تر است دیگران را برای اثبات خودمان زیر سوال ببریم. ما تصمیم گرفتیم شیوه جدیدی را پیش بگیریم و بگوییم همه کسانی که در این ۴۰ سال تلاش کردند، خدمت به مردم است.  

 
آذری جهرمی افزود: بزرگداشت یک مجموعه بزرگداشت خود ماست و این که نمادی از اقدامات این افراد بسازیم باعث بزرگ شدن خودمان می شود. تاریخ شفاهی نشان می دهد که نظام اسلامی تا الان چه خدماتی ارایه داده، ضمن این‌که تقدیری از افرادی کنیم که وزارت ارتباطات را ساختند. ما باید بدانیم بزرگداشت بزرگان، خودمان را بزرگ می کند. این که در افکار عمومی همیشه به افراد پیشین حمله کنیم باعث می شود آیندگان به ما نیز حمله کنند.

 
او اشاره کرد: دیدگاه دیگر ما این بود که گام دوم انقلاب شروع شده و نسل اول، دوم و سوم در حال واگذاری مسوولیتها به نسل چهارم است. خیلی از گزارش هایی که  به دستم می رسید برای من تازگی داشت و درس هایی داشت از دشواری هایی که در کشور رخ داده است.

 
جهرمی اشاره کرد: ما شرایط جنگ را ندیده ایم و امیدواریم هیچوقت تجربه نکنیم. اما سیلی که در گیلان رخ داد نشان داد اگر ارتباط وصل نباشد نمی توانند نیازشان را به گوش کسی برسانند. در شرایط جنگ یکی از مهم ترین موضوعاتی که کمک کرده همین حفظ ارتباطات است

 
وی با بیان اینکه عده ای از دشمنان ایران می گویند در این ۴۰ سال هیچ اتفاقی رخ نداده است، اظهارداشت: ما از صفر به دانش فضایی رسیده ایم. دانش فضایی در دولت قبل پایه گذاری شده و از ماهواره های کوچک و همکاری های بین المللی آغاز کردند.

 
وی خاطر نشان کرد: ظاهر ماجرا این است که ماهواره در مدار قرار نگرفت اما ما در مسیر پیشرفت علم قرار داریم. امروز ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز برای شبکه ثابت را می توانیم در داخل کشور بسازیم.   سرعت اینترنت ثابت ما خوب نیست و این نشان می دهد که می توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد و با تولیدات داخلی، سرعت اینترنت ثابت را به کیفیت لازم رساند.  

 
وی با بیان اینکه آینده اقتصادی ایران وابسته به حوزه فناوری شده است، اضافه کرد: همین مساله،  اهمیت این موضوع را بیشتر کرده است. «ما می خواهیم تلاشی را آغاز کنیم. اما آیا تلاش و حرکت بدون استفاده از تجربیات و پشتوانه بزرگان سابق امکان پذیر است؟  بعید می دانم. درست است که ما ساختار وزارتخانه را جوان کردیم اما هر کدام از مسوولانی که علاقمند بودند در کنار ما ماندند و کارها را پیش بردند.»

 
وزارت ارتباطات از دو سال قبل برای انتقال تجربیات مسوولان پیشین وزارت ارتباطات، تدوین تاریخ شفاهی را آغاز کرد. مجموعه ویدیوهایی با حضور مدیران قبلی حوزه ارتباطات کشور تصویربرداری شد. در این ویدیوها آن‌ها تاریخ حضور خود در این وزارتخانه را به زبانی ساده برای مخاطب روایت می‌کنند. وزیر ارتباطات قبلا اعلام کرده بود که تاریخ شفاهی این وزارتخانه با ارتباط بی واسطه با پیشکسوتان تهیه و تدوین می شود و به مستندات قابل استفاده تبدیل خواهد شد.

 
در پایان این مراسم از مسوولان پیشین حوزه ارتباطات تقدیر به عمل آمد.