امتیاز مثبت
۰
عملکرد بانک ملت در فروش املاک مازاد در سه ماهه نخست سال 98
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: 344839
 
فروش املاک مازاد از برنامه های بانک ها در راستای کاهش بنگاهداری است. بانک ملت در این راستا عملکرد خود را در چهار سال گذشته گزارش داده است.
عملکرد بانک ملت در فروش املاک مازاد در سه ماهه نخست سال 98
 
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، بر این اساس  تعداد املاک مازاد فروخته شده سه ماهه اول در سال 95- 27 ملک، سال 96- 64 ملک، سال 97- 99 ملک و سال 98- 123 ملک بوده است.  همچنین  مبلغ فروش املاک مازاد فروخته شده سه ماهه اول در سال 95- 163 میلیارد ریال، سال 96- 356 میلیارد ریال، ، سال 97- 398 میلیارد ریال و سال 98- 780 میلیارد ریال بوده است. 


بر اساس این گزارش،  استان های مازندران با فروش 16 ملک به ارزش 100.3 میلیارد ریال، اصفهان 8 ملک به ارزش 88.8 میلیارد ریال و فارس 4 ملک به ارزش 86.2 میلیارد ریال رتبه های اول تا سوم در فروش املاک مازاد در بانک ملت (سه ماهه نخست سال 98) را در اختیار دارند.


از منظر کارشناسی، فروش املاک مازاد بانک ها باید به دور از هیجان و فشار روانی بر آن ها باشد تا بتوان این اموال که جزو منافع سهامداران هستند با قیمت و شرایط مناسب واگذار شوند.


فروش اموال بانکها در شرایطی است که روند فروش املاک مازاد در بانک ها روز به روز سخت تر می شود چون طبیعتا املاک مرغوب تر و اصطلاحا سهل البیع زودتر به فروش می روند و آنچه باقیست املاکی هستند که فروش آن ها دشوار تر است در عین حال فروش املاک مازاد بانک ملت در سه ماهه اول 98 با رشد قابل توجه مواجه بوده است.


بسیاری از این املاک وثیقه تسهیلاتی بوده اند که متعهد ادای دین نکرده و طبق قانون، قرارداد فیمابین بانک و مشتری به تملیک بانک (و نه مصادره) درآمده است.


یکی از تصورات نادرست در زمینه اموال بانک ها این است که این املاک به قصد سودآوری از سوی بانکها خریداری شده اند این در حالی است که   در اختیار داشتن این املاک توسط بانک ها به این معنی نیست که آن ها این ها را قبلا خریداری کرده اند و در ملک سرمایه گذاری کرده اند .