امتیاز مثبت
۰
واکنش آمریکا نسبت به هدیه ایران به لبنان
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 260085
 
سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به لبنان و اعلام کمک نظامی تهران به ارتش این کشور، گفت حمایت ایران از حزب‌الله «غیرقابل قبول» است و صادرات تسلیحاتی به لبنان نیز نقض قطعنامه شورای امنیت است.
به گزارش فارس، «جن ساکی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به سفر «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به لبنان واکنش نشان داد و حمایت تهران از حزب‌الله را «غیرقابل قبول» خواند.

 
آقای شمخانی در سفر به لبنان با مقامات ارشد این کشور و همچنین سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد. وی همچنین پس از دیدار با «تمام سلام» نخست‌وزیر لبنان از کمک نظامی ایران به این کشور خبر داد.

 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد سفر آقای شمخانی و حمایت ایران از ارتش لبنان گفت: «ما هم مثل شما گزارش‌ها را دیده‌ایم، اما هنوز تائیدیه‌ای نداریم. فعلا از جزئیات بیشتر هم اطلاعی نداریم، اما وضعیت را تحت نظر داریم. فارغ از پیشنهاد ارائه‌شده (از سوی ایران به لبنان)، ما همچنان حمایت ایران از حزب‌الله لبنان را که در لیست گروه‌های تروریستی قرار دارد، غیرقابل قبول می‌دانیم. ما به همکاری با شرکای خود در منطقه برای مبارزه با این نیروهای بی‌ثبات‌کننده، ادامه می‌دهیم.»

 
وی افزود: «ما به وخامت اوضاع امنیتی لبنان اگاهیم، اما انتقال تسلیحات ایرانی به لبنان می‌تواند نقض تعهدات ایران ذیل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل باشد.»

 
خانم ساکی در بخش دیگری از این نشست گفت که جنگ با داعش به حملات هوایی محدود نخواهد شد، ولی تصمیم بر این است که مخالفان مسلح سوریه و ارتش عراق در جبهه‌های نبرد با این گروه درگیر شوند.

 
وی در پاسخ به سوالی درخصوص انتقادات از عمل دیرهنگام آمریکا برای جلوگیری از سرازیر شدن اتباع خارجی به دروه صفوف داعش مدعی شد که آمریکا از ماه‌ها پیش، در پشت پرده در این خصوص اقداماتی را داشته است.