امتیاز مثبت
۰
وقت خرید چه سهم‌هایی است؟
سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۱۲
کد مطلب: 285934
 
سهامداران بورس اوراق بهادار وضعیت بازار را رو به بهبود توصیف می‌کنند، ‌هرچند رشد آهسته شاخص را هنوز جوابگوی ضرر سهام نمی‌دانند.
تالار بورس اوراق بهادار روز دوشنبه پس از جهش رشد شاخص روز شنبه و حرکت لاک پشتی روز یکشنبه پر از سهامدارانی بود که اغلب بدون پیش‌بینی از چگونگی بسته شدن بازار به دنبال خرید و فروش روزمره خود آمده بودند و به دنبال امیدی برای بهبود وضعیت بازار می‌گشتند.

 
به گزارش اقتصادنیوز، یکی از پیرمردهای بازنشسته که تالار حافظ را به عنوان پارک بازنشستگی خود انتخاب کرده است، ‌می‌گوید: ۱۰ سال است در این بازار فعالیت می‌کنم و زیر و بم بازار را دیده‌ام. این رشدهای ۲۰۰ واحدی و ۳۰۰ واحدی دردی از سهامداران دوا نمی‌کند، وقتی در شاخص ۸۰ هزار واحدی خرید کردیم، رشد آهسته در ‌۶۵ هزار واحد مشکلات سهام را حل نمی‌کند.

 
اما برخی دیگر از سهامداران از این رشد راضی بودند. یکی دیگر از پیرمردهای بورس که ظاهری مسن‌تر از بقیه هم قطاران خود دارد، ‌ می‌گوید: الان وقت سرمایه‌گذاری و خرید سهام است. اما بهتر است نفت و پتروشیمی بخرید. موهای من در آسیاب سفید نشده است، ‌قیمت نفت بالا می‌رود و نفتی‌ها سود می‌کنند.

 
در طرف دیگر تالار حافظ سهام‌دار جوانی معتقد است: ‌الان دیگر  وقت خرید نیست و دیر شده است. آن روز‌ها که شاخص هر روز رشد منفی داشت باید سهام می‌خریدید. اما هنوز هم دیر نشده و بسیاری از سهم‌ها کف قیمت هستند. اگر الان سهام خریداری شود، ‌ دو هفته پس از عید و قبل از مجامع شرکت‌ها، ‌ سوددهی خوبی خواهند داشت.

 
البته جو مردانه تالار حافظ، امروز شاهد حضور یک زن سهامدار هم بود. زن خانه‌داری که به گفته خود وقتی بازار وارد روند منفی شد تمام سهام خود را فروخت و اکنون می‌خواهد دوباره سرمایه‌اش را وارد بازار سرمایه کند.  

 
این زن جوان می‌گوید: رصد تابلوهای بورسی و حرکت رو به رشد سهام، فضا را به سوی خرید سهام نفتی‌ها و پتروشیمی‌ها ترغیب آمیز کرده است. البته باید توجه کرد که بازار بورس، ‌ یک بازار پر ریسک است و بهترین نوع رفتار در این بازار، ‌سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

 
مرد جوان دیگری که در گوشه تالار ایستاده و تابلو‌ها را رصد می‌کند‌، ‌ می‌گوید: من تحصیلات مرتبط با بورس دارم و شغل اصلی‌ام خرید و فروش سهام است. بورس امروز پس از دو روز نفس تازه کرده و بلوک‌های ۶۰ میلیارد تومانی که عمدتا مربوط به فولاد خوزستان و همراه اول است، ‌به نفع بازار عمل کرده است. امروز فرصت خوبی برای ورود به بورس است اما حقیقت این است که بازار هنوز به آینده اقتصادی کشور امیدوار نیست.