امتیاز مثبت
۰
آغاز خرید نفت شرکت سامسونگ توتال از ایران
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: 137208
 
شرکت سامسونگ توتال با توجه به ضررهایی که در سال گذشته بابت تحریم نفت ایران پرداخت کرده در نهایت نتوانسته در برابر وسوسه خرید نفت ارزان از ایران مقاومت کند و در سال جاری قرار داد خرید نفت خود از ایران را احیا کرده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع آگاه نوشت که شرکت سامسونگ توتال کره جنوبی پس از یک سال از توقف خرید نفت و میعانات گازی از ایران از ابتدای سال ۲۰۱۳ خرید میعانات گازی را از ایران از سرگفته است.

به گزارش عصر ایران رویترز در گزارشی به نقل از منابع آگاه می نویسد شرکت سامسونگ توتال با توجه به ضررهایی که در سال گذشته بابت تحریم نفت ایران پرداخت کرده در نهایت نتوانسته در برابر وسوسه خرید نفت ارزان از ایران مقاومت کند و در سال جاری قرار داد خرید نفت خود از ایران را احیا کرده است.

این شرکت سال گذشته میلادی بنا به فشارهای آمریکا به دولت کره جنوبی،خرید میعانات گازی از ایران را متوقف کرده بود و خرید از روسیه و استرالیا را جایگزین آن کرده بود ولی در پی این اقدام در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۲ سود عملیاتی این شرکت تا میزان ۹۰ درصد کاهش یافت.

رویترز می نویسد با خرید دوباره میعانات گازی ایران دیگر شرکت های نفتی و پالایشگاهی کره جنوبی مجبورند واردات نفت از ایران را کاهش دهند چون با خرید نفت شرکت سامسونگ توتال از ایران واردات نفت کره جنوبی از ایران حدود ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

هم اکنون شرکت های کره جنوبی روزانه بیش از ۱۵۲ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کنند . دولت کره جنوبی در سال گذشته متعهد شد تا میزان ۳۶ درصد از واردات نفت خود از ایران را برای مستثنی شدن از تحریم های اعمالی آمریکا علیه ایران، کاهش دهد.

با این حال رویترز می نویسد مقام های کره جنوبی معتقدند که شرکت ساموسنگ توتال واردات میعانات گازی از ایران را از سرگرفته است و سئول تا کنون با ایران درباره واردات میعانات گازی مذاکره ای نداشته و ظاهرا خرید این ماده مشمول تحریم های آمریکا نمی شود.

میعانات گازی نوعی نفت خام سبک است که همراه با گاز از میدان های گازی استخراج می شود و در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

رویترز می نویسد خرید دوباره نفت ایران از سوی شرکت سامسونگ توتال سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون دلار از هرینه های این شرکت را خواهد کاست.

شرکت ساموسنگ توتال با همکاری شرکت نفتی توتال فرانسه و شرکت سامسونگ کره جنوبی تاسیس شده است.