امتیاز مثبت
۳
حکايت زنان فقير طلا به دست
چرا مردم هند و چين به طلا احترام می گذارند؟
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۷
کد مطلب: 65468
 
بر اساس آداب و رسوم هندوها، وقتي که هندو ازدواج مي کند تمام دارايي هاي وي از قبيل زمين، مسکن و سرمايه گذاري هاي مالي در اختيار شوهر قرار مي گيرد غير از طلا. بنابراين وقتي شما در آيين هندو دختر خود را شوهر مي دهيد مطمئن هستيد که طلا به عنوان سرمايه براي وي باقي خواهد ماند. به همين علت هندي ها بزرگ ترين مصرف كننده طلا در جهان هستند.
چرا مردم هند و چين به طلا احترام می گذارند؟
 
اقتصادایران آنلاین:دان کاکس، کارشناس ارشد و مشاور موسسه مالي بي ام او در مصاحبه با گلد ريپورت تاکيد کرد، هند و چين همواره از بزرگ ترين خريداران طلا در بازارهاي جهاني بوده اند. وي در اين مصاحبه به عوامل موثر بر نوسانات قيمت جهاني طلا و استراتژي و راهبردهاي موجود براي سرمايه گذاري بلندمدت در بازار طلا اشاره کرده است. اين گفت وگو را در ادامه مي خوانيد.

واقعا چه چيزي موسسه شما را به سوي طلا جذب مي کند؟
عوامل مهم و جدي زيادي براي جذب شدن به سمت طلا وجود دارد ولي يک دليل بسيار مهم اين است که سهم کشورهاي صنعتي در توليد ناخالص داخلي جهان در حال کاهش و انتقال به سوي کشورهاي در حال توسعه و نوظهور آسيايي است. طي هزاران سال گذشته مردم چين و هند به طلا احترام مي گذاشته اند. مردم چين و هند در طول تاريخ طلا را به عنوان ذخيره ای با ارزش نگهداري مي کرده اند و در مبادلات خود از طلا به عنوان يک کالاي پرارزش استفاده مي کردند، اين در حالي است که در کشورهاي غربي اقتصاددانان بر اين باور بودند که ارزش طلا هيچ ارتباطي با ارزش پول ندارد.

آيا مکانيسم قيمت گذاري طلا در حال انتقال به کشورهاي شرقي است؟

يک حراج هنري را در نظر بگيريد. اگر کسي که ۱۰سال پيش تنها يک تابلوي نقاشي را خريداري مي کرده اکنون اقدام به خريداري ۵۰ تابلوي نقاشي کند بي شک اين مسئله تاثير زيادي خواهد داشت .
در چين و هند نيز با توجه به رشد فزاينده ثروتمندان و ميليونرها دقيقا چنين اتفاقي افتاده است. در فرهنگي که براي طلا ارزش قائل است مردم ثروتمند و متوسط آن جامعه طلا را نه تنها براي اهداف شخصي بلکه براي حفظ ذخيره ارزش و سرمايه گذاري مطمئني براي حفظ ارزش پول خريداري مي کنند.

در سفري که چند سال پيش به هند داشتم از ديدن زنان فقيري که دستبندهاي طلا به دست کرده بودند متعجب و حيرت زده مي شدم. از راهنماي خود سوال مي کردم: آيا اين واقعا طلاست که بر دست اين زنان فقير است؟ و وي پاسخ مي داد: بله البته. اين واقعا طلا است. من از وي پرسيدم: آيا اين واقعا خطرناک نيست که اين زنان طلا را به دست هاي خود بسته اند و در خيابان ها به راحتي قدم مي زنند؟ وي پاسخ داد: هيچ مجرمي آنقدر سنگدل و بد نخواهد بود که بخواهد طلايي که مهريه يک زن فقير است را بدزدد.

ظاهرا اين سنت نيز بخشي از تابوهاي قديمي در آيين هند است. بر اساس آداب و رسوم هندوها، وقتي که هندو ازدواج مي کند تمام دارايي هاي وي از قبيل زمين، مسکن و سرمايه گذاري هاي مالي در اختيار شوهر قرار مي گيرد غير از طلا. بنابراين وقتي شما در آيين هندو دختر خود را شوهر مي دهيد مطمئن هستيد که طلا به عنوان سرمايه براي وي باقي خواهد ماند. به همين علت هندي ها بزرگ ترين مصرف كننده طلا در جهان هستند. چيني ها نيز در اين مسير به سرعت در حال حرکتند. از سال ۲۰۰۰ ميلادي تاکنون بهترين روش براي سرمايه گذاري و حفظ ارزش پول خريداري طلا بوده است. قيمت جهاني طلا در اين مدت از ۳۰۰ دلار به بيش از ۱۶۵۰ دلار در هر اونس رسيده است.

اجازه بدهيد در خصوص بحران يورو صحبت کنيم. بحران يورو تا چه حدي بر قيمت طلا تاثير خواهد داشت؟
شايد تنها کالايي که از بحران مالي يورو بتواند سود ببرد همين طلا خواهد بود چون يورو تنها نرخ ارز در جهان است که از سوي هيچ دولتي و هيچ سيستم مالياتي و هيچ ارتشي حمايت مستقيم نمي شود. يورو تنها با يک تئوري و مجموعه اي از قوانين حمايت مي شود.

آيا فکر مي کنيد شمال امريكا با موج سوم بحران مالي و رکود روبه رو خواهد شد؟

اين طور فکر نمي کنم. ما با نرخ بهره صفر درصدي روبه رو هستيم. همه رکودهاي اقتصادي که پيش از اين با آن روبه رو شده ايم در شرايطي بوده که سياست هاي انقباضي پولي اتخاذ شده و ميزان هزينه هاي دولتي نيز به شدت کاهش يافته است. در شرايط کنوني نرخ بهره بانکي در امريكا نزديک به صفر است و با اتخاذ سياست هاي انبساطي فعلي فکر نمي کنم شمال امريكا با رکود و بحران اقتصادي ديگري روبه رو شود.

آيا فکر مي کنيد سرمايه گذاري در طلا بهترين سرمايه گذاري است؟
سرمايه گذاري در بازارهاي طلا بهترين سرمايه گذاري است ولي اگر شما پس انداز خود را به طلا تبديل مي کنيد بهترين و آسان ترين راه اين است که اقدام به خريداري اس پي دي آر از طريق بازارهاي بورس بين المللي کنيد که از سوي شوراي جهاني طلا تضمين شده است. شما مي توانيد به راحتي اين اوراق را در سريع ترين زمان ممکن در بازارهاي بين المللي به فروش برسانيد. البته به نظر من خريداري طلا يک سرمايه گذاري است و مانند هر سرمايه گذاري ديگري ريسک و خطر هم دارد.

آيا شرکت هاي بزرگ فعال در زمينه توليد طلا وجود دارند که شما به سرمايه گذاران توصيه کنيد در اين شرکت ها سرمايه گذاري کنند؟
من از سوي کميسيون ارز و اوراق بهادار امريكا اجازه ندارم به نام شرکت خاصي اشاره کنم ولي به طور کلي سرمايه گذاري در بخش طلا را توصيه مي کنم.

تعداد زيادي از شرکت هاي بزرگ معدني جهان در حال حرکت به سوي مناطقي هستند که ريسک سياسي و خطر زيادي در اين کشورها وجود دارد مثل جمهوري دموکراتيک کنگو، اريتره يا هاييتي.
ما در چنين شرکت هايي سرمايه گذاري نخواهيم کرد و به سرمايه گذاران نيز توصيه مي کنم در چنين شرکت هايي سرمايه گذاري نکنند.

چين منابع کافي داخلي براي تامين تقاضاي رو به رشد طلا و فلزات گرانبها را در اختيار دارد. آيا شما فکر مي کنيد چين براي تامين اين تقاضاي فزاينده به منابع داخلي بسنده خواهد کرد يا چشم به منابع خارجي و بين المللي خواهد داشت؟
اکنون پس از گذشت هزاران سال چين به محدود بودن منابع داخلي خود پي برده است. چين به دنبال يافتن منابع جديد طلا و ساير فلزات گرانبها در سراسر جهان است. سرمايه گذاري در شرکت معدني نکسن کانادا از سوي چين بهترين نشانه است.