۲
 
امتیاز مثبت
۱
تاجگردون مطرح كرد
نحوه پرداخت يارانه در دولت روحاني تغيير مي كند/كارمنداني كه حقوق دريافتي آنها كمتر از مقدار معيني باشد يارانه دريافت خواهند كرد
دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: 183289
 
در فاز دوم به‌دنبال پاسخ به اين سوال خواهيم بود كه يارانه نقدي را به چه كسي پرداخت كنيم. به عنوان مثال گفته خواهد شد كه به تمام كارمنداني كه حقوق دريافتي آنها كمتر از فلان مقدار معين است، افراد روستايي و افراد تحت تكفل كميته امداد و بهزيستي و... يارانه نقدي دريافت خواهند كرد. به اين ترتيب آن مشكلي كه دولت به آن اشاره كرده بود از بين مي‌رود.
نحوه پرداخت يارانه در دولت روحاني تغيير مي كند/كارمنداني كه حقوق دريافتي آنها كمتر از مقدار معيني باشد يارانه دريافت خواهند كرد
 
اقتصادايران آنلاين-هما كبيري:پرداخت «يارانه نقدي» از آن دست موضوعاتي است كه در سال‌هاي گذشته واكنش‌هاي متفاوتي را از سوي كارشناسان حوزه اقتصادي به همراه داشت. برخي پرداخت يارانه نقدي به شكل فعلي را اشتباه بزرگي مي‌دانستند كه منجر به افزايش نقدينگي در جامعه شده و تورم زيادي را به همراه داشته و عده‌اي آن را در كنار افزايش قيمت‌ها كمك حال خانواده‌ها مي‌دانستند و حذف آن را به هيچ شكلي به صلاح مردم نمي‌دانستند. همين اختلاف‌ها شايعه‌ها و خبرهاي زيادي را مبني بر حذف برخي آحاد مردم از ليست دريافت يارانه‌بگيران در پي داشت.

اما رئيس‌جمهور منتخب مردم در نخستين نشست خبري‌اش به‌طور رسمي اعلام كرد يارانه‌هاي نقدي به شكل فعلي ادامه خواهد داشت تا براي ورود به فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها تصميم‌هاي درست در اين زمينه گرفته شود. اين در حالي است كه مجلس شوراي اسلامي در تصويب قانون بودجه ۹۲، ۴۱هزار ميليارد تومان براي يارانه‌هاي نقدي در نظر گرفت كه به تصويب نمايندگان هم رسيد. هرچند كه نمايندگان مجلس به اين نتيجه رسيدند كه يارانه نقدي نه زياد مي‌شود و نه كم، اما دولت اين اجازه را دارد كه قيمت حامل‌هاي انرژي را به‌طور ميانگين تا ۳۸درصد افزايش دهد. حالا بايد ديد دولت يازدهم براي پرداخت يارانه‌هاي نقدي به‌ويژه در فاز دوم اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها چه برنامه‌اي را پياده خواهد كرد. گفت‌وگو با غلامرضا تاجگردون نايب رئيس كميسيون برنامه و بودجه و نماينده مردم باشت و گچساران در مجلس شوراي اسلامي را در اين رابطه در ادامه مي‌خوانيد:

عده‌اي از كارشناسان پس از پرداخت يارانه نقدي بر اين باور بوده و هستند كه پرداخت يارانه به شكل نقدي آسيب‌هاي جدي‌ به اقتصاد وارد كرده كه شفافيت را از بين برده است. افزايش نقدينگي و به تبع آن افزايش تورم يكي اثرات مخربي است كه اغلب كارشناسان روي آن متفق‌القول هستند. به نظر شما براي كاهش اين اثرات به‌ويژه در دولت آتي چه كارهايي بايد انجام شود؟


درباره اينكه پرداخت نقدي يارانه به مردم در اقتصاد اثرگذار بوده يا خير، بايد بگويم كه قطعا اثرات خاص خودش را داشته و همانطوري كه اشاره كرديد، اثر آن بر افزايش حجم پول و نرخ تورم در كشور مشهود بوده است. اما ادامه اين پرداخت جاي بحث دارد كه اگر قرار باشد فاز دوم هدفمندي اجرايي شود، درباره آن تصميم گرفته خواهد شد.

نمايندگان مردم در مجلس درباره ادامه روند پرداخت يارانه نقدي در دولت يازدهم چه نظري دارند؟ آيا پراخت‌ها بايد به شكل فعلي ادامه يابد يا راهكار بهتري براي كاهش اثرات مخرب آن وجود دارد؟

تا اينجاي كار كه مجلس بر ادامه روند فعلي پرداخت يارانه نقدي نظر دارد اما اگر قرار باشد فاز دوم اجرا شود، پرداخت نبايد به شكل مستقيم و به همه افراد جامعه صورت بگيرد و بايد اصلاحات جدي روي آن انجام شود تا آن اثرات مطلوب مدنظر را داشته باشد.

يعني شما معتقديد مادامي كه فاز دوم اجرايي نشده، يارانه نقدي به همين شكل كه آثار نامناسبي بر اقتصاد كشور داشته بايد ادامه داشته باشد؟

اكنون انتخاب ما بين بد و بدتر است. نكته قابل توجه اين است كه اين مبلغ هر چه كه هست، هم‌اكنون وارد سبد درآمدي مردم شده و مردم آن را به صورت ماهانه مصرف مي‌كنند و اگر حذف شود، فشار زيادي به مردم وارد مي‌شود. اما براي فاز دوم برنامه ما اين است كه پرداخت را اصلاح كنيم.

اگر با همه مشكلاتي كه هم‌اكنون در اقتصاد كشور وجود دارد، پرداخت يارانه نقدي در فاز دوم هم ادامه پيدا كند، آيا اين مشكلات چند برابر نخواهد شد؟ ضمن اينكه دولت در پاسخ به درخواست پرداخت يارانه به اقشار خاص اعلام كرده بود كه آمار و اطلاعات دقيقي براي عدم پرداخت يارانه به افراد وجود ندارد.

در فاز دوم به‌دنبال پاسخ به اين سوال خواهيم بود كه يارانه نقدي را به چه كسي پرداخت كنيم. به عنوان مثال گفته خواهد شد كه به تمام كارمنداني كه حقوق دريافتي آنها كمتر از فلان مقدار معين است، افراد روستايي و افراد تحت تكفل كميته امداد و بهزيستي و... يارانه نقدي دريافت خواهند كرد. به اين ترتيب آن مشكلي كه دولت به آن اشاره كرده بود از بين مي‌رود.

پس از اجرا شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها، به‌زعم بسياري از كارشناسان، توليد و به تبع آن صنعت بيش از هر بخش ديگري آسيب ديد. به نظر شما چه تمهيداتي براي اين بخش بايد انديشيده شود تا دوباره رونق به آن بازگردد؟

مشكل از آنجايي شروع شد كه ميزان منابع و مصارف دولت با هم نمي‌خواندند. به همين دليل دولت از جمله يارانه‌هايي كه حذف كرد، يارانه بخش توليد بود كه موجب صدمات زيادي هم به توليد شد. امسال هم بودجه به نوعي است كه باز هم ميزان منابع و مصراف دولت با هم همخواني ندارد و در نتيجه به نظر مي‌رسد باز هم بخش توليد از اين يارانه آنطوري كه بايد بهره‌مند نخواهد شد. دليل اين امر هم اين است كه از ابتدا دولت بنا را كج گذاشته و ميزان پرداخت از ميزان منابع بيشتر بوده است. بنابراين تا اصلاح قيمت‌ها صورت نگيرد، دولت بعد هم نمي‌تواند كاري انجام دهد.

به نظر شما قيمت حامل‌هاي انرژي چقدر بايد افزايش پيدا كند و در كارگروه‌هايي كه با دولت يازدهم داشتيد، چه سناريوهايي مطرح شده است؟

من نظري در اين رابطه ندارم و درباره جلسات هم اجازه دهيد من حرفي نزنم.

يعني آن ۳۸ درصد افزايشي كه براي حامل‌هاي انرژي پيش‌بيني شده به نظر شما در سال ۹۲ اعمال خواهد شد؟

شايد به افزايش ۳۸ درصدي نيازي نباشد. منابع ديگري وجود دارد كه اگر افزايش رقم يارانه‌هاي نقدي مطرح نباشد، دولت مي‌تواند از آنها استفاده كند. دولت يا بايد اصلاح قيمت‌ها را در برنامه داشته باشد و شايد هم بخواهد با حذف برخي دهك‌ها يا جابه‌جايي بودجه برنامه مورد نظرش را پياده كند. بايد منتظر بود و ديد.
 
 
 


علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۱۷ ۱۲:۳۷:۱۵
با سلام
به کارمند بدبخت فشار بیارید بابا کارمندی نمانده کاملا" لحه شده به دادش برسید (12106)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۹:۴۴:۱۴
یارانه حق تک تک هر ایرانی است وحق نداریم بخاطر حقوق پدر یارانه زن وفرزند او نیز قطع شود. (16706)