امتیاز مثبت
۰
نجفی منش مطرح کرد
دخالت دولت در تعیین مدیران خودروسازها
پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: 308127
 
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان با اشاره به بحث خصوصی یا دولتی بودن دو خودروساز بزرگ کشور گفت: سهم دولت در این دو شرکت زیر ۲۰ درصد است، اما از آنجایی که دولت در انتخاب مدیران آنها دخالت می کند، این مسئله دلیلی برای دولتی معرفی شدن این دو شرکت است.
دخالت دولت در تعیین مدیران خودروسازها
 
اقتصاد ایران آنلاین- محمد رضا نجفی منش در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو ضمن مخالفت با قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت اظهار داشت: در هیچ کشوری در قیمت گذاری خودرو دخالت نمی کنند و این کار باید توسط خود بازار انجام شود. اگر قیمت ها در بازار  انجام می شد، قیمت از آن چیزی که در دست مصرف کننده بود، کمتر نیز می شد ولی به دلیل اینکه قیمت گذاری مستقیم دارد انجام می شود، با چندین آفت روبرو هستیم.
 
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان به ژاپن اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از 80 درصد بازار خودروی این کشور در اختیار سه شرکت بیشتر نیست. در کره جنوبی نیز که 80 درصد بازار سهم داخلی است، در اختیار یک شرکت است. مالزی 76 درصد سهم خودروهای داخلی است که 56 درصد آن در اختیار دو خودروسازی است. در آلمان نیز 60 درصد بازار داخلی در اختیار  خودروسازهای داخلی است که 63 درصد آن در اختیار دو خودرو ساز است. در برزیل نیز 73 درصد از مردم خودروی داخلی استفاده می کنند که 57 درصد آن در اختیار سه خودروساز است.
 
نجفی منش به خودروسازهای داخلی اشاره کرد و بیان داشت: مردم در ایران بیش از 90 درصد از خودروی داخلی استفاده می کنند که 83 درصد آن در اختیار دو خودروساز ایران خودرو و سایپا است.
 
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در مورد خصوصی یا دولتی بودن این خودروسازان داخلی اظهار داشت: در حال حاضر در این خصوص اختلاف نظر وجود دارد؛ برخی می گویند خصوصی هستند و بعضی دیگر اعتقاد دارند این دو خودروساز دولتی هستند. به طور رسمی این خودروسازها خصوصی محسوب می شوند زیرا سهم دولت زیر 20 درصد است، اما از آنجایی که دولت در انتخاب مدیران آنها دخالت می کند، این مسئله دلیلی برای دولتی معرفی شدن این دو کارخانه خودروسازی محسوب می شود.
 
 نجفی منش در ادامه گفت: در حال حاضر هیچ محدودیتی برای شرکت های خارجی وجود ندارد که هنگامی که وارد ایران می شوند حتما باید با ایران خودرو یا سایپا کار کنند، زیرا بنده در اتاق بازرگانی و شورای سیاست گذاری صنعت خودر هستم و تاکید می کنم چنین چیزی وجود ندارد.