امتیاز مثبت
۰
رویترز:
ایران با دور زدن تحریم‌ها نفت می فروشد
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب: 286087
 
خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود تحریم و محدودیت‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا برای صدور نفت ایران ایجاد شده، این کشور از طریق شرکت‌های مستقر در دوبی هر ماهه چند صد تن سوخت به کشورهای دیگر صادر می‌کند.
ایران با دور زدن تحریم‌ها نفت می فروشد
 
اقتصاد ایران آنلاین- خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود تحریم و محدودیت‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا برای صدور نفت ایران ایجاد شده، این کشور از طریق شرکت‌های مستقر در دوبی هر ماهه چند صد تن سوخت به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

 
براساس تحریم‌های نفتی غرب که به منظور فشار بر برنامه‌های هسته‌ای ایران از سال ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شده، خرید، واردات و حمل و نقل نفت خام و محصولات نفتی ایران ممنوع است.

 
ایالات متحده همچنین با اعمال فشار بر کشورهای دیگر، آنها را وادار به توقف یا کاهش خرید نفت از ایران کرده است.

 
به گزارش بی بی سی به نقل از  رویترز، ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها، با تمهیداتی مانند انتقال کشتی به کشتی در دریا، تخلیه و بارگیری در بنادر دورافتاده، مخلوط کردن محصولات نفتی ایران با محصولات سایر کشورهای به منظور جلوگیری از تشخیص مبدا نفت حمل شده توسط تانکرها و فروش با اسناد حاکی از مبدا عراقی محصولات نفتی، به صدور مقادیری نفت کوره و گازوئیل ادامه داده است.

 
براساس این گزارش، بخش عمده محصولات نفتی ایران از طریق بنادر امارات متحده عربی به خصوص فجیره، و با استفاده از شرکت‌های واسطه و دلالان متعدد به فروش می‌رسد با این هدف که مبدا و مسیر اصلی حمل آنها به سادگی قابل تشخیص نباشد.

 
اکثر واسطه‌های این معاملات شرکت‌های کوچکی هستند که محصولات نفتی ایران را به بهایی به مراتب پائین‌تر از قیمت بازار خریداری می‌کنند و به دلیل سود سرشاری که نصیب آنان می‌شود، خطر نارضایی آمریکا و آسیب رسیدن به موقعیت بین‌المللی خود را هم می‌پذیر