امتیاز مثبت
۰
محمد باقر نوبخت در نشست خبری مطرح کرد
پول‌ها را صرف طرح‌هایی می‌کنیم که در دولت قبل با کف و سوت به تصویب رسید
سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب: 300233
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه رهبر انقلاب اشاره کرده‌اند که برجام نباید موجب دو دستگی در کشور شود اظهار کرد:‌ دولت نسبت به مساله‌ی نفوذ حساس است و ما اجازه هر نوع نفوذ از جمله نفوذ فرهنگی را نمی‌دهیم اما این که گفته شود هر سرمایه‌گذار نفوذی است، اشتباه است.
پول‌ها را صرف طرح‌هایی می‌کنیم که در دولت قبل با کف و سوت به تصویب رسید
 
اقتصاد ایران آنلاین- محمد باقر نوبخت صبح امروز در نشست هفتگی خود خاطرنشان کرد: ما به دلواپس‌ها احترام گذاشته و آن ها را تقدیس می‌کنیم، اما ما هم نسبت به دختران جوانی که به دلیل مشکل اقتصادی نمی‌توانند ازدواج کنند یا فارغ‌التحصیلان بیکار دلواپسیم.

 
گزیده سخنان نوبخت را در ادامه می خوانید:

 
     برجام به تصویب شورای عالی امنیت ملی و مجلس رسید و رهبر انقلاب اجرای آن را باملاحظاتی بیان کردند. برجام نه برای ما و نه برای طرف مقابل ایده‌آل نبود. اکنون باید کار به عهده‌ی نهادهای قانونی گذاشته شود و دیگرسه نفر حقوق‌دان نمی‌توانند نظر دهند. ما مشاهده می‌کنیم که نهادهای غیر قانونی جعل شده و به جای نهادهای قانونی اظهار نظر می‌کنند.

 
    دغدغه‌های رهبری بسیار منطقی است و ما هم باید حواسمان جمع باشد، ما دقت‌های لازم را داریم اما هر جمعی نباید به خود اجازه دهد که در جامعه تشکیک و تردید ایجاد کند. به هر حال منافع ما با قدرت‌های جهانی متفاوت است و ما نسبت به مساله‌ی نفوذ حساسیم، اما باید اجازه دهیم نهادهای قانونی اجرای برجام را دنبال کنند. من استدعا می‌کنم به مااجازه دهند که ما برجام را با تمام ملاحظات رهبری اجرا کنیم. درست نیست که بگوییم فقط یک گروه در ایران اعتقاد و ایمان دارد. ما همانند داعش شعار تکفیری نداریم. اکنون باید اختلاف را کنار بگذاریم تا جامعه از آثار مثبت مذاکرات و برجام استفاده کند.

 
    شورای اقتصاد یک سرمایه‌گزاری مستقیم خارجی را با مبلغ 6 میلیارد دلار تصویب کرد. در این طرح یک شرکت اروپایی برای احداث 4 نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت سه هزار و 520 مگاوات و احداث یک نیروگاه بادی مجموعا به مبلغ 6 میلیارد دلار قراردادی را با وزارت نیرو امضاء کرده که ما اسم این شرکت را بعدا اعلام می‌کنیم.

 
    شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم برای هر کیلو را هزار و 270 تومان اعلام کرده است.

 
    مرکز آمار ایران رشد اقصادی 6 ماه اول سال را یک درصد اعلام کرده است. رشد بخش کشاورزی 5.7 دهم درصد خدمات 9 دهم درصد و صنعت منفی 1.1 دهم درصد بوده است.

 
    درباره‌ی روند دادگاه معروف به میلیاردر نفتی، بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون دلاراز اموال عمومی و دارایی‌های ملت در اختیار این فرد بوده و وزارت نفت موظف است در خصوص استیفای حقوق مردم اقدام کند. مگر می‌شود پول رابه حساب شاکی پرداخت کند و شاکی از این مساله امتناع کند؟رئیس دادگاه وجود حساب بانکی شاکی را تایید کرده است، اما گفته می‌شود اگر این پول پرداخت شود امکان برداشت از آن نیست. امااین پول باید واریز شود حتی اگر ما نتوانیم از آن برداشت کنیم. زیرا پس از اجرای برجام این مشکل حل خواهد شد.

 
    مساله ای که مطرح می‌شود این است که آیا ما ارز دریافت کنیم یا اموال و املاک؟ ما در شرایط فعلی به دلار نیازمندیم و ملک و املاک مشکلی از ما حل نمی‌کند. اکنون که حساب مشخص شده است و امکان واریز پول هم وجود دارد . بنابراین این پول باید واریز شود.

 
    سخنگوی دولت درباره سفر خود و حسین فریدون به استان های سیل زده کشور و نحوه پوشش این سفر از سوی صدا و سیما اظهار کرد: این سفر بسیار سخت بود زیرا دیدن خسارات مردم تلخ و ناراحت کننده است. در طول این سفر حسین فریدون همواره با من بود اما ما ندیده ایم که رسانه ملی این سفر را انعکاس دهد. آن‌ها حتما درباره عملکرد خود توضیح ارائه خواهند کرد.

 
    درباره پرداخت تسهیلات برای افزایش قدرت خرید مردم، در این طرح پول جدیدی وارد نمی شود و این تسهیلات با تقلیل نرخ سپرده قانونی تامین می‌شود بانک مرکزی به بانکها اجازه داده سه درصد از پول مردم را کمتر بهبانک مرکزی تحویل بدهد. ان شاء الله این طرح با دقت از نیمه همین ماه آغاز می‌شود.

 
    ما به دنبال تقویت پول ملی بوده و نرخ ارز را افزایش غیرمعقول نمی دهیم. ما آمادگی نداریم که پول ملی را ضعیف کنیم.

 
    در پاسخ به این پرسش که چرا دولت همه مشکلات کشور را به گردن دولت قبلی می اندازد؛ رشد منفی 6/8 درصدی یا درآمد 118 میلیارد دلاری که عوض نمی شود. حرف دروغی هم گفته شد که ما سیل اخیر را به دولت قبل مرتبط دانسته‌ایم. یکی از دلایل وقوع این سیل این بود که سریک رودخانه پوشانده شده و آسفالت شده و رودخانه نتوانسته آب را از خود عبور دهد این کار به هر حال اشتباه است و هر دولتی که این کار را انجام بدهد اشتباه است. البته هم درست نیست که هیچ مشکلی را به دولت قبلی مرتبط نکنیم. ما اکنون همه پول های خود را صرف طرح هایی می‌کنیم که در دولت قبل با صلوات و کف و سوت به تصویب رسیده است. ما اکنون با دو هزار و 900 طرح ناتمام روبرو هستیم. از سویی ما باید در طول سال 42 هزار میلیارد تومان یارانه بدهیم. وقتی ما دو میلیون نفر را کم کردیم رسانه ها چه واکنشی نشان دادند.

 
    درست نیست که همه مسائل را به دولت قبل مرتبط بدانیم و درست هم نیست که درمورد گذشته هیچ چیز نگوییم. ما نباید از تریبون خود علیه افرادی که تریبون ندارند استفاده کنیم البته این مسأله با بیان تحلیل ها فرق می‌کند.

 
    ما از حضور همه شرکت های آمریکایی و اروپایی که بخواهند در چارچوب منافع ملی ایران در کشور ما سرمایه گذاری کنند استقبال می کنیم. البته نمی گذاریم کالاهای مصرفی آمریکا وارد کشور ما شود. دولت در ارتباط با استفاده از منابع خارجی رویکرد خود را شفاف اعلام کرده است. ما خواهان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ها در حوزه تولید و ورود فناوری های نو در کشور هستیم.

 
    نوبخت از دیدار انتخاباتی رئیس جمهور با محمدرضا عارف اعلام بی خبری کرد.

 
    سخت گیری بانک ها برای اعطای تسهیلات می تواند موجب شود سرعت کار اقتصادی کند شود که این به نفع ما نیست و باید در این موارد فکری کنیم.

 
    توزیع بنزین یورو4 به صورت گسترده آغاز شده و این بنزین در اهواز هم توزیع شده است.