امتیاز مثبت
۰
واکنش های مثبت به فراخوان رئیس جمهوری به مردم برای نقد سند دخل و خرج دولت
شفافیت بودجه ۹۸
پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 340923
 
شفافیت بودجه امسال، ردیف های دستگاه ها و نهادها را زیر نورافکن قرار داد و سند و دخل خرج دولت در بوته نقد قرار گرفت و بررسی جزییات بودجه سال ۹۸ نیز نشان می دهد رویکرد دولت مبتنی بر بودجه ای «شفاف» و «عملیاتی» در بودجه سال آینده و به مراتب بیشتر از امسال در دستور کار قرار گرفته است. مجموع اظهارات اعضای دولت و تاکید آنها به نقد بودجه و شفافیت آن نشان می دهد دولت در تلاش است تا بخش بزرگی از مشکلات ناشی از فساد اقتصادی را به مطالبه ای عمومی تبدیل کند. این موضوع روز سه شنبه (4 دی) و در جریان تقدیم لایحه بودجه به مجلس مورد تاکید ریس جمهوری قرار گرفت. حسن روحانی با تاکید بر لزوم نقد بودجه و شفافیت آن، یکی از راه های حل مشکل فساد و رانت را شفافیت بودجه و پیگیری آن با قدرت مردم و افکار عمومی عنوان کرد. این اظهارات با واکنش مثبت همراه بوده است.
شفافیت بودجه ۹۸
 
علی قنبری، کارشناس اقتصادی رویه بودجه ریزی دولت مبتنی بر عملکرد و همچنین شفافیت بودجه را صحیح عنوان کرد. مهدی تقوی، دیگر کارشناس اقتصادی نیز فساد را یکی از مهمترین چالش های اقتصادی کشور دانست و پنهان کاری و کم توجهی به ارائه گزارش های شفاف توسط برخی نهادهای بودجه گیر را از چالش های فعلی کشور عنوان کرد و گفت: رویه دولت برای نقد بودجه و شفافیت آن و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد جهت گیری صحیح است که ضروری است با اهتمام نمایندگان مجلس پیگیری و دنبال شود. اهتمام دولت به شفافیت بودجه، سال گذشته حذف جدول ۱۷ که اعتباری حدود ۲۳۲ میلیارد تومان به آن اختصاص می یافت را در پی داشت که مورد استقبال مردم و کارشناسان قرار گرفت.
 
رئیس جمهوری روز سه شنبه (۴ دی)  و زمان ارائه لایحه بودجه ۹۸ در مجلس از مردم خواست تا امسال هم بعد از انتشار بودجه آن را نقد کنند. حسن  روحانی گفت:  در بودجه حرکت‌های مخفی بسیاری داریم که باید آشکار شده و بودجه شفاف باشد؛ هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم و  بزرگترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد و فکر می‌کنم شما هم با صحبت من موافق باشید، دولت الکترونیک است. رئیس جمهور تاکید کرد: تا زمانی که دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و همه داده‌های اطلاعاتی در یکجا جمع نشود و مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند، باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد؛ بودجه پارسال نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. خواهش می‌کنم امسال هم مردم ما بعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال و نقد کنند.
 
روحانی با بیان اینکه قدرتی در کشور است که او باید کشور را از بعضی از مشکلات نجات بدهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی مردم است، گفت: بعضی مسائل و موضوعات است که دولت و مجلس توان حل آنها را ندارند و اگر با هم تلاش کنیم هم توان نداریم؛ اما از ما و شما  توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است. رئیس جمهور اظهار داشت: افکار عمومی می‌تواند مجبورمان کند که راه درست را انتخاب کنیم و این قدرت افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد و همه مردم بدانند چه خبر است و چه می‌گذرد و چه کسی بودجه می‌گیرد؟ دکتر روحانی با طرح این سوال که چرا بعضی از وزارتخانه‌ها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالی که نباید بیشتر از یک آموزش عالی داشته باشیم؟ ، گفت: یک آموزش عالی است؛ باید تمام بخش‌ها یا منحل و یا در داخل وزارت علوم ادغام شوند.
 
پیش از این اسحاق جهانگیری، معاول اول رئیس جمهوری روز سه شنبه ۲۷ آذر ماه و در مراسم رونمایی از ۱۰ دستاورد فناورانه جهاد دانشگاهی با انتقاد از گوشت قربانی شدن بودجه و  پدیده بودجه خواری، راهکار حل این مشکلات را اصلاحات ساختاری عنوان کرد. جهانگیری گفته بود: برخی با نفوذی که در ریاست‌جمهوری، سازمان برنامه و بودجه یا مجلس در گذشته داشتند، تبدیل به عضوی ازبودجه کشور شده‌اند وبودجه آنان اگر درابتدا یک‌میلیارد بود امروز ۲۰میلیارد شد. وی افزود: این‌همه دانشگاه در کشور وجود دارد، قرار نبود فردی دانشگاهی راه‌اندازی کند و بودجه کمکی بگیرد. همچنین بسیاری از این شوراها که در کشور وجود دارد، ابتدا محدود بودند، ولی بعضی از آنها امروز دبیرخانه‌هایی دارند که بودجه‌های‌شان چند ده میلیاردی است. معاون اول رئیس جمهوری گام اساسی برای اصلاح ساختار را حذف نهادهای غیراولویت دار عنوان کرد و گفت:  اصلاح ساختار یعنی این‌که این موارد حذف شود، به‌هرحال مسائلی که در شرایط عادی نمی‌توان انجام داد ولی در شرایط سخت امکان‌پذیر است، اما اگر دولت یکی از آنها را حذف کند سروصداها بلند خواهد شد و به دولت خواهند گفت که کوتاه بیاید.
 
مجموع اظهارات در این خصوص نشان می دهد که دولت کمر همت به اصلاحات زیرساختی اقتصاد بسته و البته در این مسیر نیازمند همکاری مردم است. کارشناسان رویه دولت برای اصلاح ساختارها در نظام بانکی و همچنین بودجه را رویه ای صحیح عنوان می کنند و البته به نقش مهم مجلس در به ثمر رسیدن آن تاکید دارند.